Hacı Cavad məscidində fəaliyyət göstərən din xadimləri ilə görüş keçirilib
Sentyabrın 19-da Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Hacı Cavad məscidini ziyarət edib, burada fəaliyyət göstərən din xadimləri ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri ölkəmizdə mövcud olan dövlət-din münasibətlərindən bəhs edərək xalqımızın milli-mənəvi birliyinin təmin edilməsi məqsədilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu uzaqgörən siyasi xəttin Prezident cənab İlham Əliyev tərəfindən böyük uğurla davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Azərbaycanda tarixi-mədəni irsin, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması, həmçinin dini ziyarətgahların, maddi-mədəniyyət abidələrinin bərpası və mühafizəsi daim diqqət mərkəzindədir. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu 30 ilə yaxın erməni əsirliyində qalmış Qarabağ və Şərqi Zəngəzurdakı dini abidələrimizin bərpası və yenidən qurulması sahəsində mühüm addımlar atır.
Görüş zamanı cəmiyyətdə milli-mənəvi həmrəyliyin güclənməsi və qarşılıqlı anlaşma münasibətlərinin ahəngdar inkişafının önəminə toxunan Komitə sədri vəhdət mühitinin qorunmasında, İslamın düzgün təbliğ edilməsində din xadimlərinin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü qeyd edib.
Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin inkişafı istiqamətində görülən işlərin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu bildirən din xadimləri ölkəmizdə dini etiqad azadlığının yüksək səviyyədə təmin olunmasından, onların dövlətin qayğısı ilə əhatə edilməsindən məmnunluqlarını ifadə ediblər.

A meeting was held with religious figures working in Haji Javad mosque
On September 19, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, visited the Haji Javad Mosque and met with religious figures working there.
The Chairman of the State Committee spoke about the state-religion relations in our country and pointed out that the visionary political line founded by the Great Leader Heydar Aliyev has been successfully continued by the President Mr. Ilham Aliyev in order to ensure the national-spiritual unity of our people. He said that the protection of the historical-cultural heritage, national-spiritual values, as well as the restoration and protection of religious sanctuaries, material-cultural monuments is always in the center of attention in Azerbaijan. The Heydar Aliyev Foundation, headed by First Vice President Mehriban Aliyeva, is taking important steps in the field of restoration and reconstruction of our religious monuments in Karabakh and East Zangezur, which were under Armenian captivity for nearly 30 years.
During the meeting, Chairman of the Committee, who touched upon the importance of the strengthening of national-spiritual solidarity and the harmonious development of mutual understanding in the society, noted that religious leaders have a great responsibility in protecting the environment of unity and properly propagating Islam.
Stating that the work done in the direction of the development of state-religion relations in Azerbaijan is of great importance, the religious figures expressed their satisfaction with the high level of freedom of religion in our country and the fact that they are covered by the state's care.