11.12.2024 / Xəbərlər
Dekabrın 10-da Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Mingəçevir şəhərində yerləşən “Heydər”, “Zəhra”, Mingəçevir kənd “Cümə” məscidlərini və Yevlax rayonu Havarlı kənd məscidini ziyarət edib.
Ramin Məmmədov ibadət yerlərində fəaliyyət göstərən din xadimləri ilə görüş zamanı dini sahədə dövlət siyasətinin dünyəvilik, vicdan və dini etiqad azadlığı, dinlərin bərabərliyi kimi prinsiplərə əsaslandığını bildirib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu siyasətin dini dözümlülük mədəniyyətinin inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayan R. Məmmədov multikultural ənənələrin təbliğində Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinin böyük əhəmiyyət daşıdığını deyib.
Dövlət Komitəsinin sədri dinin cəmiyyətdəki rolu və dini tolerantlığın təşviqi ilə bağlı fikirlərini bölüşərək, dövlətin dini icmalara dəstəyinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Komitə sədri diqqətə çatdırıb ki, din xadimləri fəaliyyətlərində Azərbaycanda tolerantlıq ənənələri, milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliği, dövlətçilik və vətənpərvərlik prinsiplərini əsas götürməlidirlər.
Görüş zamanı R.Məmmədov bu cür ziyarətlərin dini icmaların fəaliyyətini və onların ehtiyaclarını öyrənmək məqsədi daşıdığını, eləcə də dini icmalar ilə dövlət arasında əməkdaşlığı daha da gücləndirmək baxımından vacib olduğunu qeyd edib.
Müxtəlif məsələlərlə bağlı rəy və təkliflərini bildirən din xadimləri ölkəmizdə dini etiqad azadlığının yüksək səviyyədə təmin olunmasından, dini icmalara göstərilən qayğıdan məmnunluqlarını ifadə ediblər.

The Chairman of the Committee visited mosques located in Mingachevir and Yevlakh
On December 10, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, visited "Heydar", "Zahra", Mingachevir village "Juma" mosques located in Mingachevir city and Havarli village mosque, Yevlakh region.
Ramin Mammadov said that state policy in the religious field is based on principles such as secularism, freedom of conscience and religious belief, and equality of religions during a meeting with religious figures working in places of worship. Emphasizing that the successful policy implemented by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev played an important role in the development of the culture of religious tolerance, R. Mammadov said that the activity of the Heydar Aliyev Foundation is of great importance in the promotion of multicultural traditions.
The Chairman of the State Committee shared his views on the role of religion in society and the promotion of religious tolerance, emphasizing the importance of the state's support to religious communities. The chairman of the committee drew attention to the fact that clergymen should base their activities on the traditions of tolerance in Azerbaijan, the promotion of our national and moral values, and the principles of statehood and patriotism.
Clergymen who expressed their opinions and suggestions on various issues expressed their satisfaction with the high level of freedom of religious belief in our country and the care given to religious communities.