11.10.2021 / Xəbərlər
Dövlət Komitəsinin sədri Rusiya Federasiyası Müsəlmanlarının Ruhani İdarəsi sədrinin birinci müavini ilə görüşüb
Oktyabrın 11-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı Rusiya Federasiyası Müsəlmanlarının Ruhani İdarəsi sədrinin birinci müavini, Moskva İslam İnstitutunun rektoru Dəmir Muxetdinov ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan DQİDK sədri ölkəmizdəki dini durum, dinlərarası harmoniya, tolerant ənənələrə verilən dəyər, adət halını almış vəhdət namazları, eyni zamanda Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti barədə danışıb.
Daha sonra Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində  rəşadətli Ordumuzun  böyük qələbə əldə etdiyini bildirib. İşğaldan azad olunan torpaqlarda Ermənistanın beynəlxalq konvensiyalarda bəşəri cinayət kimi qiymətləndirilən əməllər törətməsi - həm müsəlman, həm də xristian dini abidələrini dağıtması, saxtalaşdırması, o cümlədən mədəni irsi yerlə yeksan etməsi haqqında məlumat verən Mübariz Qurbanlı artıq dövlət tərəfindən kəndlərin, şəhərlərin, eləcə də dini abidələrin, məscidlərin tikintisi və bərpası üzrə layihələrin icra olunduğunu vurğulayıb.
Söhbət zamanı Dövlət Komitəsinin sədri, eyni zamanda dini radikalizm və ekstremizm sahəsində dövlət tərəfindən aparılan qabaqlayıcı tədbirlər və mübarizə üsulları çərçivəsində həyata keçirilən kompleks maarifləndirmə layihələrinə toxunub. Həmçinin ölkəmizdə yüksək dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılması, inkişafı və dini fəaliyyətin təşkili sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasının təmin olunması məqsədilə müasir təhsil standartları və dünya təcrübəsi əsasında təsis edilən yeni ali dünyəvi təhsil müəssisəsi olan Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun fəaliyyətinə diqqət çəkib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Dəmir Muxetdinov tarixi zəfər qazanan Azərbaycan xalqını möhtəşəm qələbə münasibətilə təbrik edib. İslam əleyhinə hörmətsizliklərə son qoyan, Azərbaycanın qanuni və tarixi torpaqlarının azad edilməsi ilə yekunlaşan 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə bütün Rusiya müsəlmanlarının xalqımız üçün dualar etdiyini vurğulayıb. Əlavə edib ki, Azərbaycan multikultural dövlətdir, bütün dinlərə, o cümlədən xristianlığa hörmətlə yanaşır, qayğı göstərir.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin  tabeliyindəki Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və Rusiyanın müvafiq ali təhsil ocaqları arasında əlaqələrin qurulması, dinin siyasiləşdirilməsinə qarşı mübarizə sahəsində fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılması barədə müzakirələr aparılıb.
Yekunda qonağa DQİDK-nın ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühiti və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmi haqqında ingilis dilində nəşr etdirdiyi kitablar təqdim edilib.

Chairman of the State Committee meets First Deputy Chairman of the Spiritual Administration of Muslims of the Russian Federation
On October 11, Mubariz Gurbanli, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) has met Damir Mukhetdinov First Deputy Chairman of the Spiritual Administration of Muslims of the Russian Federation, rector of Moscow Islamic University.
Welcoming the guest, the SCRA Chairman spoke about the religious situation, inter-religious harmony, the value given to tolerant traditions, the prayers of unity in Azerbaijan, along with activities of the State Committee.
The Chairman of the State Committee said that our brave Army had won a great victory in the 44-day Patriotic War under President of Azerbaijan, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev’s leadership. Armenia had committed crimes in the liberated territories of Azerbaijan, crimes against humanity under international conventions, destructed and falsified both, Muslim and Christian religious sites, razed the cultural heritage to the ground. However, the state is implementing projects for the construction and restoration of villages, cities, religious sites and mosques.
Mubariz Gurbanli also touched a comprehensive awareness-raising projects implemented by the state related to the religious radicalism and extremism under preventive measures and methods to combat. He also drew attention to the activities of the Azerbaijan Institute of Theology, a new higher secular educational institution established based on modern educational standards and worldwide best experience aimed at preservation, advancement of religious and spiritual environment, ensuring the training of highly qualified personnel in the area of organizing religious activities in our country.
Expression gratitude for the warm welcome, Damir Mukhetdinov congratulated the people of Azerbaijan on the historical and great victory. He stressed that all Russian Muslims prayed for our people during the 44-day war, which ended the disrespect for Islam and ended with the liberation of the legitimate and historical territories of Azerbaijan. He has added that Azerbaijan is a multicultural state, respects and cares for all religions, including Christianity.
Establishment of relations between the Azerbaijan Institute of Theology under the State Committee and relevant Russian universities, the exchange of views and experiences in the fight against the politicization of religion were among the discussions during the meeting.
In the end, the guest were presented books published in English by the SCRA on the environment of religious tolerance in our country and the Armenian vandalism against our material and cultural heritage.