25.09.2019 / Xəbərlər
Dövlət Komitəsinin rəsmisi ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosunun iclasında çıxış edib
Polşanın paytaxtı Varşava şəhərində ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosunun İnsan Ölçüsü üzrə öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə həsr olunmuş yekun iclası keçirilir.
Hər il payızda keçirilən bu tədbirdə ATƏT-ə üzv olan ölkələr insan ölçüsünə dair konsensus yolu ilə qəbul etdikləri öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə dair hesabat verirlər. Yekun iclasda ATƏT-ə üzv olan 57 ölkə ilə yanaşı, beynəlxalq təşkilatlar, QHT-lər də iştirak edirlər. Tədbir sentyabrın 27-dək davam edəcək.
Sözügedən tədbirin “Tolerantlıq və qeyri-ayrı-seçkilik. Milli azlıqlara mənsub olan şəxslərin hüquqları” mövzusuna həsr olunmuş 14-15-ci sessiyasında Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Əli Həziyev “Nifrət zəminli cinayətlər” panelində çıxış edib, tədbir iştirakçılarına mövzu ilə bağlı geniş məlumat verib.
O bildirib ki, Azərbaycan müsəlman, xristian və yəhudilərin yüzillər, hətta min illər boyu digərləri ilə birgə, sülh və əmin-amanlıq  şəraitində yaşadığı və inkişaf etdiyi dünyəvi dövlətdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan hökumətinin bu ənənələrin gücləndirilməsi, dini icmaların fəaliyyətlərinin genişləndirilməsi və tərəqqisi istiqamətində ardıcıl siyasət apardığını bildirən Komitə rəsmisi  dövlətimiz tərəfindən bütün dini qurumlara onların ibadət yerlərinin tikintisi və idarə edilməsi məqsədilə büdcədən hər il maliyyə yardımı ayrıldığını diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, son 10 ildə Azərbaycanda qeydiyyatdan keçmiş dini icmaların ümumi sayı 942-ə çatıb ki, burada qeydiyyatdan keçmiş xristian dini icmaların sayı üç dəfə artıb.
Əhalisinin əksəriyyətinin müsəlman olduğu və fərqli mədəniyyətə qarşı nifrətin qeydə alınmadığı Azərbaycan beynəlxalq müstəvidə Qərb və Şərq dünyasının eyni zamanda etibarlı tərəfdaşı olduğunu və dinlərarası dialoqun inkişafına töhfə verən tədbirlərə ev sahibliyi edə bildiyini göstərib. Cari ilin 14-15 noyabr tarixlərində ölkəmizdə təşkil olunacaq “Dünya dini liderlərinin II Bakı sammiti”nə diqqət çəkən Ə.Həziyev bildirib ki, bu sammitdə ümumi problemlərin müzakirə edilməsi, qarşılıqlı anlaşmanın artırılması, dini radikalizm və ekstremizmə qarşı mübarizəyə öz töhfəsini vermək məqsədilə dünyanın hər yerindən yüzlərlə dini lider təşrif buyuracaq.
Komitə rəsmisi tarixi Azərbaycan torpaqlarının 20 faizindən çoxunun monoetnik ölkə olan və təcavüzkar siyasət yürüdən Ermənistan tərəfindən işğal olunmasına, bir milyondan artıq azərbaycanlının öz torpaqlarından qovulmasına, minlərlə soydaşımızın terrora məruz qalmasına baxmayaraq, ölkəmizdə yaşayan ermənilərə qarşı heç bir ayrı-seçkiliyə yol verilmədiyini qeyd edib. O bildirib ki, qədim Azərbaycan torpaqlarında, o cümlədən işğal altında olan Dağlıq Qarabağda və ətraf 7 rayonda Ermənistan silahlı birləşmələri tərəfindən məhv edilən çoxsaylı dini, mədəni və tarixi abidələrimizdən 367-si tarixi abidə, 67-si məscid, 140-ı ziyarətgah, 140-ı isə məbəddir. Bunlar erməni işğalçıları tərəfindən dağıdılıb, məhv edilib və Azərbaycan xalqının milli-mənəvi yaddaşına güclü zərbə vurulub. Buna baxmayaraq Bakının mərkəzində yerləşən erməni kilsəsi Azərbaycan dövləti tərəfindən mühafizə edilir. Qeyd olunan faktların özü Azərbaycan dövləti və xalqının yüksək tolerant və multikultural mənəviyyatının bariz sübutudur.

State Committee official made a speech at OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights
The final meeting of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) on Human Dimension is being held in Warsaw, Poland. At the annual event which is held in autumn every year, OSCE member states report on the implementation of their commitments by consensus on human dimension. The final meeting will be attended by 57 international organizations, as well as international organizations and NGOs. The event will continue until September 27.
Ali Haziyev, Head of the Department of Foreign Relations of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan made a speech on the topic of “Hate ground crimes” at the 14th and 15th working sessions dedicated to theme on “Tolerance and non-discrimination. Rights of persons belonging to national minorities” and gave a detailed information on the topic. He mentioned that Azerbaijan is a secular state where Muslims, Christians and Jews have lived and developed in peace and tranquility for hundreds or thousands of years thousands. Noting that the Government of Azerbaijan pursues a consistent policy of strengthening these traditions, expanding and developing religious communities under the leadership of President Ilham Aliyev, the Committee draws attention to the fact that the state annually allocates financial support to all religious organizations for the construction and management of their places of worship. He noted that in the last 10 years, the total number of registered religious communities in Azerbaijan has reached 942, where the number of registered Christian religious communities has tripled.
Azerbaijan, where most of its population is Muslim and hatred for different cultures is not recorded is a reliable partner of the West and the Eastern world and is able to host events that contribute to the development of interreligious dialogue. Pointing to the Second Baku Summit of World Religious Leaders to be held in our country on November 14-15, A.Haziyev said that the summit will be attended hundreds of religious leaders in order to discuss common issues, increase mutual understanding and contribute to the fight against religious radicalism and extremism.
The official of the committee said that despite the fact that more than 20% of historic Azerbaijani lands are occupied by mono-ethnic and aggressive policy by Armenia, more than one million Azerbaijanis are expelled from their lands, thousands of our compatriots are terrorized no discrimination was committed against the armenians living in our country. He said that 367 of the numerous religious, cultural and historical monuments destroyed by Armenian armed forces in ancient Azerbaijani lands, including occupied Nagorno-Karabakh and 7 surrounding districts, 367 historical monuments, 67 mosques, 140 shrines, 140 temples. These were destroyed by the Armenian invaders and a great blow to the national-spiritual memory of the Azerbaijani people. Nevertheless, the Armenian church in the heart of Baku is guarded by the Azerbaijani government. These facts are a clear proof of the high tolerance and multicultural morality of the Azerbaijani state and people. Nevertheless, the Armenian church in the heart of Baku is protected by the Azerbaijani government. These facts are a clear proof of the high tolerance and multicultural morality of the Azerbaijani state and people.