Dövlət Komitəsinin sədri Rus Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının fəaliyyəti ilə tanış olub
İyulun 24-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Bakıda yerləşən “Müqəddəs Jen-Mironosits” rus pravoslav kafedral kilsəsini ziyarət edib.
Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksiy ilə görüşdə Ramin Məmmədov din xadiminə yeni fəaliyyətində uğurlar arzu edib. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu ənənənin davamı olaraq ölkəmizdə dini konfessiyalara göstərilən yüksək diqqət və qayğıdan, onların mənəvi irslərinin qorunması sahəsində görülən işlərdən, Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi siyasətdən bəhs edib. Bakı və Azərbaycan yepiskopu Aleksiy Azərbaycanın dinlərarası dialoqun təşviqi, tolerantlığın, multikultural dəyərlərin inkişafı istiqamətində oynadığı rolu vurğulayıb.

The Chairman of the State Committee got acquainted with the activities of the Baku and Azerbaijan Diocese of the Russian Orthodox Church
On July 24, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, visited the "Saint Jen-Mironotsits" Russian Orthodox Cathedral in Baku.
In a meeting with the Bishop of Baku and Azerbaijan, Ramin Mammadov wished success to the clergyman in his new activity. As a continuation of the tradition founded by National Leader Heydar Aliyev, he talked about the high attention and care given to religious denominations in our country, the work done in the field of protecting their spiritual heritage, and the policy implemented by President Ilham Aliyev in this direction. Bishop Alexiy of Baku and Azerbaijan emphasized the role played by Azerbaijan in the promotion of interreligious dialogue, tolerance, and the development of multicultural values.
In the meeting, detailed discussions were held on the issues of cooperation and its development prospects.