04.02.2021 / Xəbərlər
Dövlət Komitəsinin sədri ABŞ-ın Etnik Anlaşma Fondunun prezidenti və təsisçisi Mark Şnayer ilə görüşüb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı fevralın 4-də ölkəmizdə səfərdə olan ABŞ-ın Etnik Anlaşma Fondunun prezidenti və təsisçisi Mark Şnayer ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, bu gün dinlər və sivilizasiyalararası dialoqun baş tutması üçün əsas şərtə çevrilən və mütərəqqi dünya tərəfindən başlıca demokratik dəyərlərdən biri kimi təbliğ olunan tolerantlıq və multikulturalizm Azərbaycan xalqının əsrlər boyu formalaşan və çoxları üçün örnək olan xarakterik xüsusiyyətidir. Bu dəyərlərin, eləcə də Azərbaycan ilə bağlı həqiqətlərin dünyaya çatdırılmasında yəhudi icmalarının özünəməxsus yeri olduğunu qeyd edən Komitə sədri vurğulayıb ki, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa etmək uğrunda Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan 44 günlük Vətən müharibəsində yəhudi vətəndaşlarımız da iştirak edərək digər dinlərin nümayəndələri ilə birgə həmrəylik göstəriblər.
Öz növbəsində ölkə rəhbərliyi tərəfindən milli və etnik icmalara, o cümlədən Azərbaycanda əsrlərlə yaşamış yəhudi icmalarına xüsusi diqqət və qayğının olduğunu söyləyən M.Şnayer etnik müxtəliflik, multikultural mühitə görə Azərbaycanın onlar üçün nümunə olduğunu deyib. Qeyd edilib ki, Azərbaycan təkcə müsəlman aləmində deyil, həmçinin dünya miqyasında yüz illər ərzində tolerantlıq və dözümlülüyün hökm sürdüyü nümunəvi ölkədir. Qonaq vurğulayıb ki, Azərbaycan dövlətinin yürütdüyü siyasətin nəticəsidir ki, burada yaşayan yəhudi və digər icmalar Azərbaycan xalqının tam və bərabərhüquqlu üzvü olmaqla yanaşı, bugün də güclü və inkişaf etmiş Azərbaycanın qurulmasında iştirak edirlər.
ABŞ-ın NBC kanalında hər həftə ravvin kimi çıxışlar etdiyini deyən Mark Şnayer bu gün edəcəyi çıxışında Azərbaycana etdiyi səfərdən, görüşlərdən və buradakı tolerantlıq, birgəyaşayış mühitindən bəhs edəcəyini  də diqqətə çatdırıb.
Görüşün sonunda qonağa DQİDK-nın nəşr etdirdiyi, Azərbaycanda mövcud olan multikulturalizm və tolerantlıq ənənələrindən bəhs edən kitablar təqdim edilib.

Chairman of the Committee received president of US-based Foundation for Ethnic Understanding Marc Schneier
Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli held a met with president of US-based Foundation for Ethnic Understanding Marc Schneier on his visit to Azerbaijan on February 4th.
Welcoming the guests, the Chairman of the State Committee said that tolerance and multiculturalism became a prerequisite for dialogue among religions and civilizations as well as were promoted as one of the core democratic values by the contemporary world and it is a characteristic feature of the people of Azerbaijan that have been considered as a model for many and shaped over the centuries. Noting that the Jewish communities have a special role in conveying those values, and the truths about Azerbaijan to the world, the Chairman of the Committee underlined that our Jewish citizens also took part in the 44-day Patriotic War and showed solidarity with representatives of other religions for restoring the territorial integrity of Azerbaijan led by Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
In his turn, Marc Schneier said that leadership of the country has a special attention and care for the national and ethnic communities including Jews communities that have been living in Azerbaijan for centuries and Azerbaijan is considered example for them when it comes to ethnic diversity and multicultural environment. It is a model country where tolerance has prevailed for hundreds of years not only in the Muslim world, but also across the globe. Today, Jews and other communities are still involved in building a strong and developed Azerbaijan along with enjoying full and equal member of the Azerbaijani people as a result of the policy implemented by the state of Azerbaijan, the guest added to his speech.
Marc Schneier, who serves as a rabbi on NBC channel in the United States each week, has stressed that he will speak about his visit to Azerbaijan and meetings, even tolerant, coexistence environment in this country in his today’s speech.
At the end of the meeting, the books about existing traditions of multiculturalism and tolerance were presented to the guest published by the SCRA.