14.02.2022 / Xəbərlər
Prezident İlham Əliyev: “Azad edilmiş torpaqlarda hazırda 8 məscidin əsaslı təmiri, bərpası və tikintisi nəzərdə tutulub”
“Görülmüş bütün bu işlərlə yanaşı, əlbəttə ki, biz tarixi, dini abidələrimizi də bərpa edirik. Mənə bu gün verilən məlumata görə, Ağdam Cümə məscidinin bərpa işlərinə başlanılır. Artıq bütün tədqiqatlar aparılıb və mart ayından başlayaraq məscidin həm daxilində, həm çöl hissəsində təmir-bərpa işlərinə start veriləcək. Azad edilmiş torpaqlarda hazırda 8 məscidin əsaslı təmiri, bərpası və tikintisi nəzərdə tutulub. Bütün bu istiqamətlər üzrə işlər gedir”. Bu fikirləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev bildirib.
Dövlət başçısı vurğulayıb ki, Ağdam Cümə məscidi, Şuşada Yuxarı Gövhərağa, Aşağı Gövhərağa, Saatlı məscidləri əsaslı təmir edilir: “Şuşa şəhərində yeni məscidin inşasına start verilib. Zəngilan şəhərində, Hadrutda və Daşaltıda məscidlərin yenidən qurulması və tikintisi prosesi başlamışdır. Bütün bu işləri Heydər Əliyev Fondu öz imkanları hesabına görür. Bu, Heydər Əliyev Fondunun Azərbaycanın milli-mənəvi dəyərlərinin qorunmasına növbəti töhfəsidir. Bu, bizim borcumuzdur. Bunu biz edirik. Vətən qarşısında bu borcu şərəflə yerinə yetiririk. Necə ki, Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqı tarixi ədaləti bərpa etdi, düşməni doğma torpaqlarımızdan qovdu. Beləliklə Azərbaycan ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Mən müharibədən sonra Ağdama 3-cü dəfədir ki, səfər edirəm. Hər dəfə buraya gələndə ürəyim ağrıyır. Çünki Ağdamda bir dənə də olsun salamat bina yoxdur. Təkcə bu yarıdağılmış məsciddir ki, onun da dam örtüyü zədələnmişdir. Bu məscid ermənilər tərəfindən təhqir edilib, burada inəklər, donuzlar saxlanılıb. Ermənilər nəinki Azərbaycan xalqını, bütün müsəlman aləmini təhqir ediblər. Ağdam şəhərində, Ağdam rayonunda bu yarıdağılmış məsciddən başqa bir dənə də bina ayaq üstə deyil. Bütün binalar, bütün kəndlərdəki evlər, ictimai binalar ermənilər tərəfindən dağıdılıb. Bu, misli görünməmiş barbarlıqdır, vandallıqdır, vəhşilikdir. Bu, erməni faşizminin eybəcər sifətinin göstəricisidir. Bütün dünya bunu görməlidir və görür. Biz bundan sonra da xarici vətəndaşları buraya dəvət edəcəyik. Onlar gələcəklər və erməni vəhşiliyi nədir onu görəcəklər”.
Prezident İlham Əliyev onu da deyib ki, artıq Ağdama və Şuşaya avtobus marşrutları təşkil edilib. Ağdamlılar, şuşalılar və digər bölgələrdən olan vətəndaşlar gəlirlər, tanış olurlar və öz gözləri ilə görürlər ki, bizim xalqımız hansı bəla ilə üz-üzə idi: Otuz il ərzində məqsədyönlü şəkildə bütün şəhərlərimiz, kəndlərimiz, məscidlərimiz, qəbiristanlıqlarımız ermənilər tərəfindən dağıdılıb. İmarət ermənilər tərəfindən dağıdılıb, təhqir edilib. İndi bəziləri gələcək barışıq haqqında danışırlar. Əlbəttə ki, Ermənistan-Azərbaycan arasında sülh müqaviləsi olmalıdır. Beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında qarşılıqlı surətdə ölkələrin ərazi bütövlüyünü tanımaq şərtilə bu sülh müqaviləsi imzalanmalıdır. Mən də onu demişəm. Ancaq heç vaxt Azərbaycan xalqı bu vəhşiliyi unutmamalıdır. Heç kim bu vəhşiliyi unutmamalıdır. Əminəm ki, bizim bu gün gördüyümüz işlər, o cümlədən ordu quruculuğu sahəsində gördüyümüz işlər Azərbaycanı daha da gücləndirəcək və Ermənistanda baş qaldıran revanşist qüvvələrə cavab olacaq. Biz öz torpağımızdayıq. Biz bu torpağa qan tökərək, şəhidlər verərək qayıtmışıq. Bu torpaqda möhkəm dayanmışıq və bu torpaqlarda əbədi yaşayacağıq. Qarabağ Azərbaycandır!”
Qeyd edək ki, fevralın 13-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Ağdam Cümə məscidində görülən bərpa-restavrasiya işlərinin gedişi ilə tanış olublar.

President İlham Aliyev: At present, eight mosques are to be overhauled, restored and built in the liberated lands”
“Along with all this work, of course, we are restoring our historical and religious sites. According to the information provided to me today, the restoration of the Aghdam Juma Mosque is underway. All the studies have already been completed and starting from March, the reconstruction and repair work will begin both inside and outside the mosque. At present, eight mosques are to be overhauled, restored and built in the liberated lands. Work is underway in all these directions”. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has said.
The head of state has emphasized that the Aghdam Juma Mosque, the Yukhari Govharagha, the Ashagi Govharagha and the Saatli mosques of Shusha are being overhauled: “The construction of a new mosque has started in Shusha. The process of reconstruction and construction of mosques in Zangilan, Hadrut and Dashalti has begun. The Heydar Aliyev Foundation is doing all this work at its own expense. This is another contribution of the Heydar Aliyev Foundation to the protection of Azerbaijan's national and moral values. This is our duty. We are doing it. We are fulfilling this duty to the homeland with dignity – just as we did in the Patriotic War. The people of Azerbaijan restored historical justice and expelled the enemy from our native lands. Azerbaijan has restored its territorial integrity. This is my third visit to Aghdam after the war. My heart aches every time I come here. Because there is not a single safe building in Aghdam. There is this only half-destroyed mosque with a damaged roof. This mosque was insulted by the Armenians – they kept cows and pigs here. The Armenians have insulted not only the Azerbaijani people, but also the entire Muslim world. Except for this half-destroyed mosque, there is no other sound building in the city of Aghdam, in Aghdam district. All buildings, houses in all our villages, all public buildings were destroyed by the Armenians. This is unprecedented barbarism, vandalism and savagery. This is an indication of the ugly face of Armenian fascism. The whole world should and does see it. We will continue to invite foreigners here. They will come and see what the Armenian savagery is all about”.
President Ilham Aliyev has expressed that bus services have already been organized to Aghdam and Shusha. Natives of Aghdam, Shusha and other regions come and see with their own eyes the scourge our people were facing: “For 30 years, all our cities, villages, mosques and cemeteries had been deliberately destroyed by the Armenians. Imaret was destroyed and insulted by the Armenians. Some are talking about future reconciliation now. Of course, there must be a peace agreement between Armenia and Azerbaijan. This peace agreement must be signed on the basis of mutual recognition of the territorial integrity of the countries, on the basis of the norms and principles of international law. I have also said that. But the Azerbaijani people must never forget this atrocity. No-one should ever forget this savagery. I am confident that the work we are doing today, including the work in the field of army building, will further strengthen Azerbaijan and serve as a good response to the revanchist forces in Armenia. We are on our own land. We have returned to this land by shedding blood and giving martyrs. We are standing firm in this land and will live on it forever. Karabakh is Azerbaijan!”
On February 13, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva viewed the the progress of restoration work carried out by the Heydar Aliyev Foundation at Aghdam Juma Mosque.