Dövlət Komitəsinin sədri: Azərbaycan xalqı dini ayrı-seçkiliyin ən qəddar təzahürləri ilə qarşılaşıb
Multikultural ənənələrinə sədaqətinə baxmayaraq, Azərbaycan xalqı dini ayrı-seçkiliyin ən qəddar təzahürləri ilə qarşılaşıb. Ermənistanın 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında saxladığı ərazilərimizdə 67 məsciddən 65-i tamamilə, 2-si isə qismən məhv edilərək yararsız hala salınıb. Bir çox digər İslam abidələri dağıdılıb və yer üzərindən silinib. Bunların sırasında yüzlərlə məscid, türbə, qəbirüstü abidələr, inanc yerləri və digər ibadətgahlar var. 200 qəbiristanlıq tamamilə, 600 qəbiristanlıq isə qismən dağıdılıb. Xocalı qəbiristanlığı texnika vasitəsilə darmadağın edilib.
Bunu VI Bakı Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində dini liderlərin Şuşa görüşündə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov deyib.
Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, indiki Ermənistan ərazisində vaxtilə azərbaycanlıların yaşadığı bölgələrdə 500 qəbiristanlıq, yüzlərlə məscid dağıdılaraq tamamilə yox edilib: “Lakin hətta dini abidələrimizə bu amansız münasibət belə tarixi ənənələrimizə, multikultural dəyərlərimizə təsir etməyib. Azərbaycan xalqı dini və etnik tolerantlığı öz milli kimliyinin vacib bir elementi kimi yaşatmaqda davam edir”.
“Biz indi elə bir tarixi mərhələdəyik ki, dünya düzənin faktiki olaraq yenidən qurulduğu çətin və ziddiyyətli bir dövrdə gələcəyə dair aydın, konstruktiv baxışlar sistemi formalaşmalıdır. Bunun ən faydalı yolu mədəniyyətlər və dinlərarası dialoqdur. Çünki sülh, əməkdaşlıq və birgəyaşayışın indiki mürəkkəb beynəlxalq münasibətlər sistemində alternativi yoxdur. Azərbaycan bu qlobal məsələnin ümumbəşəri mənafelərə uyğun həllinə öz töhfəsini verməyə hazırdır”, - deyə o əlavə edib. (Azərtac)

Chairman of the State Committee: The people of Azerbaijan faced the cruelest manifestations of religious discrimination
Despite their loyalty to their multicultural traditions, the people of Azerbaijan have faced the cruelest manifestations of religious discrimination. 65 out of 67 mosques in our territories occupied by Armenia for nearly 30 years were completely destroyed and 2 were partially destroyed and rendered useless. Many other Islamic monuments were destroyed and obliterated. Among them there are hundreds of mosques, tombs, tombstones, places of faith and other places of worship. 200 cemeteries were completely destroyed, and 600 cemeteries were partially destroyed. The Khojaly cemetery was destroyed by machinery.
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, said this at the Shusha meeting of religious leaders within the framework of the 6th Baku World Intercultural Dialogue Forum.
The Chairman of the State Committee said that 500 cemeteries and hundreds of mosques were completely destroyed in the regions where Azerbaijanis lived in the territory of today's Armenia. The people of Azerbaijan continue to maintain religious and ethnic tolerance as an important element of their national identity.
"We are now at such a historical stage that a system of clear, constructive views on the future must be formed in a difficult and contradictory period, when the world order is actually being rebuilt. The most useful way to do this is intercultural and interreligious dialogue. Because there is no alternative to peace, cooperation and coexistence in the current complex system of international relations. "Azerbaijan is ready to contribute to the solution of this global issue in accordance with universal interests," he added. (Azertaj)