29.06.2020 / Xəbərlər
“Mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqda dini kimliyin rolu: Azərbaycan və Belçika modeli” mövzusunda videokonfrans
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Brüsseldəki Protestant İlahiyyat və Dini Araşdırmalar Fakültəsi (FUTP) “Mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqda dini kimliyin rolu: Azərbaycan və Belçika modeli haqqında” mövzusunda videokonfrans təşkil etmişdir. Hər iki ali təhsil müəssisəsindən olan alimlər dini radikallaşmaya qarşı mübarizə yolu kimi mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoq çərçivəsində dini kimliyin möhkəmləndirilməsi sahəsində indiyədək aparılmış araşdırma metodları haqqında səmərəli fikir mübadiləsi yürütmüşlər.
Bu kontekstdə Brüsseldəki Protestant İlahiyyat Fakültəsinin dekanı prof. Yohan Temmerman dini radikallaşma sahəsindəki araşdırmalara əsaslanan FUTP-nin təhsil proqramı çərçivəsində müxtəlif dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoq təcrübələri haqqında fikir mübadiləsi aparmaq imkanını təqdir etdiyini nəzərə çatdırmışdır.
Sözügedən mövzuda Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru i.f.d. Aqil Şirinov Azərbaycanda dini tolerantlığın sosial, tarixi və teoloji əsaslarını vurğulamış, dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqun ilahiyyat kontekstində araşdırma üsullarını izah etmişdir.
Konfransda müxtəlif mədəniyyətlərarası modellərin hərtərəfli araşdırılması üçün vahid platformanın yaradılması, həmçinin dinlərarası və mədəniyyətlərarası kontekstdə təhsilin daha da zənginləşdirilməsinə töhfə verəcək təcrübələrin sistemləşdirilməsi müzakirə olunmuşdur.
Videokonfransın təşkilində məqsəd çoxyönlü müasir qlobal etika konsepsiyasında dini kimliyin möhkəmləndirilməsidir. Din insanları daha sədaqətli və dinc hala gətirən dinamikliyi özündə ehtiva edir. Son on ildə elmi fikir mübadiləsi zamanı dini baxımdan yaxşı niyyətlə başlanan görüşlərin əks-nəticə ilə sonlandığı aydın şəkildə məlum olmuşdur. Sonrakı elmi fikir mübadiləsinin məqsədi dini nöqteyi-nəzərdən bu radikal görüşlərin mənbəyini müəyyənləşdirməkdir.
Görüş iştirakçıları yenidən görüş təşkil edərək,  mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqda dini kimliyin rolu barədə səmərəli fikir mübadiləsini davam etdirmək arzularını ifadə etmişlər.

Video conference on Role of religious identity in multicultural and interreligious dialogue: the Azerbaijani and Belgian model
Azerbaijan Institute of Theology (AIT) operating under the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, and The Faculty of Protestant Theology and Religious Studies in Brussels (FUTP) organized the video conference to discuss the Role of religious identity in multicultural and interreligious dialogue: the Azerbaijani and Belgian model. The academics from both institutions had a fruitful exchange of views on the research methodologies done so far in the area of strengthening religious identity within intercultural and interreligious dialogue as a solution in order to combat religious radicalization.
In this context, Prof Dr. Rev. Johan Temmerman, Dean of the Faculty of Protestant Theology in Brussels welcomed the opportunity to exchange views on various practices of interreligious and intercultural dialogue within the academic program of FUTP based on the research in the area of religious radicalization.
In that conext, Prof. Dr Agil Shirinov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology underlined the social, historical and theological foundations of religious tolerance in Azerbaijan and explained research methodologies within the Islamic theological context on interreligious and intercultural dialogue.
The conference discussed the creation of a platform for the comprehensive research study of the various multiculturalism models, as well as the systematization of practices that will contribute to the further enrichment of the education in the interreligious and intercultural context.
The purpose of this academic work is to enhance the religious identity in a multilayered modern concept of the global ethics. Religion contains a dynamic that makes persons more trustworthy and peaceful. During the academic exchange it came out very clearly that, the last decades what religiously begins with good intentions ends up opposite as a result. The scope of further academic exchange is to identify response on what is the source of this radical dynamic from the theological point of view.
The academics expressed their wishes to meet again and continue fruitful exchange of views on the role of religious identity in the multicultural and interreligious dialogue.