İslam dininə aid ibadət yerlərində vakant vəzifələrin tutulması üçün növbəti müsahibə mərhələsi başlayıb
İyunun 27-də Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DQİDK) tərəfindən İslam dininə aid ibadət yerlərində (məscidlər) vakant vəzifələrin tutulması üçün növbəti müsahibə mərhələsi başlayıb.
İyul ayının 1-də yekunlaşması nəzərdə tutulan müsahibə prosesində qadın dini ayinlərin icraçısı vəzifəsi üçün 1 vakant yer üzrə müraciət edən 59 namizədin seçimi aparılacaq. Seçimlər DQİDK-nın ilahiyyatçı mütəxəssislərdən təşkil etdiyi Müsahibə komissiyası tərəfindən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda aparılır. Müsahibənin nəticələri keçirildiyi gün Komitənin rəsmi internet saytında (scara.gov.az) elan ediləcək.
Uğur qazanmış namizəd təsdiq edilmiş qaydalara əsasən müsahibə bitdikdən sonra 30 iş günü müddətində Komitə sədrinin əmri ilə İslam dininə aid ibadət yerinə və ya ziyarətgaha qadın dini ayinlərin icraçısı vəzifəsinə təyin olunacaq.
Müsahibənin 02-06 iyul tarixlərində keçiriləcək mərhələsində isə 6 vakansiya (imam və imam müavini) üzrə 126 namizəd arasında seçim aparılacaq.
Qeyd edək ki, hazırda seçimləri aparılan vakant vəzifələrə namizədlərin sənədlərinin qəbulu 13 dekabr-13 yanvar tarixlərində həyata keçirilib.

Next interview phase for filling vacant positions in Islamic places of worship initiated
On June 27, the State Committee on Affairs with Religious Associations of the Republic of Azerbaijan (SCARA) initiated the next interview phase for filling vacant positions in Islamic places of worship (mosques).
The interview process, scheduled to conclude on July 1, involves the selection of 59 candidates who applied for the single vacant position of female religious ritual performer. The selection will be conducted by the SCARA Interview Commission, comprising theological specialists, at the Azerbaijan Institute of Theology. The results of the interviews will be announced the same day on the Committee’s official website (scara.gov.az).
The successful candidate will be appointed to the position of female religious ritual performer at an Islamic place of worship or shrine by the order of the Committee Chairman, within 30 working days after the conclusion of the interview, in accordance with the established rules.
In the subsequent interview phase, scheduled from July 2 to 6, 126 candidates will be considered for six vacant positions (imam and deputy imam).