28.06.2022 / Xəbərlər
Dövlət başçısı: "Azərbaycanın xarici siyasət prioritetlərində müsəlman ölkələri ilə əməkdaşlıq xüsusi yer tutur"
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyunun 27-də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Baş katibi Hissein Brahim Tahanı qəbul edib. Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın xarici siyasət prioritetlərində müsəlman ölkələri ilə əməkdaşlığın xüsusi yer tutduğunu qeyd edərək, bu əməkdaşlığın həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində uğurla aparıldığını bildirdi. Dövlətimizin başçısı ölkəmizin İƏT ilə səmərəli əməkdaşlıq həyata keçirdiyini vurğulayaraq Azərbaycanın islam həmrəyliyinin gücləndirilməsi işində çox fəal çalışdığını qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatına üzv olan bir çox müsəlman ölkələri ilə də sıx əməkdaşlıq edir. Bununla əlaqədar dövlətimizin başçısı bu günlərdə Bakıda Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin təsis ediləcəyini məmnunluqla vurğuladı. Prezident İlham Əliyev həm İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı, həm də postmüharibə dövründə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Azərbaycanın haqq işini, ərazi bütövlüyünü dəstəkləməsini yüksək qiymətləndirdi. Dövlətimizin başçısı işğal illərində ermənilər tərəfindən tarixi və mədəni abidələrimizin, o cümlədən məscidlərimizin vəhşicəsinə darmadağın edildiyini bildirərək bunu xalqımıza qarşı mədəni soyqırımı, bütün müsəlman ölkələrinə qarşı təhqir kimi dəyərləndirdi. Azərbaycan Prezidenti işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma layihələrindən, o cümlədən dini abidələrimizin bərpası istiqamətində görülən işlərdən danışdı.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Baş katibi Azərbaycana səfərindən məmnunluq hissi keçirdiyini qeyd etdi. Hissein Brahim Taha Azərbaycanın İƏT üçün çox önəmli ölkə olduğunu bildirərək dövlətimizin başçısının lider kimi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdi. Qeyd etdi ki, İƏT Prezident İlham Əliyevin üzv ölkələr arasında həmrəyliyin gücləndirilməsi istiqamətindəki mövqeyinin dünya miqyasında təşviq edilməsi üçün yorulmaz səylər göstərir.
Prezident İlham Əliyev BMT tərəfindən də təqdir edilən və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı ilə Avropa Şurasının birgə əməkdaşlığının təzahürü olan Bakı Prosesinin mədəniyyətlərarası dialoqa verdiyi töhfəni xüsusi qeyd etdi.
Görüşdə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələr arasında həmrəyliyin önəmi vurğulandı, əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı. Dünyanın bəzi regionlarında islamofobiya meyillərinin artdığı bildirildi və onun qarşısının alınması istiqamətində birgə fəaliyyətin aparılmasının vacibliyi vurğulandı.

President Ilham Aliyev: “Azerbaijan is actively involved in strengthening Islamic solidarity”
The head of state: “Cooperation with Muslim countries held a special place in Azerbaijan's foreign policy priorities”
On June 27, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) Hissein Ibrahim Taha. President Ilham Aliyev noted that cooperation with Muslim countries held a special place in Azerbaijan's foreign policy priorities, adding that this cooperation had been successfully carried out both bilaterally and within the framework of international organizations. Emphasizing that Azerbaijan’s fruitful cooperation with the OIC, the head of state noted that the country is actively involved in strengthening Islamic solidarity. President Ilham Aliyev said that Azerbaijan also closely cooperated with many Muslim countries that were members of the Non-Aligned Movement. In this regard, the President noted with satisfaction that a Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement would be established in Baku these days. President Ilham Aliyev praised the Organization of Islamic Cooperation's support for Azerbaijan's just cause and territorial integrity both during the second Karabakh war and in the post-war period. Noting that Azerbaijan’s historical and cultural sites, including mosques, had been savagely destroyed by Armenians during the years of occupation, the head of state described it as a cultural genocide against the people of Azerbaijan and an insult to all Muslim countries. The President of Azerbaijan spoke about the large-scale restoration and reconstruction projects being carried out in the liberated territories, as well as the work done to restore religious sites.
The Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation said he was pleased with his visit to Azerbaijan. Hissein Ibrahim Taha described Azerbaijan as a very important country for the OIC and praised the activities of the head of state as a leader. He added that the OIC was working hard to promote President Ilham Aliyev's position on strengthening solidarity among member countries worldwide.
President Ilham Aliyev highlighted the contribution of the Baku Process to intercultural dialogue, which is also recognized by the United Nations and is a manifestation of joint cooperation between the Organization of Islamic Cooperation and the Council of Europe.
The sides stressed the importance of solidarity between member countries of the Organization of Islamic Cooperation and exchanged views on the prospects for cooperation. They noted that Islamophobia was on the rise in some regions of the world and emphasized the importance of joint action to prevent it.