15.12.2020 / Xəbərlər
DQİDK sədrinin “Azərbaycan: tarixi çoxkonfessiyalı irsinin müdafiəsində” adlı məqaləsi Argentinanın nüfuzlu xəbər portalında dərc edilib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlının “Azərbaycan: tarixi çoxkonfessiyalı irsinin müdafiəsində” adlı məqaləsi Argentinanın nüfuzlu xəbər portalında dərc edilib.
Məqalədə  qeyd olunur ki, Azərbaycanın tarixi inkişafının xüsusiyyətləri, coğrafi mövqeyi, əhalisinin etnik tərkibi bu ərazidə müxtəlif dinlərin mövcudluğuna şərait yaradıb. Ayrı-ayrı dövrlərdə Bütpərəstlik, Zərdüştilik, İudaizm, Xristianlıq, İslam və bir çox başqa dini cərəyanlar ölkədə bu və ya digər dərəcədə yayıla bilib, bir-birinə qarşılıqlı təsir göstərib. Bu gün ölkə Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın həyata keçirdiyi dövlət-din modeli dünyəvilik, tolerantlıq və multikultural prinsiplərə söykənir.
Dövlət Komitəsinin sədri məqalədə Cənubi Qafqaz regionunda Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq siyasətini yürüdən aparıcı dövlət olmasına baxmayaraq dinlərarası dialoqa və sülh şəraitində birgəyaşayışa yeganə təhdidin Ermənistanın təcavüzkar siyasəti olduğunu qeyd edib. O vurğulayıb ki, Sovet İttifaqının dağılması ərəfəsində yaranmış geosiyasi gərginlikdən istifadə edərək ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərindən Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf 7 rayonu işğal edilmiş,  bir milyondan artıq azərbaycanlı – xristian, yəhudi və digər dinlərin nümayəndələri də daxil - qaçqın, məcburi köçkün taleyi yaşamağa vadar edilib, yüzlərlə dini abidə - məscidlər, kilsələr, ziyarətgahlar, qəbiristanlıqlar dağıdılıb, məscidlərimiz tövlə kimi istifadə olunub. Azərbaycan təcavüzkar Ermənistandan fərqli olaraq müsəlman, xristian, yəhudi və s. dinlərin nümayəndələri kimi, 30 mindən çox erməni millətinin də nümayəndəsinin sərbəst yaşadığı, Bakının mərkəzində Erməni Apostol Kilsəsinin, onlara aid dini kitabların dövlət tərəfindən qorunduğu ölkədir.
Məqalədə, həmçinin bu ilin iyul, avqust ayları, eləcə də sentyabrın 27-dən noyabr ayının 10-dək Ermənistan tərəfinin başlatdığı hərbi hücumlar, bu hücumların fəsadları, dini-tarixi abidələrimizə dəyən ziyan, mülki əhalinin hədəfə alınması və qadağan olunmuş silahlardan istifadə olunması, eyni zamanda erməni vandallığına Azərbaycanın tarixi qələbəsi ilə son qoyulmasından da bəhs edilir.

Argentinian influential news portal published Chairman of the State Committee on Religious Associations Mubariz Gurbanli's article titled "Azerbaijan: in protection of historical multi-confessional heritage"
Azerbaijan’s historical development and its features, geographical position, ethnic composition of the population created the environment for the existence of various religions. Paganism, Zoroastrianism, Judaism, Christianity, Islam and several other religious movements enabled to spread across the country to various extents, interacted with one another at different periods of time. Azerbaijan’s state-religion model conducted under President Ilham Aliyev’s leadership is based on the secularism, tolerance and multicultural principles, underlined in the article.
The Chairman mentioned that Armenia's aggressive policy is the only threat to inter-religious dialogue and peaceful coexistence in spite of the fact that Azerbaijan is a leading country that pursuing a policy of multiculturalism and tolerance in the South Caucasus.
Armenia occupied the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and 7 adjacent districts by taking advantage of the geopolitical tensions during the collapse of the Soviet Union since early 1990s, more than one million Azerbaijanis - including Christians, Jews and other religions were forced to be refugees and IDPs, hundreds of religious monuments - mosques, churches, shrines, and cemeteries were destroyed, our mosques were used as stables, Mr. Gurbanli said in the article. Azerbaijan is a country where over 30,000 Armenians have been living freely like other Muslim, Christian, Jewish and other members of religions unlike aggressive Armenia, the Armenian Apostolic Church and their religious books are protected by the state in the city center in Baku, highlighted in the article.
The article is also focused on the military attacks launched by Armenia in July and August, and from September 27 to November 10 of this year, consequences of those attacks, damage to our religious and historical sites, targeting the civilians, use of prohibited weapons and ammunition by Armenians, and the end of Armenian vandalism with Azerbaijan’s historical victory.