02.10.2023 / Xəbərlər
Oktyabrın 2-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı Anqlikan Kilsəsinin dini rəhbəri, Kenterberi Arxiyepiskopu Castin Velbinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri qonağa ölkəmizdə mövcud olan dini durum, hörmət və etimada əsaslanan birgəyaşayış modeli və DQİDK-nın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Azərbaycan əhalisinin əksər hissəsinin müsəlman olduğunu qeyd edən Komitə sədri bildirib ki, Azərbaycanda bütün dinlərə bərabər əsaslarda münasibət var. Ölkəmizdə dini etiqad azadlığı tam şəkildə təmin edilir, dünyəvilik və dini dəyərlər arasında ideal tarazlıq mövcuddur. M. Qurbanlı, eyni zamanda  ölkəmizdə 37-si qeyri-islam təmayüllü olmaqla 995 dini qurumun dövlət qeydiyyatından keçdiyini, ölkədə mövcud dini konfessiyaların fəaliyyətinin dəstəklənməsi məqsədilə  mütəmadi olaraq maliyyə yardımının ayrıldığını nəzərə çatdırıb.
DQİDK sədri Azərbaycanda dini təhsilin vəziyyəti barədə  məlumat verərək Prezident cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə yaradılmış Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun bu sahədə ixtisaslaşmış təhsil ocağı olduğunu  və peşəkar ilahiyyatçıların, dinşünasların hazırlanması işinə mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində əldə olunan tarixi Zəfər və ötən ay Qarabağ bölgəsində keçirilən lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə  də diqqət çəkən Mübariz Qurbanlı 30 il erməni silahlı qüvvələrinin işğalı altında olan Azərbaycan ərazilərində dağıdılan mədəni və dini abidələrin bərpası üzrə Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən genişmiqyaslı işlərin aparıldığını bildirib.
Ölkəmizin nümunəvi dinlərarası dialoq, birgəyaşayış modeli sərgilədiyini qeyd edən  Castin Velbin Azərbaycanın dinə sekulyar yanaşmasını müsbət hal kimi dəyərləndirib. Qonaq respublikada qeyri-islam təmayüllü dini icmaların bərabərhüquqlu fəaliyyət göstərməsi üçün bütün lazımi şəraitin yaradılmasının əhəmiyyətini və bu istiqamətdə DQİDK-nın fəaliyyətini xüsusilə vurğulayıb.
Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri Ferqus Auld və ölkəmizin Britaniyadakı səfiri Elin Süleymanovun da iştirak etdiyi görüşün sonunda qonağa Dövlət Komitəsinin ingilis dilində nəşr etdirdiyi, ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühitindən bəhs edən kitablar təqdim edilib.

October 2, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with the delegation headed by the head of the Anglican Communion, Archbishop of Canterbury Justin Welby.
The visitors got informed in detail on Azerbaijan’s religious situation, the model of coexistence based on respect and trust, including committee’s activities by the Chairman of the State Committee. The Chairman of the Committee has pointed out that all religions have been treated equally in Azerbaijan along with the country guarantees freedom of religion in spite of the majority of the population of Azerbaijan being Muslim and there is an ideal balance between secularism and religious values. Moreover, 995 religious communities have passed state registration, 37 of which are non-Islamic and Azerbaijani state constantly allocates financial assistance in order to support the activities of religious confessions residing in the country, the Chairman has underlined.
Touching upon religious education in Azerbaijan Mr. Gurbanli has highlighted that Azerbaijan Institute of Theology which established with the order signed by President Ilham Aliyev is a specialized educational institution in this field and has made a significant contribution to the training of professional theologians and religious scholars.
Mentioning the historic victory achieved in the 44-day Patriotic War under the leadership of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the local anti-terrorist activities carried out in the Karabakh region last month, Mubariz Gurbanli has stressed that Heydar Aliyev Foundation headed by First Vice-President Mehriban Aliyeva has been carrying out large scaled works on cultural and religious sites in the territories of Azerbaijan which were under the occupation of Armenian armed forces for 30 years.
Head of the Anglican Communion, Archbishop of Canterbury Justin Welby has stressed an exemplary model of interfaith dialogue and coexistence that Azerbaijan demonstrates and assessed the secular approach to religion as a postivie case. The guest also particularly underlined the importance of creating all necessary conditions for the equal functioning of non-Islamic religious communities in Azerbaijan and the activity of the State Committee on Religious Associations in this direction.
Then, at the end of the meeting, which was attended by British Ambassador to Azerbaijan Fergus Auld and Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the United Kingdom Elin Suleymanov, the guests were presented books published by the State Committee in English, which describe the atmosphere of religious tolerance in our country.