11.03.2021 / Xəbərlər
Martın 11-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dan Yanku ilə görüşüb.
Görüş zamanı Komitə sədri iki ölkə arasında Azərbaycanın müstəqilliyini bərpa etdiyi ilk illərdən başlanan əlaqələrin bütün sahələrdə uğurla davam etdiyini, Ermənistanın təcavüzkarlığına qarşı Azərbaycanın haqlı mövqeyinin Rumıniya tərəfindən müdafiə olunduğunu qeyd edib.
Ölkəmizdəki dini mühit barədə danışan DQİDK sədri Azərbaycanda hökm sürən tolerant və multikultural mühitin qorunub-saxlanılması istiqamətində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu dövlət-din siyasətinin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib. Dövlətin qarşısına qoyduğu məqsədlərdən birinin bu mühiti qoruyub-saxlamaq və təşviq etmək olduğunu vurğulayan Komitə sədri ölkədə güclü tolerantlıq ənənələrinin tarixən mövcud olduğunu, Azərbaycanın dünyada multikulturalizmin mərkəzlərindən birinə çevrildiyini qeyd edib. Bildirilib ki, Azərbaycanda dövlət qeydiyyatına alınan 963 dini icmanın 37-si qeyri-islam təmayüllüdür və ölkəmizdə dini konfessiya nümayəndələrinin hər biri öz maddi və mənəvi dəyərlərini, mədəniyyətini, dilini və tarixi nailiyyətlərini qoruyub-saxlamaq imkanına malikdir.
Azərbaycanın tarixi ədaləti bərpa edərək ötən il 44 gün davam edən Vətən müharibəsində əzəli və əbədi torpaqlarını erməni işğalından azad etdiyini vurğulayan Komitə sədri Qarabağda və ətraf rayonlarda artıq quruculuq işlərinə başlanıldığını, erməni vandalizminə məruz qalmış maddi-mədəni, dini irs nümunələrimizin bərpası istiqamətində layihələrin həyata keçirildiyini bildirib.
Fəaliyyət müddətinin başa çatdığını qeyd edən Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dan Yanku ötən dövr ərzində ölkəmizin bir çox - TANAP, TAP, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və s. bu kimi mühüm beynəlxalq layihələri reallaşdırmasını, mədəniyyətlər və sivilizasiyalararası dialoqun inkişafına yönəlik tədbirlərə ev sahibliyi etməsini xüsusi vurğulayıb.  Ötən il isə Azərbaycanın ən böyük uğura imza ataraq torpaqlarını işğaldan azad etməsinin mühüm hadisə olduğunu bildirib. Ölkələrimizin tolerant və multikultural dəyərlərə verdiyi önəm baxımından oxşar olduğunu bildirən səfir bu istiqamətdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Görüş zamanı, eyni zamanda dini sahədə əlaqələrin daha da genişləndirilməsi imkanları, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Chairman of the State Committee meets Romanian Ambassador
Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Romania to the Republic of Azerbaijan Dan Iancu on March 11.
During the meeting, the Chairman of the Committee has said that the relations between the two countries, which go back to the early years of Azerbaijan's independence, continue successfully in all spheres, and Romania supports Azerbaijan's just position against Armenian aggression.
Speaking about the religious situation in Azerbaijan, the Chairman said that the policy of state and religion that was founded by National Leader Heydar Aliyev aimed at preserving tolerant and multicultural environment in the country is successfully continued by President Ilham Aliyev. Emphasizing that one of the goals of the state is to preserve and promote this environment, Mr. Gurbanli noted that the Azerbaijan has a strong tradition of tolerance and become one of the centers of multiculturalism worldwide. Azerbaijan is a home to 963 registered religious communities which 37 of them are non-Islamic, and each of the representatives of religious confessions in the country has the opportunity to preserve their material and spiritual values, culture, language and historical achievements, the Chairman added.
He stressed that Azerbaijan restored historical justice, liberated its ancient and eternal lands from the Armenian occupation during the 44-day war last year, rebuilding work had already launched in Karabakh and adjacent districts. Projects is being implemented to restore our material, cultural and religious heritage that subjected to vandalism by Armenians.
Noting the expiration of his term in the office, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Romania to the Republic of Azerbaijan Dan Iancu mentioned that during the past period Azerbaijan had realized several important international projects such as TANAP, TAP, Baku-Tbilisi-Kars railway and so forth, hosted events aimed at developing dialogue between cultures and civilizations. According to him, last year a significant event for Azerbaijan was the liberation of its lands. The Ambassador said that our countries are similar in terms of paying attention to tolerant and multicultural values, importance of further expanding cooperation in this direction is important.
During the meeting, the possibilities of further expanding ties in the religious sphere  as well as other issues of mutual interest were the subject of discussion.