06.01.2021 / Xəbərlər
Niderlandın “Diplomat Magazine” jurnalı Azərbaycanın Xristian dünyasına verdiyi töhfə adlı məqalə dərc edib
Niderlandın “Diplomat Magazine” jurnalı “Azərbaycanın Xristian dünyasına verdiyi töhfə” adlı məqalə dərc edib. Məqalədə Azərbaycan dövlətinin yürütdüyü multikulturalizm siyasətindən, tolerantlıq mühitindən və ölkəmizdə mövcud olan birgəyaşayış ənənələrindən bəhs edilir. Eyni zamanda,  dövlətin ölkə ərazisində və ölkə hüdudlarından kənarda mövcud olan Xristian dininə məxsus abidələrin təmiri və tikintisinə göstərdiyi həssas münasibətdən danışılır.
Məqalənin Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş və original variantı olan linki təqdim edirik:
https://diplomatmagazine.eu/2021/01/02/contribution-of-azerbaijan-to-the-world-of-christianity/?fbclid=IwAR2LiPTH5fXydrkcBm79YUOCez8lnVqV0yC-XUHzYUmT-rkDp4FAwG1ZMr4
Azərbaycanın Xristian dünyasına verdiyi töhfə
Qədim zamanlardan “Odlar Yurdu” adlandırılan Azərbaycan Cənubi Qafqazın ən böyük ölkəsidir və Şərq Dünyasını Avropa ilə birləşdirən tarixi “İpək Yolu” üzərində yerləşir. Paytaxtı Bakı şəhəri olan bu ölkə Gürcüstan, Rusiya, İran, Türkiyə və Ermənistanla qonşudur, həmçinin Xəzər dənizi vasitəsilə Qazaxıstan və Türkmənistanla həmsərhəddir. Buna görə də Azərbaycan Respublikası və Azərbaycan xalqı tolerantlığı, çoxkonfessiyalı olması və multikultural xarakteri ilə tanınır.
Əhalisinin əksəriyyətini müsəlmanlar təşkil edən və dünyəvi ölkə hesab olunan Azərbaycan eyni zamanda, 300.000 xristianın, eləcə də - rus, gürcü pravoslavları, alban-udi, slavyan molokan, Roma katolik, alman lüteran, vəftizçi, pentikostal, presviterian, adventist, evangelist kilsələrinin və s. bu kimi müxtəlif məzhəblərdən olan bir çox xristian icmalarının vətənidir.
Azərbaycan həm ölkə daxilində, həm də dünya miqyasında Xristian dini məkanlarının qorunmasına fəal töhfə verir. Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın prezidenti olduğu Heydər Əliyev Fondu İtaliya, Fransa, Rusiya və dünyanın digər ölkələrində bu cür nəcib layihələrin yerinə yetirilməsində əsas icraçı qurumlardan biridir.
Bu yaxınlarda - 2020-ci ildə Azərbaycan Vatikandakı Müqəddəs Pyotr Kilsəsinin Bazilikasındakı “Roma Papası I Leon ilə Hun imperatoru Atillanın görüşü” barelyefini bərpa etdirib. Bu məbəd intibah dövrü italyan memarlığının ən məşhur nümunələrindən biri hesab olunur. Müqəddəs Pyotr Bazilikası məşhur ziyarət və mərasim yeri hesab olunur. Əslində Roma Papası həmişə il ərzində Bazilikada və ya onun qarşısındakı meydanda çoxsaylı dini mərasimlər keçirir.
Son on il ərzində İtaliyada və Vatikanda bir neçə katakomba da Azərbaycan tərəfindən bərpa edilib ki, bunların arasında Vatikandakı Müqəddəs Sebastian katakombaları xüsusi diqqətə layiqdir. Xristian Dünyası üçün əhəmiyyət kəsb edən 8.000-dən çox türbəni əhatə edən bu katakombalar 1578-ci ildə kəşf edilib və buradakı bəzi abidələr III əsrə aiddir. Xristianlığa aid  müqəddəs ziyarətgahların bərpası müasir insanlara xristianlığın tarixinə və yüksəlişinə şahid olmaq imkanları yaradır.
Saints Marsellino və Pietro'nun katakombaları da Azərbaycanın bərpa etdiyi katakombalar arasında yer alır. Roma şəhərinin ətrafında yerləşən təxminən 60 katakombadan yalnız bu katakombalar xristian dünyası üçün ən əhəmiyyətli abidələrdən hesab olunur və məhz bu səbəbdən həmin layihənin Azərbaycan tərəfindən maliyyələşdirilməsi Müqəddəs Taxt-Tac tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Onu da qeyd edək ki, Azərbaycan dövləti həmçinin Fransadakı xristian məbədlərinin bərpasına da diqqət ayırır, buna misal olaraq Fransanın Orn departamentinin Santiyi, Fresnay-o-Sovaj, San-İler la Jerar, Tanvil, Kurjust, Revoyon və Mal yaşayış qəsəbələrində X-XII əsrlərə aid 7 kilsənin bərpasını vurğulaya bilərik. O cümlədən, Azərbaycan XIV əsrə aid Strasburq Katedral Kilsəsinə, Bakirə Məryəm və İsa Məsihin həyatlarını əks etdirən kilsənin beş vitrajlı pəncərəsinin bərpası üçün lazımi maliyyə yardımı ayırıb.
Azərbaycan hökuməti həm katolik, həm də pravoslav dini abidələrinin qorunması üçün də səylərini əsirgəməyib. Məhz bu səbəbdən Rusiyanın Həştərxan şəhərindəki Müqəddəs Vladimir Kilsəsinin qarşısındakı meydanda Azərbaycan tərəfindən Şahzadə Vladimirə abidə qoyulub. Bu abidə Rusiyada Xristianlığın 1025 illiyinə və Həştərxan şəhərinin təməlinin qoyulmasının 455 illiyi münasibətilə ucaldılıb.
Azərbaycan dövləti üçün İslam və Xristian dünyası arasında körpü rolunu oynamaq olduqca vacibdir. Azərbaycan Fransa, Küveyt, Oman və Mərakeş ilə birlikdə Parisin Luvr Muzeyində İslam sənətinə həsr olunmuş yeni salonların yaradılmasını maliyyələşdirilməsini təmin edib. Muzeydəki İslam Sənəti bölməsi islam sənətinin memarlıq, rəsm və digər mədəni yaradıcılıq nümunələrini təqdim edib, burada şüşədən, keramikadan və metaldan hazırlanmış müxtəlif əşyalar, xalçalar, geyimlər və miniatürlər, mindən çox natamam və zədələnmiş yaradıcılıq işləri daxil olmaqla 5 mindən çox sənət əsəri nümunəsi nümayiş olunur.
Bu layihələr Azərbaycanın fərqli dinlərə məxsus abidələrə və ziyarətgahlara verdiyi töhfəni bir daha nümayiş etdirir. Bu layihəni həyata keçirməklə Azərbaycan xristianlıq sənətinə və mənəvi xəzinələrinə hörmət göstərib və təsadüfi deyildir ki, Roma Papası Fransisk 2016-cı ildə Azərbaycana səfəri zamanı Azərbaycandakı tolerantlığı və multikulturalizmi yüksək qiymətləndirib. Qeyd edək ki, 2020-ci ildə mədəniyyətin, o cümlədən Müqəddəs Taxt-Tac və onun təsisatları ilə qarşılıqlı əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfələrə görə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyevaya Papa Cəngavər Ordeninin ən ali dərəcəsi - IX Piy Ordeninin Böyük Xaçı təqdim edilib.

Dutch “Diplomat Magazine” published an article titled Contribution of Azerbaijan to the World of Christianity
Dutch “Diplomat Magazine” published an article titled "Contribution of Azerbaijan to the World of Christianity." The article is about multiculturalism policy implemented by Azerbaijan, environment of tolerance and the traditions of coexistence in the country. At the same time the author touches State’s sensitive approach to the renovation and construction of Christian sites within and beyond its borders.
Please find the following link in details:
https://diplomatmagazine.eu/2021/01/02/contribution-of-azerbaijan-to-the-world-of-christianity/?fbclid=IwAR2LiPTH5fXydrkcBm79YUOCez8lnVqV0yC-XUHzYUmT-rkDp4FAwG1ZMr4
Contribution of Azerbaijan to the World of Christianity
The Republic of Azerbaijan, also called from ancient times as “Land of Fire”, is the biggest country of South Caucasus and is located on the historic “Silk Road” connecting Eastern World with Europe. Azerbaijan, with capital city of Baku, is neighboured to Georgia, Russia, Iran, Turkey and Armenia, as well as bordered through Caspian Sea with Kazakhstan and Turkmenistan. Because of these reasons, Azerbaijan and Azerbaijani people are known with their tolerance, multi-confessional and multi-cultural character.
Being a secular country with predominantly Muslim population, Azerbaijan is also motherland to almost 300.000 Christians, as well as many Christian communities of various denominations – Russian Orthodox, Georgian Orthodox, Albanian-Udin, Slavic Molokan, Roman Catholic, German Lutheran, Baptist, Pentecostal, Presbyterian, Adventist, Evangelical Churches, Non-Denominational and Charismatic churches, and others.
Azerbaijan actively contributes to preservation of Christian religious sites both within the country, as well as worldwide. Heydar Aliyev Foundation of Azerbaijan, governed by First Vice-President of Azerbaijan, H.E. Mrs. Mehriban Aliyeva, is one of the main implementing agencies for execution of such noble projects in Italy, France, Russia and other countries in the world.
Just recently – in 2020, Azerbaijan restored the bas-relief “Meeting of Pope Leo I with Hun Emperor Atilla” in the Saint Peter Church in Vatican. This temple is one of the most famous examples of the Italian architecture of Renaissance era. The Saint Peter Basilica is also a famous place of pilgrimage and ceremonies. In fact, Pope usually holds several religious ceremonies over the course of a year, in the Basilica or on the square before it. During the last decade, several catacombs in Italy and Vatican were also restored by Azerbaijan. Among them, Saint Sebastian catacombs in Vatican deserve special attention. These catacombs, which host more than 8.000 tombs of significant importance to Christian World, were discovered in 1578 and some of the monuments here date back to the 3rd century. Restoration of these sacred shrines of Christianity gives opportunities to modern day people to witness and experience the history and rise of Christianity. Saint Marcellino and Pietro’s catacombs are also among the restored catacombs by Azerbaijan.  Out of some 60 catacombs located around the city of Rome, just these catacombs are considered among the most significant monuments for the Christian World. It is for this reason, funding of this project by Azerbaijan was highly appreciated by the Holy See.
It should also be noted that Azerbaijan also paid attention to restoration of Christian sites in France. In particular, we can emphasize restoration of 7 churches related to the 10-12th centuries in Saint-Hilaire, Fresnaye-au-Sauvage, Saint-Hilaire-la-Gerard, Tanville Courgeout Reveillon and Male settlements of Orne Department, France. Also, necessary financial assistance was allocated by Azerbaijan to Strasbourg Cathedral Church of 14th century, for restoration of five stained-glass windows of the church which depict lives of Virgin Mary and Jesus Christs.
Azerbaijani government spared no efforts to preserve both Catholic and also Orthodox religious sites. It is to this effect that a monument to Prince Vladimir was erected by Azerbaijan at a square before the Saint Vladimir Church in the Russian city of Astrakhan. Erection of this monument is devoted to the 1025th anniversary of Christianity in Russia, and the 455th anniversary of laying the foundation of Astrakhan.
For Azerbaijan, bridging Islamic and Christian world is also of significant importance. It is in this capacity that Azerbaijan, together with France, Kuwait, Oman and Morocco, funded creation of new halls in the Louvre Museum of Paris, dedicated to Islamic Art. The Islamic Art section in the museum represents examples of architecture, painting and other cultural creativity of Islamic Art. Here are displayed over 5 thousand whole art examples, including various items made of glass, ceramic and metal, as well as carpets, garments and miniatures, and over a thousand incomplete and damaged works of creativity.
These projects once more demonstrate contribution made by Azerbaijan to the monuments and shrines of different religions. By implementing this project, Azerbaijan showed its respect to the art and spiritual treasures of Christianity. Pope Francis, in his visit to Azerbaijan in 2016, praised Azerbaijan’s tolerance and multiculturalism. Moreover, President of Heydar Aliyev Foundation of Azerbaijan – H.E. Mrs. Mehriban Aliyeva was honoured in 2020 with the highest degree of the Pontifical Order of Knighthood – Knights Grand Cross of the Order of Pius IX – for her contribution to the development of mutual relations with institutions of the Holy See.