20.09.2019 / Xəbərlər
Sentyabrın 20-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı İsveçdə fəaliyyət göstərən “Həyat sözü” beynəlxalq kilsəsinin direktoru Kristian Okerhelm və "Həyat sözü" cəmiyyətinin MDB ölkələri və beynəlxalq xidməti üzrə nümayəndəsi Karl Qustav Severin ilə görüşüb.
Qeyd edək ki, kilsə 1983-cü ildən İsveçdə fəaliyyət göstərir və təkcə Skandinaviya ölkələri deyil, bütün dünya üçün mərkəz rolunu oynayır. Kilsədə uşaq bağçaları və xristian məktəbləri, eyni zamanda, Bibliya məktəbi mövcuddur. MDB ölkələrində “Həyat Sözü” Kilsəsinin 200 minə yaxın üzvü və mindən çox kilsəsi var.
Görüş zamanı DQİDK sədri qonaqlara ölkəmizdəki nümunəvi dövlət-din münasibətləri, dinc birgəyaşayış ənənəsi, tolerantlıq siyasəti, eyni zamanda dini konfessiyalara göstərilən diqqət və qayğı barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən dini konfessiyalar arasındakı münasibətlər qarşılıqlı hörmətə və əməkdaşlığa əsaslanır. Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanda multikultural dəyərlərin qorunması və tolerant münasibətlərin inkişafı yönündə atdığı addımlar davamlı xarakter daşıyır.
Bu gün Azərbaycanda 24-ü xristian, 8-i yəhudi, 1-i krişna və 2-si bəhai olmaqla 35 qeyri-müsəlman dini icmasının dövlət qeydiyyatına alındığını qeyd edən Komitə sədri, eyni zamanda xristian icmalarının Azərbaycandakı fəaliyyətindən danışıb. Qeyri-islam dini qurumların fəaliyyətinə dövlət tərəfindən hərtərəfli dəstəyin göstərildiyini, icmalara mütəmadi maddi vəsaitlərin ayrıldığını diqqətə çatdıran Mübariz Qurbanlı “Həyat sözü” Xristian dini icması ilə Dövlət Komitəsinin səmərəli və sıx əməkdaşlıq etdiyini xüsusi olaraq qeyd edib.
Ölkəmizə ilk dəfə 25 il öncə səfər etdiyini deyən “Həyat sözü” beynəlxalq kilsəsinin direktoru Kristian Okerhelm həmin dövrdəki çətinliklərə baxmayaraq, hazırda Azərbaycanın çox dəyişildiyini, uğurlu iqtisadi inkişafa nail olduğunu bildirib. Ulu Öndər Heydər Əliyevlə görüşlərini xüsusi ehtiramla xatırladan qonaq respublikamızda multikultural mühitin qorunması və inkişafı yönündə ardıcıl, məqsədyönlü addımların atılmasını yüksək qiymətləndirib. Azərbaycanda bütün dini konfessiya nümayəndələri üçün  yaradılan azad və tolerant mühitə görə məmnunluğunu ifadə edən K.Okerhelm vurğulayıb ki, Azərbaycanın dünyaya əyani nümayiş etdirdiyi birgəyaşayış nümunəsinin kökündə dini azadlıqların təmin edilməsi dayanır.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Kristian Okerhelm “Həyat sözü” Xristian dini icmasının Azərbaycanda fəaliyyətə başlamasının 25 ilinin tamam olduğunu bildirib və  icmanın bu münasibətlə keçirəcəyi tədbirə Komitə rəsmilərini dəvət edib.

Chairman of the State Committee met with representatives of the International Church of the "Word of Life"
On September 20, Mubariz Gurbanli, Chairman of the State Committee on Religious Associations met with Christian Okerhelm, Director of the International Church of the “Word of Life” and Karl Gustav Severin, Representative of the "Word of Life" community for CIS countries and International Services.
During the meeting, the SCRA Chairman informed the guests about the exemplary state-religion relations in our country, the tradition of peaceful coexistence, the policy of tolerance and the care and attention given to religious confessions. He said that relations between religious confessions in Azerbaijan are based on mutual respect and cooperation. The essence of the steps taken by President Ilham Aliyev is to promote multicultural values in Azerbaijan and the development of tolerant relations.
Christian Okerhelm, director of the International Church of the Word of Life, who visited our country for the first time 25 years ago, said that despite the difficulties of that time, Azerbaijan has changed much and has achieved successful economic development.
470/5000
Recalling his meeting with the great leader Heydar Aliyev, the guest highly appreciated the consistent and purposeful steps towards protection and development of multicultural environment in our country. Expressing his gratitude for the free and tolerant environment created for all religious confessions in Azerbaijan, K.Okerhelm said that freedom of religion is at the heart of the example of coexistence demonstrated by Azerbaijan to the world.
Expressing gratitude for the warm welcome, Christian Okerhelm said that the Word of Life is the 25th anniversary of the Christian religious community in Azerbaijan and invited the committee officials to attend the event.