03.09.2020 / Xəbərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Əli Həziyevin ABŞ-ın “Muslim World Today” portalında  “Azərbaycanın tarixi ərazilərində və işğal edilmiş torpaqlarında dini irsi məhv edilmə təhlükəsi altında” (“Religious Heritage of Azerbaijan In Occupied and Historical Territories Threatened by Erasure”) adlı məqaləsi dərc edilib.
Məqalədə Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasəti, işğal edilmiş ərazilər və bu faktın beynəlxalq sənədlərdə əksi, eləcə də tarixi Azərbaycan şəhəri İrəvanda və işğal altındakı rayonlarda dini ibadət yerlərimizin dağıdılması, Azərbaycanın irsinin dəyişdirilərək İran – fars abidələri kimi təqdim edilməsi, o cümlədən Şuşadakı Rus Provaslav kilsəsinin qriqorianlaşdırılması və s. faktlar barədə istinadlarla geniş məlumat verilib.
Azərbaycan haqqında ümumi məlumatların da yer aldığı məqalə ilə daha ətraflı aşağıdakı link vasitəsilə tanış ola bilərsiniz:

Popular US news portal published the article of the head of the department of the State Committee
“Muslim World Today” portal has publish the article named “Religious Heritage of Azerbaijan in Occupied and Historical Territories Threatened by Erasure“of Ali Haziyev, Head of the Foreign Relations Department of the State Committee Religious Associations of the Republic of Azerbaijan.
The article provides detailed and extensive information with the references to the facts such as Armenia's policy of aggression against Azerbaijan, the occupied territories and the reflection of this fact in international documents, as well as the destruction of places of worships in the historical Azerbaijani city of Yerevan and the occupied territories, changing Azerbaijan's heritage and presenting it as iranian-persian monuments, as well as Gregorianization of the Russian Orthodox Church in Shusha city of Azerbaijan and so forth.
You can get more detailed information, which contains general information about Azerbaijan, at the following link:
https://www.muslimworldtoday.org/_religious_heritage_of_azerbaijan_in_occupied_and_historical_territories_threatened_by_erasure