Prezident İlham Əliyev: "30 illik işğalın Azərbaycan xalqı üçün ən ağır fəsadlarından biri də İslam dininə aid bütün abidələrə qəsdən vurulmuş ziyandır"
"Xalqımız Azərbaycanın suverenliyini, konstitusiya quruluşunu bərpa etməsinin sevincini, qürurunu yaşayır. Otuz ildən sonra ərazilərimizdə mövcud olan “boz” zonanın aradan qaldırılması, separatizmə son qoyulması beynəlxalq hüququn və ədalətin təntənəsidir. Azərbaycan daim sülhün tərəfdarı və bölgədə sülh təşəbbüslərinin müəllifi olub. Regional məsələlərin bilavasitə region ölkələrinin iştirakı ilə həll edilməsi prinsipindən çıxış edərək Azərbaycan 3+3 əməkdaşlıq formatını irəli sürüb." Bu fikirlər Prezident İlham Əliyevin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Nazirlər Şurasının 27-ci iclasının iştirakçılarına ünvanladığı məktubunda öz əksini tapıb.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, hazırda Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşdırılması, sülh müqaviləsinin imzalanması və Cənubi Qafqaz bölgəsinin sülh və əməkdaşlıq məkanına çevrilməsi üçün tarixi şərait yaranmışdır. 2020-ci ildə əzəli torpaqlarımız Ermənistanın işğalından azad edildikdən dərhal sonra burada irimiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə başlanılmışdı. "Qısa zaman kəsiyində bu ərazilərdə vacib infrastruktur layihələri həyata keçirilmiş, o cümlədən iki yeni hava limanı tikilib istifadəyə verilmişdir. Üçüncü hava limanı isə hazırda Laçında inşa edilir. Füzuli şəhərində artıq inşası başa çatmış məktəbə və tikilməkdə olan yaradıcılıq mərkəzinə görə qardaş Özbəkistana və Qazaxıstana təşəkkür edirəm. Biz bunu ölkələrimiz arasında qardaşlığın, həmrəyliyin və dostluğun növbəti bariz təzahürü kimi qiymətləndiririk."-, deyə ölkə Prezidenti vurğulayıb.
Azərbaycanın dövlət başçısı bildirib ki, 30 illik işğalın Azərbaycan xalqı üçün ən ağır fəsadlarından biri də bəşəri əhəmiyyətə malik mədəni irsimizə, o cümlədən İslam dininə aid bütün abidələrə qəsdən vurulmuş ziyandır: "Əfsuslar olsun ki, bu dövrdə 67 məsciddən 65-i yerlə-yeksan edilmiş, qalan məscidlərə qarşı isə heyvanların saxlanılması kimi təhqiramiz əməllər törədilmişdir. Bu günlərdə daha bir məscidin – Malıbəyli məscidinin dağıdılması və tövlə kimi istifadə edilməsi faktı aşkar edilmişdir. Bütün bunlar təkcə azərbaycanlıların deyil, bütün dünya müsəlmanlarının hisslərinin təhqir olunması deməkdir."

President Ilham Aliyev “One of the gravest consequences of a 30-year occupation for the Azerbaijani people was the deliberate damage to all the sites associated with the Islamic faith”
“Our people are experiencing the joy and pride of restoring Azerbaijan’s sovereignty and constitutional order. Eliminating a grey zone in our territory after 30 years and ending separatism is a culmination of international law and justice. Azerbaijan has always been a proponent of peace and the author of peace initiatives in the region. Stemming from the principle that regional matters must be resolved with the involvement of the countries of our immediate region, Azerbaijan has proposed the “3+3” cooperation format.” President Ilham Aliyev has said in his letter as he addressed to the Participants of the 27th Meeting of the Council of Ministers of the Economic Cooperation Organization
The head of state noted that a historic environment has emerged today for normalizing Armenia-Azerbaijan relations, signing the peace treaty and transforming the South Caucasus into a region of peace and cooperation. Immediately upon the liberation of our ancestral lands from Armenia’s occupation in 2020, we have launched large-scale reconstruction and development efforts here.
“Critical infrastructure projects have been implemented across these territories in a short time, including constructing and putting into service two airports. The construction of the third airport in Lachin is underway. I want to thank the brotherly Uzbekistan and Kazakhstan for the already commissioned school and the ongoing construction of a creativity center in the city of Fuzuli. We regard this as a vivid testimony to our countries' brotherhood, solidarity and friendship.” The President has underlined.
The head of state of Azerbaijan has said that one of the gravest consequences of a 30-year occupation for the Azerbaijani people was the deliberate damage to our cultural heritage of universal significance, including all the sites associated with the Islamic faith. “Regrettably, throughout that time, 65 out of 67 mosques were razed to the ground, and the remaining ones were desecrated by being used for housing animals. The fact of destroying another mosque was revealed most recently where the Malibeyli mosque was used as a barn. All of this is an insult to the feelings of Azerbaijanis and the world’s Muslims.”