04.02.2022 / Xəbərlər
Prezident İlham Əliyev: "Azərbaycan həmişə çoxmillətli, çoxkonfessiyalı diyar olub və bu da bizim ənənəmizdir"
Prezident İlham Əliyev: "Dəmir yumruq", sadəcə, güc deyil, bu, birlikdir"
Azərbaycan həmişə çoxmillətli, çoxkonfessiyalı diyar olub və bu da bizim ənənəmizdir. Əsrlər boyu müxtəlif xalqlar burada yaşamış, yaratmış, qardaş olmuşdur, bu gün də belədir. Multikulturalizm termin kimi yenidir, amma anlayış kimi bu, həmişə olub və həmişə olmalıdır. Mənim də sizə sözüm odur ki, siz bu dəyəri daim qoruyun. Çünki bizim gücümüz də birliyimizdə və müxtəlifliyimizdədir. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev fevralın 2-də Gənclər Forumunda gənclərin suallarını cavablandırarkən bildirib.
Dövlətimizin başçısı deyib: “Azərbaycan çoxkonfessiyalı, bir çox etnik qrupların birgə yaşadığı unikal bir məkandır. Bu, böyük sərvətimizdir. Mən bunu yenə də deyirəm, sadəcə, xoş söz demək naminə demirəm. Mən daxilən 100 faiz buna əminəm ki, ancaq birlikdə, bütün xalqların birgə yaşaması bizi uğura, qələbəyə gətirəcək və gətirib. İkinci Qarabağ müharibəsində bütün xalqların nümayəndələri bir əsgər kimi vuruşdular, qan tökdülər, şəhid oldular. Vətən uğrunda, Qarabağ uğrunda, Azərbaycan uğrunda vuruşdular. Bu Qələbə və bu müharibə Azərbaycanda yaşayan bütün xalqları daha da birləşdirdi. “Dəmir yumruq”, sadəcə, güc deyil, bu, birlikdir”.

President Ilham Aliyev: “Azerbaijan has always been a multi-ethnic and multi-confessional country, and this is our tradition
President Ilham Aliyev: “The Iron Fist is not only about strength, it is about unity”
Azerbaijan has always been a multi-ethnic and multi-confessional country, and this is our tradition. For centuries, different peoples have lived, created and been brothers here, and this is still the case today. Although multiculturalism is a new term, it has always existed as a concept and it always will. My advice to you is that you should always protect this asset because our strength is in our unity and diversity. President Ilham Aliyev said while he was answering youths’ questions at the Youth Forum on February 2.
The head of the state emphasized: Azerbaijan is a unique place of multi-religious and multi-ethnic coexistence. This is our great asset. Let me say this again, and I am not just saying nice words. I am 100 percent convinced that only the coexistence of all peoples will bring us success and victory. In the second Karabakh war, representatives of all nations fought like one, shed blood and became martyrs. They fought for the homeland, for Karabakh, for Azerbaijan. This Victory and this war have further united all the peoples living in Azerbaijan. The Iron Fist is not only about strength, it is about unity.