13.11.2019 / Xəbərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı noyabrın 13-də “Dünya dini liderlərinin II Bakı sammiti”ndə iştirak etmək məqsədilə Azərbaycanda səfərdə olan Özbəkistan Prezidentinin müşaviri Rüstəm Kasımovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinin tərkibinə Özbəkistan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Dini Məsələlər üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ahmedov Abdurqafur Tuyçiboyeviç, Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin sədri müfti Usmonxan Alimov, Özbəkistan Respublikası Prezidentinin ictimai və dini təşkilatlarla əməkdaşlıq məsələləri üzrə müşaviri Rustam Kasimov Sabiroviç daxildir.
Özbəkistan ilə Azərbaycan arasında tarixi kökləri olan dostluq münasibətlərinə toxunan Komitə sədri ikitərəfli və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əlaqələrin əhəmiyyətinə toxunub. Münasibətlərin təməlində əsrlərin dərinliklərindən gələn mədəniyyət, dil və adət-ənənələrin yaxınlığı, tarixboyu formalaşan mənəvi və ümumbəşəri dəyərlərin dayandığını qeyd edən Mübariz Qurbanlı Ümummilli Lider Heydər Əliyevin bu əlaqələri daha yüksəkliyə qaldırdığını və hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uzaqgörən siyasətlə uğurla davam etdirildiyini bildirib.
Ölkəmizdəki dini mühit haqqında məlumat verən Mübariz Qurbanlı Prezident İlham Əliyev tərəfindən dini sahəyə daim diqqət və qayğı göstərildiyini, ayrı-ayrı dini icmalara münasibətdə heç bir fərqin qoyulmadığını və bu münasibət sayəsində Azərbaycanın zəngin tolerantlıq və multikultural dəyərlərinin qorunduğunu deyib.
Dövlət Komitəsinin fəaliyyət istiqamətləri barədə də danışan DQİDK sədri dini radikalizmə qarşı mübarizə sahəsində fikir və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının zəruriliyinin, dini məsələlərlə bağlı ölkələrimizin müvafiq qurumlarının əməkdaşlığının önəmindən bəhs edib.
Azərbaycan-Özbəkistan arasında iqtisadi, siyasi və mədəni sahələrdə əlaqələrin getdikcə genişləndiyini qeyd edən Özbəkistan Prezidentinin müşaviri Rüstəm Kasımov xalqlarımızın bir çox ortaq xüsusiyyətlərinin olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, hərtərəfli əlaqələrin inkişafında hər iki ölkənin dövlət başçılarının siyasi iradəsinin mühüm rolu var. Özbəkistanla Azərbaycan arasında din sahəsində əlaqələrin daha da genişlənməsinə maraqlı olduqlarını qeyd edən müşavir bu sahədə təcrübə mübadiləsi,  əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
Özbəkistanın ölkəmizdəki səfiri Şerzod Fayziyevin də iştirak etdiyi  görüş zamanı, eyni zamanda din sahəsində dövlət siyasətinin aparılması üzrə təcrübə mübadiləsi, dini ekstremizmin təzahürlərinin yayılmasının qarşısının alınması üzrə maarifləndirmə işlərinin aparılması, birgə tədbirlərin keçirilməsi kimi müvafiq istiqamətlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Chairman of the State Committee met with Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan
On November13, Chairman of the State Committee on Religious Associations Mubariz Gurbanli met with the delegation led by Rustam Kasimov, Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan, who is visit on the Republic of Azerbaijan in order to attend the II Baku Summit of World Religious Leaders.
The Chairman of the Committee touched upon the friendly relations which have historical roots between Uzbekistan and Azerbaijan, as well as the importance of relations within the framework in bilateral and international organizations.
Mentioning the proximity of cultures, languages and traditions, the moral and universal values from the depths of the ages on the basis of the relationship, Mubariz Gurbanli noted that National Leader Heydar Aliyev had elevated these ties to a higher level and now successfully continued by President Ilham Aliyev.
Speaking about the religious environment in the country, the Chairman of SCRA briefed them on President Ilham Aliyev’s constant care attention to the religious field, the activities of the Committee, well as the multicultural traditions, interfaith tolerance and harmony that exist in Azerbaijan
Chairman Mr Mubariz Gurbanli highlighted the importance of exchanging ideas and sharing experience in the fight against religious radicalism, as well as significance of cooperation on religious issues between relevant bodies of Azerbaijan and Uzbekistan.
Emphasizing the ever-expanding economic, political and cultural ties between Azerbaijan and Uzbekistan, Rustam Kasimov said that our peoples have many common features. He said that the political will of heads of both countries plays an important role in the development of comprehensive relations. The State Advisor underlined that they are interested in further deepening of religious relations between Uzbekistan and Azerbaijan, as well as the importance of sharing experience and expanding cooperation in this area.