19.09.2024 / Xəbərlər
Sentyabrın 19-da Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Şəhidlər məscidini ziyarət edib, burada fəaliyyət göstərən din xadimləri ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri ölkəmizdə müxtəlif sahələrin inkişafı istiqamətində ciddi islahatların həyata keçirildiyini, dövlət-din münasibətlərinin də bu diqqət və qayğıdan kənarda qalmadığını qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycanda din dövlətdən ayrı olsa da, dövlət daim bu sahəyə dəstək göstərir. Prezident cənab İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılmasına xüsusi həssaslıqla yanaşır. Ramin Məmmədov dinimizin dəyərlərinin təbliğində din xadimlərinin üzərinə düşən məsuliyyəti xatırladaraq bəzi tövsiyələrini səsləndirib. Həmçinin Komitənin cəmiyyətin mənəvi zənginləşməsinə xidmət edən din xadimləri ilə qarşılıqlı əməkdaşlığın intensivləşdirilməsinə xüsusi əhəmiyyət verdiyini diqqətə çatdırıb.
Məscid barədə məlumat verən Türkiyə Səfirliyinin Din Xidmətləri Müşaviri İhsan Açık dini ibadətgahın Türkiyə Diyanət Vəqfi tərəfindən iki ölkə arasında dostluq, qardaşlıq əlaqələrinin simvolu kimi 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələri zamanı və Qarabağ müharibəsində şəhid olanların xatirəsini yad etmək məqsədi ilə inşa edildiyini bildirib. Məscidin Bakının dini və tarixi əhəmiyyətli məkanlarından biri kimi, həm yerli əhali, həm də turistlər tərəfindən tez-tez ziyarət edildiyini vurğulayıb.
Görüşdə din xadimlərinin fikirləri və təklifləri dinlənilib. Çıxışçılar Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin ölkəmizin inkişafı, dini, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması, məscidlərimizin təmir-bərpası, din xadimlərinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, dini icmaların maddi-texniki bazasının yaxşılaşdırılması sahəsində həyata keçirdiyi tədbirləri yüksək qiymətləndiriblər.

The Chairman of the State Committee got acquainted with the activities of the Martyrs' Mosque
On September 19, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, visited the Martyrs' Mosque and met with religious figures working there.
The Chairman of the State Committee noted that serious reforms are being implemented in the direction of the development of various fields in our country, and state-religion relations are not left out of this attention and care. He said that although religion is separate from the state in Azerbaijan, the state always supports this field. President Mr. Ilham Aliyev, First Vice-President, President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva are particularly sensitive to the preservation of national and moral values. Ramin Mammadov reminded of the responsibility of religious leaders in promoting the values of our religion and voiced some recommendations. He also pointed out that the Committee attaches special importance to the intensification of mutual cooperation with religious figures who serve the spiritual enrichment of society.
Ihsan Açık, Counselor of Religious Services of the Turkish Embassy, who gave information about the mosque, said that the religious chapel was built by the Turkish Religious Foundation as a symbol of friendship and fraternal relations between the two countries with the aim of commemorating those who died during the events of January 20, 1990 and in the Karabakh war. He emphasized that the mosque, as one of the religious and historical places of Baku, is often visited by both the local population and tourists.
At the meeting, the opinions and suggestions of religious figures were heard. The speakers highly appreciated the measures implemented by the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in the field of development of our country, protection of our religious, national and moral values, repair and restoration of our mosques, strengthening of social protection of religious figures, improvement of the material and technical base of religious communities.