06.09.2021 / Xəbərlər
DQİDK-nın ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyasının “Məzarlıqların dağıdılması” adlı arayışının Azərbaycanla bağlı hissəsinə dair MƏLUMATI
Bütün müasir demokratik dövlətlər kimi Azərbaycan Respublikası fikir və söz azadlığı, vicdan azadlığı prinsiplərini gündəlik həyatda təmin edir və qoruyur. Bu sahədə görülən işlər həyatın ən vacib elementlərindən biri kimi Azərbaycan Respublikası hökumətinin diqqət mərkəzindədir və dövlətimiz ölkədə və dünyada dini azadlıqların qorunması ilə bağlı zəruri qabaqlayıcı tədbirləri görür və bu istiqamətdə bütün səyləri dəstəkləyir.
Azərbaycan təmsil olunduğu beynəlxalq təşkilatlarda daim aktiv fəaliyyəti ilə fərqlənmiş, milli maraqlarımızın təmin olunmasına, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasına yönəlmiş siyasət həyata keçirmişdir. Bu baxımdan Dövlət Komitəsi də müxtəlif beynəlxalq təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq edir, onların nümayəndələri ilə görüşlər keçirir, konfranslar təşkil edir. Eyni zamanda, ayrı-ayrı beynəlxalq qurumların və xarici ölkələrin dərc etdiyi arayışlar yaxından izlənilir və təhlil olunur.
Təəssüf ki, bəzi beynəlxalq və xarici təşkilatlar bir sıra hallarda ölkəmizdəki dini vəziyyətlə bağlı ya qərəzli münasibətdən, ya da məlumatsızlıqdan irəli gələn, fakta əsaslanmayan, yanlış məlumatlar yayırlar. Halbuki, Dövlət Komitəsi həm ölkə daxilində, həm də xaricində keçirilən tədbirlərdə, eləcə də yerli və xarici kütləvi informasiya vasitələrində  Azərbaycanda mövcud dövlət-din modelini, dini etiqad azadlığının qorunması və həyata keçirilməsi sahəsindəki real vəziyyəti mütəmadi işıqlandırır, eləcə də vaxtaşırı informasiyalar yayır.
Dövlət Komitəsinin əməkdaşlıq etdiyi xarici qurumlardan biri də ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyasıdır (U.S. Commission on International Religious Freedom - USCIRF). Dövlət Komitəsi bu təşkilatın hər il olduğu kimi cari ildə də yaydığı 2020-ci il hesabatına öz mövqeyini bildirmişdir.
Bu günlərdə ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyası “Məzarlıqların dağıdılması” (“Destruction of Cemetries”) adlı arayış yaymışdır.
Qeyd olunur ki, bu arayış hökumətlərin dini icmalara məxsus məzarlıqları mədəni irs kimi qorumaq öhdəliklərini müəyyən edən beynəlxalq insan hüquqlarını izah edir. Bununla bağlı 2018-ci ildən bu günə qədər qeyri-dövlət aktorları və hökumətin dəstəklədiyi qruplar tərəfindən “məzarlıqların baxımsızlığı, vandalizmi, təhqiredici hərəkət və məhvini” əks etdirən xüsusi nümunələrin olduğu bildirilir və Azərbaycan, Əlcəzair, Misir, Pakistan, Cənubi Afrika, Türkiyə və yəhudi məzarlıqları ilə bağlı iddialar əks olunur.
Təəssüf ki, çox vaxt olduğu kimi, bu arayışda da real vəziyyəti əks etdirməyən, ermənilərin yaydıqları yalan məlumatlara istinad olunan, Azərbaycan tərəfinin tarixi-dini, o cümlədən qəbirüstü abidələrə olan həqiqi münasibəti fonunda saxta iddialar irəli sürülmüşdür. Arayışın 2018-ci ildən sonranı əhatə etməsinə baxmayaraq, Azərbaycan üzrə bölməsində 2000-ci illərin əvvəllərinə aid edilən “Naxçıvan və Bakı üzrə iddialar” təkrarlanmış, azərbaycanlıların məzarlıqlarına qarşı ermənilərin vandal münasibətinin üzərindən ötəri keçilmiş, sənəddə “Yəhudi məzarlıqları” adlı ayrıca yarımbaşlıq olsa da, Ermənistanda 2020 və 2021-ci illərdə Holokost memorial abidəsinə və yəhudi məzarlığına qarşı vandallıq aktları əks olunmamışdır.
Bildiririk ki, ümumiyyətlə, Azərbaycanın müstəqillik tarixində heç bir məzarlığın və ya qəbiristanlığın dağıdılması qeydə alınmamışdır. 44 günlük Vətən müharibəsi müddətində belə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən düşmənin mülki obyektlərinə, habelə dini təyinatlı binalara hər hansı hücum əməliyyatı həyata keçirilməmişdir. Nəticədə döyüşlər zamanı heç bir dini abidə zərər görməmişdir. Bu faktı xarici jurnalistlər də dəfələrlə təsdiqləmişlər. Məsələn, döyüşlərin qızğın vaxtlarında Xankəndidə və digər işğal olunmuş şəhərlərdə olan ispan jurnalist Pablo Qonzales Azərbaycan Ordusunun yalnız hərbi hədəflərə atəş açdığını qeyd etmişdir: “Hər bir halda azərbaycanlılar dəqiq hədəflərə, məsələn, hava hücumundan müdafiə sistemlərinə zərbələr endirməyə çalışırdılar. Bilərəkdən mülki obyektlərə, o cümlədən otellərə və mülki əhalinin çox olduğu yerlərə toxunmurdular. Prezident sarayına belə atəş etmirdilər, baxmayaraq ki, istəsəydilər onu hədəf almaq çox asan idi - bina aydın görünürdü”.
Hərbi əməliyyatlar bitdikdən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərə baxış zamanı Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən yüzlərlə dini abidənin (həm müsəlman, həm də xristian) dağıdılması, talan edilməsi, mənşəyinin dəyişdirilməsi əyani şəkildə görünmüşdür. Bu arayışda da azərbaycanlılara məxsus məzarların və digər yerlərin dağıdılması, vandalizm aktları, son müharibə dövründə erməni hərbi qüvvələrinin Tərtər rayonu ərazisində dəfn mərasimi zamanı qəsdən qəbiristanlığa atəş açması, 4 nəfərin həlak olması, 4 nəfərin yaralanması faktının "Human Rights Watch" təşkilatı tərəfindən təsdiq edildiyi vurğulansa da, qəribədir ki, həmin məlumatlar “Azərbaycan” adlı yarımbaşlıq altında qeyd edilmişdir. Bunu isə ölkəmizə qarşı qərəzin dəlili kimi qiymətləndirmək mümkündür. Bütün bu deyilənlər və arayışda “Ermənistan” yarımbaşlığının, ümumiyyətlə, olmaması sözügedən materialın nə dərəcədə ermənipərəst və qərəzli mahiyyət daşıdığının göstəricisidir.
Təəssüf ki, arayışda Ermənistanın 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında saxladığı BMT tərəfindən tanınan Azərbaycan ərazilərində etnik təmizləmə və soyqırımı həyata keçirməsi, Azərbaycan toponimlərini erməniləşdirməsi, yüzlərlə tarixi-mədəni abidələrlə yanaşı, mövcud olan 60-dan çox məscidi, 200-ə yaxın ziyarətgahı dağıtması və yarımuçuq məscidlərdə heyvan saxlamaqla dini dəyərləri təhqir etməsi, eləcə də Qafqaz Albaniyası  mədəni irsinə və pravoslav kilsəsinə aid olan xristian məbədlərində saxtalaşdırma işləri görərək qriqoryanlaşdırması və ya dağıtması qeyd olunan sənəddə öz əksini tapmamışdır.
İşğal dövründə hətta qəbiristanlıqlara da aman verilməmişdir. Məlumdur ki, qəbiristanlıqlar ibadət yerləri və digər müqəddəs yerlər kimi, din və ya etiqad azadlığı hüququnun ifadəsinin zəruri elementidir. Azərbaycan vətəndaşlarının bu hüquqları 30 il ərzində dünya ictimaiyyətinin gözü qarşısında kobud surətdə pozulmuşdur. Belə ki, vətəndaşlarımız öz yaxınlarının məzarlarını ziyarətdən məhrum edilmiş, ümumilikdə təqribən 900-dən çox  qəbiristanlıq ya tamamilə dağıdılaraq yerlə bir edilmiş, ya da qəbir daşları sındırılmış, qəbirlər qazılaraq cəsədlər çıxarılmış, təhqir olunmuş, qəbirüstü abidələr talan edilmişdir. Mətbuatdan da bilindiyi kimi ermənilər hətta iki bacının qəbir daşları arasından səngər qazaraq onları ayırmışlar. Eyni zamanda qəbiristanlıqların ətrafı minalanmış, nəticədə onlarla vətəndaşımız həlak olmuşdur.
Həmçinin Şuşanı işğal edərkən Üzeyir Hacıbəyli, Xurşidbanu Natəvan və Bülbül kimi mədəniyyət xadimlərinin heykəlləri gülləboran edilmiş, Azərbaycan şairi və ictimai-siyasi xadimi Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərə kompleksinin binası və burada sərgilənən onlarla eksponat məhv edilmiş, Natəvanın Ağdam şəhərində yerləşən qəbirüstü abidəsi, Pənahəli xanın (XIX əsr) və Mehdiqulu xanın türbələri dağıntılara məruz qoyulmuş, İbrahimxəlil xanın türbəsi (XIX əsr), eləcə də Qaraağac qəbiristanlığında yerləşmiş yerli əhəmiyyətli memarlıq abidəsi olan Uğurlu bəyin türbəsi də daxil olmaqla XIX əsrə aid 4 türbə tamamilə məhv edilmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən vandalizm aktları tarixi Azərbaycan torpaqları olan İrəvan şəhəri və Zəngəzur mahalında da həyata keçirilmişdir
Azərbaycan hər zaman işğaldan azad olunmuş ərazilərində bütün mədəni və dini abidələrlə yanaşı qəbiristanlıqlara qarşı da törədilən dağıntıların müvafiq şəkildə sənədləşdirilməsi üçün bölgəyə müstəqil və hərtərəfli beynəlxalq missiyanın göndərilməsində ən maraqlı tərəf olmuşdur. Təsadüfi deyildir ki, Azərbaycan Respublikası Baş Prokurorluğunun yaydığı məlumata görə, müharibə zamanı "ermənilərə məxsus qəbir daşlarını dağıtmaqla təhqiredici hərəkətlərə yol verməyə" görə  AR Silahlı Qüvvələrinin iki hərbçisi həbs olunmuşdur. Amma 30 il ərzində Ermənistan tərəfindən Azərbaycan-müsəlman qəbiristanlıqlarını dağıtmış bir nəfərə belə cinayət işi açılmayıb.
Təəssüflər olsun ki, 30 illik işğal dövründə bəzi beynəlxalq qurumlar da məsələyə laqeyd münasibət bəsləmiş, Azərbaycan tərəfinin tələblərinə baxmayaraq, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən UNESCO tərəfindən bu məsələlərlə bağlı faktaraşdırıcı missiya göndərilməmişdir. Bununla belə, Azərbaycan UNESCO da daxil olmaqla, beynəlxalq təşkilatlarla konstruktiv dialoq aparır.
Qeyd etmək lazımdır ki, hərbi əməliyyatlar bitdikdən dərhal sonra Azərbaycan hökuməti tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən dağıdılmış bütün dini abidələrin bərpa ediləcəyi bəyan edilmiş, həmin ərazilərin sosial-iqtisadi inkişaf planının hazırlanması üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarına əsasən, “Böyük Qayıdış” proqramı əsasında bərpa prosesi başladılmışdır - Əlaqələndirmə Qərargahı, işçi qrupları, o cümlədən Tarix və mədəniyyət abidələri, mədəniyyət müəssisələri üzrə işçi qrupu yaradılmış, Strateji Fəaliyyət Planı hazırlanmışdır. Dövlət strukturları ilə yanaşı bərpa prosesində Heydər Əliyev Fondu da yaxından iştirak edir. Hazırda bərpa layihələri uğurla icra edilməkdədir. Belə ki, qısa müddət ərzində Şuşadakı adıçəkilən mədəniyyət xadimlərinin heykəlləri, Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərə kompleksi bərpa edilmiş, Vaqif Poeziya Günlərinin açılışı olmuş, Zəngilan, Laçın, Füzuli beynəlxalq hava limanlarının inşasına başlanılmış və s.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən diplomatik korpus nümayəndələri ilə yanaşı, ICESCO, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY), Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası (TDƏŞ), Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu kimi beynəlxalq təşkilatlar, eləcə də xarici jurnalistlər azad edilmiş zonalarda missiyalarını həyata keçirərkən, qəbiristanlıqlara qarşı mənfur düşmənin törətdiyi vandalızm aktlarının nümunəsi olan Cəbrayıl rayonundakı məzarlığa da baş çəkərək bilavasitə şahidi olduqları erməni vəhşiliyinin dünya ictimaiyyəti tərəfindən pislənilməsi istiqamətində çağırışlar etmişlər.
Sonda qərəzli və obyektiv olmayan məlumatlardan dərin təəssüf hissi keçirdiyimizi bildirərək, bir daha qeyd edirik ki, dünyada vicdan azadlığı ilə bağlı vəziyyəti təhlil etmək və qiymətləndirmək məsuliyyətini üzərinə götürmüş ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyası sözügedən arayışa da bəzi məsələləri araşdırmadan daxil etmişdir. Komissiya illərdir Azərbaycana aid əsassız iddialar yayır, yoxlanılmamış məlumatları təkrarlamaqda davam edir və biz hər dəfə bu iddiaların əsassız olduğuna dair faktlar göstərməyə məcbur qalırıq.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi gələcəkdə bu sahədə hazırlanan arayışların daha obyektiv və əsaslı tərtib edilməsi üçün ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyasını və digər müvafiq qurumlarını bir daha əməkdaşlığa dəvət edir.

INFORMATION of The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan on the factsheet entitled “Destruction of Cemeteries” of US Commission on International Religious Freedom dated September 1, 2021 related to the “Azerbaijan” section
The Republic of Azerbaijan, as all modern democratic countries safeguards and protects the principles of freedom of thought and speech, freedom of conscience in daily life. The work done in this area has been a focus area of the Government of the Republic of Azerbaijan as one of the most important elements of life, and Azerbaijani state takes the necessary preventive measures in order to protect religious freedom nationwide and worldwide, supports all efforts in this direction.
Azerbaijan has always played an active role in the international organizations in which it represented, pursued a policy aimed at safeguarding our national interests and conveying the truth about our country to the world. In this regard, the State Committee also closely cooperates with various international organizations, holds meetings with their representatives and organizes conferences. Meanwhile, factsheets published by various international organizations and foreign countries are continuously monitored and analyzed.
Unfortunately, certain international and foreign organizations in some cases disseminate false information about the religious situation in our country, which is either bias or prejudiced. However, the State Committee on Religious Associations constantly highlights the actual situation, periodically disseminates information regarding with current state-religion model in Azerbaijan, preserving and implementation of freedom of religious beliefs in events holding countrywide and worldwide as well as in local and foreign mass media.
One of the foreign organizations that the State Committee cooperates with is the U.S. Commission on International Religious Freedom – USCIRF. The State Committee has expressed its position on the annual report for 2020 by USCIRF of current year as well.
In recent days, USCIRF has released a factsheet entitled “Destruction of Cemeteries”.
This factsheet outlines international human rights law that defines the obligations of governments to protect the cultural heritage of religious communities’ cemeteries. Additionally, the factsheet describes specific examples of cemetery neglect, vandalism, desecration, and destruction at the hands of non-state actors and state-sponsored entities from 2018 to the present and allegations related to Azerbaijan, Algeria, Egypt, Pakistan, South Africa, Turkey and the Jewish cemeteries are included in the factsheet.
Unfortunately, as is often the case, the false allegations made in the factsheet do not reflect the real situation and refer to false information disseminated by Armenians, against the real attitude of the Azerbaijani side to historical and religious sites, including gravestones. Despite the fact that the factsheet covers the period after 2018, the “Azerbaijan” section repeats the "allegations on Nakhchivan and Baku" dating back to the early 2000s and the vandalism of Armenia in relation to Azerbaijani cemeteries is mentioned superficially, and although the document has a separate subheading called "Jewish cemeteries", it did not include information about the acts of vandalism against the memorial to the victims of the Holocaust and Jewish cemeteries in Armenia in 2020 and 2021.
We inform that, in general, in the history of Azerbaijan's independence, no any destruction of cemeteries or graveyards recorded. Even during the 44-day war, the Azerbaijani Armed Forces did not carry out any attacks on enemy’s civilian objects, as well as religious buildings. Moreover, foreign journalists have repeatedly confirmed this fact. As an example, Spanish Journalist Pablo Gonzales who was in Khankendi and other cities of Azerbaijan under Armenian occupation in the heart of battle notes that the Azerbaijani Army attacked only military targets. “The Azerbaijanis tried to strike at specific targets, for example, at air defense systems. When the city was bombed, they purposefully did not touch civilian objects, including hotels and places with a large concentration of civilians. They did not even shoot at the presidential palace, although it was very easy to get it if one wanted to: the building was clearly visible.”
Armenian Armed Forces destroyed, looted and changed the origin of hundreds of religious sites (both Muslim and Christian) and it was visible during the inspection of the liberated territories immediately after the end of the military operations. The factsheet emphasizes that although destruction of cemeteries and other places belonging to Azerbaijanis, the deliberate shelling of the cemetery by the Armenian armed forces during a funeral in the Tartar district during the last war, the death of four people, and the injury of four more were confirmed by Human Rights Watch, strangely, this information was included in the "Azerbaijan" subheading which is considered as an evidence of prejudice against our country. All of the above and the absence of a section under the "Armenia" subheading in the factsheet is an indicator of how pro-Armenian and biased this material is.
Unfortunately, the factsheet does not contain information about ethnic cleansing and genocide, as well as urbicide in the UN-recognized territories of Azerbaijan, which were held under occupation by Armenia for almost 30 years, the Armenianization of Azerbaijani toponyms, the destruction, along with hundreds of historical and cultural sites, over 60 mosques, about 200 sanctuaries, desecration of religious values by Armenian side which kept cattle in dilapidated mosques, as well as the fact of Gregorianization or destruction of Christian churches belonging to the cultural heritage of Caucasian Albania or the Orthodox Church.
Armenians even destroyed cemeteries during the occupation. As you know, cemeteries, like places of worship and other holy sites, are an essential element of the manifestation of the right to freedom of religion or belief. They have grossly violated the rights of Azerbaijani civilians in the eyes of the world community for 30 years. It's no secret that during the occupation, the citizens of Azerbaijan were deprived of the opportunity to visit the graves of their relatives, and in total, over 900 Azerbaijani cemeteries were either completely destroyed, or the remains of the deceased were exhumed, desecrated, and the gravestones were looted. As it is known from the press, the Armenian side even dug a trench between the gravestones of the two sisters and separated them, mined the areas around the cemeteries, thus, dozens of our citizens died.
During the occupation of Shusha, they shot down the statues of cultural figures Uzeyir Hajibeyli, Khurshidbanu Natavan and Bulbul, destroyed the museum-mausoleum complex of Azerbaijani poet and socio-political figure Molla Panah Vagif as well as dozens of exhibits, tombstones of Khurshidbanu Natavan in Aghdam city, Tombs of Panahali khan (19th century) and Mehdigulu khan, 4 tombs of the 19th century including the tombs of Ibrahimkhalil khan (19th century) and Ugurlu bey, a local architectural sites located in the Garaagaj cemetery. The vandalism acts were carried out in the historical Azerbaijani lands of Yerevan and Zangazur regions as well.
Along with all cultural and religious sites, Azerbaijan has always been the most interested party in sending an independent and comprehensive international mission to the region for relevant documentation of the destruction of the cemeteries in the liberated territories. It is no coincidence that, according to the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan, two servicemen of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan were arrested during the war for "committing insulting acts by destroying tombstones belonging to Armenians." However, Armenian side has not filed any single criminal lawsuit against any person who destroyed Azerbaijani-Muslim cemeteries during 30 years.
Unfortunately, during the 30 years of occupation, several relevant influential foreign and international organizations, including UNESCO, were indifferent to the issue, and despite the demands of the Azerbaijani side, have not sent a fact-finding mission on these issues. However, Azerbaijan maintains a constructive dialogue with international organizations, including UNESCO.
Immediately after the end of the military operations, the Azerbaijani government announced that all religious sites destroyed by the Armenian Armed Forces in the liberated territories would be restored, and on the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan, based on the “Great Return” program, a large-scale restoration process was launched under the plan for the socio-economic development of those territories - the Coordination Headquarters, working groups, including a working group on historical and cultural monuments, cultural institutions were created, and a Strategic Action Plan was made. Along with government agencies, the Heydar Aliyev Foundation is closely involved in the restoration process as well, and restoration projects are currently being successfully implemented. At present, restoration projects are successfully being carried out. For instance, Azerbaijan has restored the statues of the above-mentioned cultural figures in Shusha, the museum-mausoleum complex of Molla Panah Vagif, opened the Vagif Poetry Days, launched the construction of Zangilan and Lachin international airports, and carried out a test flight at Fuzuli international airport and so forth.
In conclusion, deeply regretting the prejudiced and biased information, we reiterate that having assumed the responsibility of analyzing and assessing the state of freedom of conscience worldwide, the US Commission on International Religious Freedom has included some issues in the factsheet without investigating them. The commission has been spreading baseless allegations about Azerbaijan for years, repeating unverified information, and each time we are forced to display the facts that those allegations are biased.
The State Committee on Religious Associations once again invites the USCIRF and other relevant bodies to cooperate in order to prepare more objective and accurate reports in this sphere in the future.