Masallıda “Dini radikalizm: milli-dini həmrəyliyə təhdid kimi” mövzusunda keçirilən konfrans başa çatıb
Masallıda “Dini radikalizm: milli-dini həmrəyliyə təhdid kimi” mövzusunda keçirilən regional konfrans işini panel sessiyalarla davam etdirib.
Konfransın “Dini zəmində xarici təsirlər və onlara qarşı mübarizə” mövzusuna həsr edilən birinci panel sessiyasına Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elvüsal Məmmədov moderatorluq edib.
Dövlət Komitəsinin Dini məsələlər üzrə şöbəsinin müdiri Cahandar Əlifzadə ölkənin dini mühitinə xarici mənfi təsirlər, dinin siyasiləşdirilməsi, eləcə də təhdidlərə qarşı mübarizənin sosial, siyasi və hüquqi əsasları barədə danışıb.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin Masallı rayonu üzrə qazısı Rəşid Talıbov nümunəvi din xadimlərinin formalaşdırılması, eyni zamanda təhsilli olmalarının önəminə diqqət çəkərək doğru dini mənbələrdən istifadənin zəruriliyini qeyd edib.
AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun Din və ictimai fikir şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnur Mustafayev müasir dövrdə bəşəriyyət üçün olduqca təhlükəli qlobal problemlərdən birinə çevrilən dini radikalizm və ekstremizmin qarşısının alınmasında dini icmaların fəaliyyətinin effektivliyi haqqında fikirlərini bölüşüb.
Bakı İlahiyyat Kollecinin direktoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Mehman İsmayılovun moderatorluq etdiyi ikinci paneldə “Milli-mənəvi dəyərlərin təbliğində din xadimlərinin məsuliyyəti və rolu” barədə müzakirələr aparılıb.
Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktorunun müavini Ceyhun Əliyev ölkəmizdə milli, dini və mənəvi dəyərlərin cəmiyyət içərisində təşviq edilməsində din xadimlərinin üzərinə düşən məsuliyyətə diqqət çəkib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimi, İlahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aslan Həbibov başqalarına qarşı dözümsüzlük nümayiş etdirilməsinin qarşısının alınmasında ən böyük rolun din xadimlərinin üzərinə düşdüyünü bildirib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun elm və innovasiyalar üzrə prorektoru, İlahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mirniyaz Mürsəlov din xadimlərinin fəaliyyətlərinə Azərbaycançılıq məfkurəsi və məzhəbüstü prinsiplər kontekstindən yanaşıb.
Sonda çıxış edən Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Gündüz İsmayılov dini maarifçilik işinin təsir gücünün artırılmasında din xadimlərinin özünəməxsus rolunun olduğunu vurğulayıb. Din xadimlərinin və dini icmaların fəaliyyəti, onların qarşılaşdıqları çətinliklər barədə rəy və təkliflərin öyrənilməsi məqsədilə “Dini maarifləndirmənin aktual məsələləri: ənənə, təcrübə və perspektivlər” mövzusunda Azərbaycan Din Xadimlərinin Forumunun keçirilməsinin önəmini qeyd edib.

The conference on "Religious radicalism: as a threat to national-religious solidarity" has ended in Masalli
The regional conference held in Masalli on the topic "Religious radicalism: as a threat to national-religious solidarity" continued its work with panel sessions.
The first panel session of the conference, dedicated to the topic "Religious external influences and the fight against them", was moderated by the teacher of the Azerbaijan Institute of Theology, doctor of philosophy, associate professor Elvusal Mammadov.
Jahandar Alifzade, the head of the Department of Religious Affairs of the State Committee, spoke about the negative external influences on the religious environment of the country, the politicization of religion, as well as the social, political and legal foundations of the fight against threats.
Rashid Talibov, the head of the Caucasian Muslims Administration for Masalli region, drew attention to the importance of forming exemplary religious figures and their education, and noted the necessity of using the right religious sources.
Elnur Mustafayev, head of the Religion and Public Opinion Department of the Institute of Oriental Studies named after academician Ziya Bunyadov of ANAS, PhD in philosophy, associate professor Elnur Mustafayev shared his views on the effectiveness of the activities of religious communities in preventing religious radicalism and extremism, which has become one of the most dangerous global problems for humanity in modern times.
In the second panel moderated by the director of Baku Theological College, Doctor of Philosophy Mehman Ismayilov, discussions were held on "The responsibility and role of religious figures in the promotion of national and moral values".
Jeyhun Aliyev, the deputy executive director of the Fund for Propagation of Moral Values, drew attention to the responsibility of religious figures in the promotion of national, religious and moral values in society.
Aslan Habibov, a teacher of the Azerbaijan Institute of Theology, Doctor of Philosophy in Theology, associate professor, said that the greatest role in preventing the display of intolerance towards others falls on the clergy.
Mirniyaz Mursalov, Vice-Rector for Science and Innovations of the Azerbaijan Institute of Theology, Doctor of Theology, Associate Professor Mirniyaz Mursalov approached the activities of religious figures from the context of Azerbaijanism ideology and non-sectarian principles.
Speaking at the end, Gunduz Ismayilov, Deputy Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, emphasized that religious figures have a unique role in increasing the influence of religious education work. He pointed out the importance of holding the Forum of Azerbaijan Clergymen on the topic "Actual issues of religious education: tradition, experience and perspectives" in order to learn opinions and suggestions about the activity of clergymen and religious communities, the difficulties they face.