Dünya Dini Liderlərinin Qlobal Bakı Sammitinin iştirakçılarının Qarabağa səfəri başlayıb
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası çərçivəsində “Dünya dinləri yaşıl planet uğrunda” şüarı altında keçirilən Dünya Dini Liderlərinin Qlobal Bakı Sammitinin iştirakçılarının Qarabağa səfəri başlayıb.
Nümayəndə heyəti təyyarə ilə Füzuli Beynəlxalq Hava Limanına gəlib, burada qurulan şəraitlə tanış olub.
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsinin müavini Eldar Seyidov qonaqlara işğalçı Ermənistanın 30 il ərzində Füzuli rayonunun ərazisində törətdiyi dağıntılar, vandalizm aktları barədə məlumat verib. İşğaldan azad edildikdən sonra Azərbaycan Respublikası Prezidentinin göstərişlərinə uyğun olaraq həyata keçirilən və planlaşdırılan işlər barədə danışıb.
Bildirilib ki, Ermənistanın 30 ilə yaxın işğal altında saxladığı bir çox digər bölgələr kimi Füzuli şəhəri də talanıb və tamamilə yer üzündən silinib. Bütün evlər, sosial obyektlər dağıdılıb, təsərrüfatlar məhv edilib. Vətən müharibəsində qazanılan qələbədən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə başlanılıb. Artıq keçmiş məcburi köçkünlərin bir qisminin doğma yurdlarına qayıdışı reallaşıb. Onlar Füzuli şəhərində inşa olunan yeni yaşayış məhəlləsində məskunlaşırlar.
Diqqətə çatdırılıb ki, Qarabağın hava qapısı adlandırılan Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı ən müasir səviyyədə inşa olunub. Burada görülən bütün işlər beynəlxalq norma və standartlara uyğun şəkildə həyata keçirilib.

The visit of the participants of the Baku Global Summit of World Religious Leaders to Karabakh has begun
The visit of the participants of the Baku Global Summit of World Religious Leaders, held under the slogan "World religions for a green planet" within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change, has begun.
The delegation arrived at Fuzuli International Airport by plane and got acquainted with the conditions established here.
Eldar Seyidov, the deputy special representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Agdam, Fuzuli and Khojavand regions, informed the guests about the destruction and acts of vandalism caused by occupying Armenia in the territory of Fuzuli region for 30 years. After the liberation from occupation, he spoke about the works carried out and planned in accordance with the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan.
It was reported that the city of Fuzuli, like many other regions occupied by Armenia for nearly 30 years, was looted and completely wiped out. All houses, social facilities were destroyed, farms were destroyed. After the victory in the Patriotic War, large-scale reconstruction works were started in the liberated territories. Some of the former IDPs have already returned to their native lands. They are settling in a new residential area being built in the city of Fuzuli.
It was brought to attention that the Fuzuli International Airport, called the air gate of Karabakh, was built at the most modern level. All work done here was carried out in accordance with international norms and standards.