Noyabrın 17-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı “Tolerantlıq sülh və əməkdaşlığa aparan yol kimi” beynəlxalq konfransın təşkilatçılarından olan ABŞ-ın Stirling Fondunun prezidenti Edvard Rounun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüş zamanı ölkəmizdə mövcud olan birgəyaşayış ənənəsi, dinlərarası harmoniya barədə danışan Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, tolerant və multikultural dəyərlərə hörmət xalqımızın xarakterik xüsusiyyətidir. Azərbaycanda minilliklər boyu dinc, yanaşı yaşamış fərqli dil, din və mədəniyyət daşıyıcıları varlıqlarını günümüzədək qoruyub, hazırda isə cəmiyyətdə bu yöndə mövcud olan pozitiv münasibətə çox mühüm çalar – dövlət siyasəti əlavə olunub. Vurğulayıb ki, müstəqilliyimizin bərpasından sonra tolerantlıq və multikulturalizm mühitinin daha da güclənməsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin böyük xidmətləri olub və bu siyasət dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Dini ibadət yerlərinin tikilməsi, yenidən qurulması və təmiri işində də fərq qoyulmadan bütün konfessiyalar diqqətdə saxlanılır və dövlət dini icmalara maliyyə yardımı göstərir.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində əldə olunan tarixi Zəfərə diqqət çəkən Mübariz Qurbanlı bu qələbəni şərtləndirən amillər sırasında xalqımızın həmrəyliyinin, milli dəyərlərə, birgəyaşayış ənənəsinə verdiyi önəmin də yer aldığını qeyd edib. DQİDK sədri, eyni zamanda Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Heydər Əliyev Fondu tərəfindən 30 illik işğaldan azad olunan ərazilərimizdə ermənilərin dağıtdığı dini abidələrin bərpasına dair görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən ABŞ-ın Stirling Fondunun prezidenti Edvard Rou Azərbaycanın bir dövlət olaraq multikulturalizm və tolerantlıq kimi humanist dəyərlərini dünyada təbliğ və öz nümunəsində layiqincə tətbiq etdiyini vurğulayıb.
Eyni zamanda görüş zamanı qonaqları maraqlandıran mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda qonaqlara DQİDK tərəfindən ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühiti və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmi haqqında ingilis dilində nəşr olunmuş kitablar təqdim edilib.

Chairman of the State Committee met US delegation
November 17, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with the delegation headed by Edward B. Rowe, the President and Chief Executive Officer for the Stirling Foundation, USA, one of the organizers of the international conference on “Tolerance as a path to peace and cooperation”.
During the meeting, the Chairman has informed the guests about the existing tradition of coexistence, interreligious harmony and has told that respect for tolerant and multicultural values have been Azerbaijani people’s traits. Representatives of different languages, religious faiths and cultures, who have lived peacefully and side by side in Azerbaijan for thousands of years, have preserved their existence up to date, currently, a very significant aspect of public policy has been added to the positive attitude in this direction.
Since Azerbaijan restored independence national leader Heydar Aliyev made a great contribution to the further strengthening of the environment of tolerance and multiculturalism, and this policy is successfully being continued by President Ilham Aliyev, Mr. Gurbanli has emphasized. All denominations have been under constant attention and care in regards of building, reconstructing and restoration of places of worship irrespective of anything and the State provides financial assistance to religious communities.
Mubariz Gurbanli has focused on the historic victory achieved in the 44-day Patriotic War under the leadership of victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev and has noted that the solidarity of our nation importance attached to national values and traditions of coexistence, are among the factors that has taken to the victory.
SCRA Chairman gave a detailed information about works carried out by the Heydar Aliyev Foundation at the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva on reconstruction of religious sites destroyed by Armenians in the territories liberated from 30 years of Armenian occupation.
Edward B. Rowe, the President and Chief Executive Officer for the Stirling Foundation has expressed gratitude for warm welcome and hospitality, Azerbaijan as a state promotes its humanistic values across the world, such as multiculturalism and tolerance, and correctly applies them in its own example.
During the meeting there was an exchange of views on topics of interest to guests
In the end the guests were presented books published in English by the Committee about the environment of religious tolerance in our country and Armenian vandalism against our material and cultural heritage.