Dövlət Komitəsinin sədri ABŞ-nin Stirling Fondunun nümayəndələri ilə görüşüb
Sentyabrın 4-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı "Şimali və Şərqi Qafqaz yəhudilərinin irsi və mədəniyyəti" mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın iştirakçılarından olan ABŞ-nin Stirling Fondunun prezidenti Edvard Rounun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və İsa Məsihin Son Gün Müqəddəsləri Kilsəsinin Avropa üzrə Yetmişlər Kvorumunun nümayəndələri ilə görüşüb.
Görüş zamanı Dövlət Komitəsinin sədri ölkəmizdəki multikultural və birgəyaşayış ənənələri, dövlətin tolerantlıqla bağlı ölkə daxilində və beynəlxalq miqyasda həyata keçirdiyi siyasət və fəaliyyət, habelə Azərbaycan həqiqətləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan vəhdət və həmrəylik prinsiplərinin qorunmasına böyük səylə çalışır. Ölkədə mövcud olan milli və dini tolerantlıq, eləcə də multikulturalizm mühitinin qorunması və möhkəmləndirilməsi, insanların dini etiqad azadlığının yüksək səviyyədə təmin olunması, dini təhlükəsizliyin bərqərar olması dövlətin qarşısında duran başlıca vəzifələrdən hesab olunur. Vurğulayıb ki, müstəqilliyimizin bərpasından sonra tolerantlıq və multikulturalizm xəttini həyata keçirən Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi siyasət dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Dini ibadət yerlərinin tikilməsi, yenidən qurulması və təmiri işində də fərq qoyulmadan bütün konfessiyalar diqqətdə saxlanılır və dövlət dini icmalara hər il maliyyə yardımı göstərir.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsində əldə olunan tarixi Zəfərə diqqət çəkən M. Qurbanlı 30 illik işğaldan azad olunan ərazilərimizdə ermənilərin dağıtdığı tarixi dini abidələrin bərpasına dair görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib, Stirling Fondunun işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə minatəmizləmə əməliyyatlarında yaxından iştirak etməsini yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu Ermənistan tərəfindən vandalizmə məruz qalmış tarixi-dini abidələr, məscidlərlə yanaşı kilsə və məbədlərin bərpa edilməsini xüsusi diqqətdə saxlayır.
Səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü bildirən qonaqlar Azərbaycanın bir dövlət olaraq multikulturalizm və tolerantlıq kimi humanist dəyərlərini dünyada təbliğ və öz nümunəsində layiqincə tətbiq etdiyini vurğulayıblar. İşğaldan azad olunmuş ərazilərə etdikləri səfərdən və genişmiqyaslı quruculuq işlərinin onlarda böyük təəssürat yaratmasından danışan qonaqlar bu prosesə öz töhfələrini verməkdə maraqlı olduqlarını bildiriblər.

Chairman of the State Committee met representatives of Stirling Foundation, USA
September 4, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with the participants of the international conference on “Heritage and Culture of Jews of the North and East Caucasus”, delegation led by Edward B. Rowe, the President and Chief Executive Officer for the Stirling Foundation, USA, and representatives of the European Quorum of the Seventy of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.
During the meeting, the Chairman of the State Committee gave information on multiculturalism and coexistence traditions, including Azerbaijan’s policy and activity that followed related to the tolerance nationwide and worldwide as well as realities of Azerbaijan. Mr. Gurbanli has said that Azerbaijan is making a great deal of effort to protect the principles of unity and solidarity. Protecting and strengthening the environment of national and religious tolerance along with multiculturalism, ensuring people's freedom of religious belief at a high level and building religious security in the country are considered to be the key tasks the state has ahead. After regaining independence, the policy laid down by national leader Heydar Aliyev who pursued the course of tolerance and multiculturalism is being successfully continued by President Ilham Aliyev. The state pays special attention to religious confession in building, reconstruction and repair of places of worships, and provides financial assistance to religious communities each year, the Chairman has stressed.
M. Gurbanli drew attention to the historical Victory gained in the 44-day Patriotic War under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, gave detailed information about the works done on the restoration of historical and religious sites destroyed by Armenians in our liberated territories after 30 years long occupation, highly appreciated Stirling Foundation's close involvement in demining operations in our liberated territories. President Ilham Aliyev and Heydar Aliyev Foundation headed by Azerbaijan's First Lady Mehriban Aliyeva attach special attention to the restoration of churches and temples, along with mosques and historical and religious monuments that subjected to the vandalism by Armenia.
The guests have expressed gratitude for warm welcome and hospitality and have stressed that Azerbaijan promotes humanistic values such as multiculturalism and tolerance and properly applies them in its example across the world. Talking about their visit to the liberated territories and large-scale construction works that impressed them, the guests expressed interest in contributing to this process.