11.11.2020 / Xəbərlər
9-10 noyabr tarixlərində Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatına (ATƏT) sədrlik edən Albaniya və ATƏT-in Demokratik Təsisatlar Bürosunun dəstəyi ilə təşkil olunan "Din və Etiqad Azadlığı: Bu hüququn hamı üçün irəlilədilməsində Rəqəmsal Texnologiyaların və Vətəndaş Cəmiyyəti Aktorlarının rolu” mövzusunda ATƏT- in İnsan Ölçüsü üzrə üçüncü Əlavə Görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Əli Həziyev Covid-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq videokonfrans formatında keçirilən görüşün “ATƏT bölgəsində Din və etiqad azadlığının vəziyyəti: Çağırışlar və perspektivlər” mövzusunda I sessiyasında  çıxış edib.
DQİDK-nın şöbə müdiri çıxışında Azərbaycanda dini zəmində dözümsüzlük və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, habelə ölkəmizdə müxtəlif dinlər arasında dialoqun gücləndirilməsi istiqamətində davam etdirilən tədbirlər barədə danışıb.
Bildirib ki, dövlət hər zaman multikulturalizm və tolerantlıq siyasətinə sadiq olaraq bu sahədə fəaliyyətini davam etdirir.
Şöbə müdiri, həmçinin videokonfrans iştirakçılarını Ermənistanın işğalçılıq siyasəti, sentyabrın 27-dən bugünədək Ermənistan tərəfinin başladığı hərbi hücumlar nəticəsində Azərbaycanın münaqişə zonasına aid olmayan yaşayış məntəqələri, eləcə də tarixi-dini abidələrin dağıdılması, onların təhqir edilməsi, mülki əhalinin həlak olması barədə məlumatlandırıb.
Videokonfrans zamanı eyni zamanda Ermənistanın öz təcavüzkar siyasətinə dini don geyindirmək cəhdləri də diqqətə çatdırılıb.

Ali Haziyev, Head of SCRA participated in the Supplementary Human Dimension Meeting
Ali Haziyev, Head of the Foreign Relations Department of the State Committee on Religious Associations (SCRA), participated in the Supplementary Human Dimension Meeting (SHDM) III on “Freedom of Religion or Belief: The Role of Digital Technologies and Civil Society Actors in Advancing This Human Right  for All” which was held by video conference during the COVID 19 pandemic on November 9-10, 2020.
Ali Haziyev, Head of the Foreign Relations Department addressed at the first session of the video conference on " The State of Freedom of Religion or Belief in the OSCE Region: Challenges and Opportunities". In his speech, the head of the department of the SCRA spoke about the measures taken in Azerbaijan to prevent  intolerance and discrimination on religious grounds, as well as to strengthen the dialogue between various religious entities operating in Azerbaijan. He said that the state has always been committed to the policy of multiculturalism and tolerance.
The head of the department also told the participants of the video conference over the Armenia's policy of aggression, military attacks launched by Armenia on September 27, destruction of settlements that far from the battlefield, as well as the historical and religious monuments, their insult and civilian casualties.
There has been noted as well as the involving clergy to the conflict by Armenia and presenting it as a religious one in order to achive support of christian community.