19.09.2022 / Xəbərlər
Prezident İlham Əliyev: "Azərbaycan, Pakistan və Türkiyə üçtərəfli formatda da çox sıx əməkdaşlıq edir"
Sentyabrın 16-da Səmərqənddə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Pakistan İslam Respublikasının Baş naziri Şahbaz Şərif ilə görüşü olub.
Görüşdə Prezident İlham Əliyev əlaqələrimizin inkişafından məmnunluğunu ifadə etdi, Azərbaycanın və Pakistanın daim bir-birinin yanında olduqlarını diqqətə çatdırdı. Dövlətimizin başçısı 44 günlük Vətən müharibəsində Pakistanın Azərbaycana göstərdiyi dəstəyin yüksək qiymətləndirildiyini dedi. Prezident İlham Əliyev Pakistanın Ermənistanın Azərbaycana qarşı otuzillik işğalı dövründə bu dövlətlə diplomatik əlaqə qurmayan üç ölkədən biri olduğunu və bunun xalqımız tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı. Dövlətimizin başçısı ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində çox sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırdı. Prezident İlham Əliyev Pakistanın İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının sədri kimi Azərbaycanın təşəbbüslərinə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirdiyini qeyd etdi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan, Pakistan və Türkiyənin üçtərəfli formatda da çox sıx əməkdaşlıq etdiyini vurğuladı.
Baş nazir Şahbaz Şərif bu görüşdən məmnunluğunu ifadə etdi, Prezident Arif Alvinin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev Prezident Arif Alvinin salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Pakistan Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.
Pakistanın Baş naziri Ermənistan silahlı qüvvələrinin dövlət sərhədində törətdiyi genişmiqyaslı hərbi təxribatların qarşısının alınması zamanı həlak olan şəhidlərimizlə bağlı Prezident İlham Əliyevə və Azərbaycan xalqına başsağlığı verdi. Baş nazir Şahbaz Şərif Pakistanda baş verən və çoxsaylı insan tələfatı ilə nəticələnən daşqınlar zamanı Prezident İlham Əliyevin göstərdiyi mənəvi, maddi və dostluq dəstəyinin yüksək qiymətləndirildiyini bildirdi. "Pakistan və Azərbaycan bir bədəndə olan iki ürəkdir. Azərbaycan ilə Pakistan arasında qardaşlıq və dostluq əlaqələri var. Biz Azərbaycanın müstəqilliyini, suverenliyini və ərazi bütövlüyünü qətiyyətlə dəstəkləmişik və bundan sonra da dəstəkləyəcəyik", - deyə Pakistanın Baş naziri qeyd etdi.
Baş nazir Şahbaz Şərif Prezident İlham Əliyevi Pakistana rəsmi səfərə dəvət etdi.
Prezident İlham Əliyev dəvəti məmnuniyyətlə qəbul edərək, Pakistanın Baş nazirini ölkəmizə səfərə dəvət etdi.
Dövlətimizin başçısı vurğuladı ki, Azərbaycan da Cəmmu və Kəşmir məsələsində Pakistanın haqlı mövqeyini dəstəkləyir və bu məsələdə Pakistan ilə həmrəydir. Azərbaycan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində Cəmmu və Kəşmir məsələsi üzrə kontakt qrupun üzvüdür.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında nəqliyyat, logistika, kənd təsərrüfatı, energetika, investisiyaların təşviqi, iqtisadi-ticari əlaqələrin genişləndirilməsi məsələləri ilə bağlı müzakirələr aparıldı və aidiyyəti dövlət qurumlarına tapşırıqlar verildi.

President Ilham Aliyev: “Azerbaijan, Pakistan and Turkiye are cooperating closely in a trilateral format”
September 16, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shehbaz Sharif in Samarkand.
During the meeting, President Ilham Aliyev hailed the development of bilateral relations and pointed out that Azerbaijan and Pakistan always stood by each other. The head of state said that Pakistan's support for Azerbaijan during the 44-day Patriotic War was highly appreciated. President Ilham Aliyev emphasized that Pakistan was one of the three countries that did not establish diplomatic relations with Armenia during the 30-year occupation of Azerbaijani territories, which was highly appreciated by the Azerbaijani people. The head of state pointed out that the two countries cooperated closely within the international organizations, including the Non-Aligned Movement and the Organization of Islamic Cooperation. President Ilham Aliyev noted that he highly appreciated Pakistan's support for Azerbaijan's initiatives as chair of the Organization of Islamic Cooperation.
The President of Azerbaijan emphasized that Azerbaijan, Pakistan and Turkiye were cooperating closely in a trilateral format.
Prime Minister Shehbaz Sharif expressed his satisfaction with the meeting and conveyed President Arif Alvi's greetings to the head of state.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude for the greetings of President Arif Alvi and asked the Prime Minister to convey his greetings to the President of Pakistan.
The Prime Minister of Pakistan expressed his condolences to President Ilham Aliyev and the people of Azerbaijan over the latest martyrs who were killed while preventing large-scale military provocations committed by the armed forces of Armenia on the state border. Prime Minister Shehbaz Sharif expressed his high appreciation for the moral, material and friendly support provided by President Ilham Aliyev during the floods that occurred in Pakistan and resulted in numerous casualties. “Pakistan and Azerbaijan are two hearts in one body. There are fraternal and friendly relations between Azerbaijan and Pakistan. We have firmly supported the independence, sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan and will continue to support it,” the Prime Minister of Pakistan said.
Prime Minister Shehbaz Sharif invited President Ilham Aliyev to pay an official visit to Pakistan.
President Ilham Aliyev accepted the invitation with pleasure and invited the Prime Minister of Pakistan to visit Azerbaijan as well.
The head of state emphasized that Azerbaijan also supported Pakistan's rightful position on the issue of Jammu and Kashmir and stood in solidarity with Pakistan on this issue. Azerbaijan is a member of the Contact Group on the issue of Jammu and Kashmir within the Organization of Islamic Cooperation.
During the meeting, the sides discussed the issues relating to transport, logistics, agriculture, energy, investment promotion, expansion of economic and trade relations between the two countries. Tasks were given to relevant state institutions in the end.