DQİDK sədri Amerika-Azərbaycan Cəmiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb
Sentyabrın 12-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı Amerika-Azərbaycan Cəmiyyətinin (ASA) rəhbəri Tomris Azerinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Mübariz Qurbanlı Dövlət Komitəsinin fəaliyyət istiqamətləri, dövlətin dinə qayğısı, o cümlədən tolerant və multikultural dəyərlərin təbliği sahəsində görülən işlər haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycanda dini etiqad azadlığının təmin olunması dövlət-din münasibətlərinin əsasında dayanan mühüm faktordur. Ölkəmizdə dini konfessiya nümayəndələrinin hər biri öz maddi və mənəvi mədəniyyətini, dilini, tarixi yaddaşını, mentalitetini qoruyub-saxlamaq imkanına malikdir.
Görüş zamanı Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin başçılığı ilə xalqımızın 44 günlük Vətən müharibəsindəki parlaq zəfərinə toxunan Mübariz Qurbanlı vurğulayıb ki, Azərbaycan döyüş meydanında da, informasiya məkanında da, siyasi müstəvidə də qələbə qazanmaqla mübarizəsinin haqq işi olduğunu sübut etdi. Düşmən üzərində əldə etdiyimiz zəfərin qazanılması istiqamətində Azərbaycançılıq ideyası ətrafında milli həmrəyliyin daha da güclənməsində, xüsusilə, Qarabağ həqiqətlərinin təbliğində qəlbi daim Vətənlə döyünən soydaşlarımızın geniş fəaliyyəti olub. O, həmçinin ASA-nın Azərbaycan həqiqətlərinin Amerika ictimaiyyətinə çatdırılmasındakı rolunun cəmiyyət tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini bildirib.
Tomris Azeri səmimi qəbula görə təşəkkür edərək təmsil etdiyi cəmiyyətin fəaliyyəti, həyata keçirilən layihələr haqqında danışıb.
Sonda nümayəndə heyətinə DQİDK-nın nəşr etdirdiyi, Azərbaycanda mövcud olan multikulturalizm və tolerantlıq ənənələrindən, eləcə də vandalizmə məruz qalan tarixi-dini abidələrimizdən bəhs edən kitablar təqdim edilib.

SCRA Chairman met representatives of Azerbaijan Society of America
September 12, the Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with the delegation led by the President of the Azerbaijan Society of America (ASA) Tomris Azeri.
Welcoming the guests, Mubariz Gurbanli gave detailed information of the activity directions of the State Committee, the state’s care for religion, as well as the work done aimed at promoting tolerant and multicultural values. Mr. Gurbanli has said that ensuring freedom of religion in Azerbaijan is a significant factor underlying the relationship between state and religion. Every representative of religious confessions in our country is capable of preserving the material and spiritual culture, language, historical memory, and mentality.
Mubariz Gurbanli touched on the bright victory of our people in the 44-day Patriotic War under the leadership of President, Commander-in-Chief of Armed Forces Ilham Aliyev, stressed that Azerbaijan proved that its struggle had been a rightful act having won on the battlefield in the information space and political level.
Our compatriots, whose hearts constantly beat together with the Motherland, actively involved in the further strengthening of national solidarity around the idea of Azerbaijan in the direction of victory over the enemy, promotion campaigns on realities about Karabakh. The role of the ASA in delivering the truth about Azerbaijan to the American public is highly appreciated by society, the Chairman has concluded.
Expressing gratitude for the warm welcome, Tomris Azeri gave information of the activities of the Society, which she is representing and the projects implemented.
The delegation was presented books dedicated to the traditions of multiculturalism and tolerance in Azerbaijan, as well as our historical and religious monuments that had been subjected to vandalism published by the SCRA.