01.02.2023 / Xəbərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı fevralın 1-də Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ferqus Ould ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri görüş zamanı dövlət-din münasibətləri, Konstitusiyada təsbit edilmiş vicdan azadlığı, ölkədə hökm sürən tolerantlıq mühiti, ayrı-ayrı dinlər və konfessiyalar arasında qarşılıqlı hörmətə əsaslanan əməkdaşlıq münasibətləri haqqında, eləcə də bu münasibətlərin tənzimlənməsi sahəsində fəaliyyət göstərən Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi barədə məlumat verib. Bildirib ki, dünyəvi dövlət olan Azərbaycanın konfessiyalara münasibətində bərabərlik prinsipi mütləq mənada qorunur. 37-i isə qeyri-islam təmayüllü olmaqla dövlət qeydiyyatına alınan 993 dini icmanın fəaliyyətinin dəstəklənməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlər görülür. Eyni zamanda, Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə  Azərbaycanda dini icmalara maliyyə yardımı göstərilməklə yanaşı, dini ibadət yerlərinin tikilməsi, yenidən qurulması və təmiri işində də fərq qoyulmadan bütün konfessiyalar diqqətdə saxlanılır. Komitə sədri, həmçinin ermənilərin Qarabağ və ətraf rayonların işğalı zamanı törətdiyi vandalizm aktları, Azərbaycan xalqına məxsus olan  mədəni-dini irsi yerlə-yeksan etməsi, Qafqaz Albaniyasına aid tarixi-dini abidələrin daxili və xarici görkəmlərinin dəyişdirilərək qriqoriyanlaşdırması kimi faktlara toxunub. Artıq tarixi-dini abidələrin dövlət tərəfindən bərpa edilməsi prosesinin başladığını  vurğulayıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən səfir multikultural və tolerant mühitin Azərbaycanda yüksək səviyyədə hökm sürdüyünün şahidi olduğunu, müxtəlif mədəniyyət və dinlərin nümayəndələrinin, etnik azlıqların harmoniya halında, qarşılıqlı hörmət şəraitində yaşadıqlarını deyib.
Görüşün sonunda səfirə DQİDK-nın ingilis dilində nəşr etdirdiyi, ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühitindən və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmindən bəhs edən kitablar təqdim edilib.

Chairman of the State Committee meets the UK Ambassador to Azerbaijan
February 1, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan Fergus Auld.
The Chairman of the State Committee has given a detailed information about the religion–state relations, freedom of conscience enshrined in the Constitution, the atmosphere of tolerance in the country, relations of cooperation based on mutual respect among the representatives of various religions and confessions, including the State Committee on Religious Associations which carries out activities in the sphere of regulation of those relations.
As a secular state, Azerbaijan’s principle of equal attitude to confessions has been preserved in the absolute sense. Consistent actions are being taken in the direction of supporting the activities of 993 religious communities, 37 of which are non-Islamic. In addition, by the order of President Ilham Aliyev, all confessions are under constant attention, irrespective of anything in the work of construction, reconstruction and repair of places of worship along with financial assistance to religious communities in Azerbaijan.
The Chairman also focused on the facts such as acts of vandalism committed by the Armenians, destruction of cultural and religious heritage of Azerbaijani people, alteration and grigorianization of internal and external views of the historical and religious sites belonging to Caucasian Albania during the occupation of Karabakh and surrounding areas. Mr. Gurbanli stressed that the process of restoration of historical and religious monuments by the state has already begun.
Expressing gratitude for the warm welcome, the Ambassador has said that he witnesses high level multicultural and tolerant environment, representatives of different cultures and religions and ethnic minorities have been living in harmony and mutual respect in Azerbaijan.
At the end of the meeting, the Ambassador was presented books in English about the atmosphere of religious tolerance in our country and Armenian vandalism committed against our material and cultural heritage published by the SCRA.