17.01.2022 / Xəbərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Səyavuş Heydərov yanvarın 17-də Cənubi Qafqaz və Gürcüstan Yevangelik-Lüteran kilsəsinə yeni təyin olunmuş yepiskop Roef Bareyn Binhop ilə görüşüb. Görüşdə kilsənin keçmiş yepiskopu Markus Şox və Almaniyanın Yena şəhərindəki Yevangelik lüteran dini icmasının üzvü,  Xilaskar Yevangelik Lüteranların Bakı dini icmasının pastoru Lemke Qothard Günter Valter də iştirak edib.
Azərbaycandakı dini tolerantlıq mühiti və dövlətin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi siyasətə diqqət çəkən Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Səyavuş Heydərov  ölkəmizdə milli, dini dözümlülüyün tarixi ənənələrimizə əsaslandığını və cəmiyyətimizin tələbi olduğunu bildirib. Vurğulayıb ki, ölkəmizi fərqləndirən cəhət tarixboyu bu coğrafiyada yaşayan bütün dinlərin və etnosların təmsilçilərinin bir-birilərinin mədəni və mənəvi baxışlarına hörmət göstərmələridir. Bütün tarixi dövrlər ərzində kəsilməyən dövlətçilik ənənəsi, dəyərlərin cəmiyyətdə yüksək mənəvi keyfiyyət kimi hakim mövqeyi, digər dinlərin daşıyıcılarına münasibətdə tolerantlıq və birgəyaşayış vərdişləri bizim həyat prinsiplərimizin əsasında dayanır.
Komitə rəsmisi qeyd edib ki, hazırda din pərdəsi altında gedən siyasi çəkişmələr, dini zəmində baş verən münaqişələr baxımından Azərbaycanda tolerantlığın milli-mənəvi dəyərlərimizin önəmli hissəsi kimi qorunub-saxlanılması xüsusilə diqqət mərkəzindədir.
Ölkəmizdə 37-i qeyri-islam olmaqla 971 dini icmanın dövlət qeydiyyatına alındığını bildirən sədr müavini dini qurumların dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduqlarını deyib.
Cənubi Qafqaz və Gürcüstan Yevangelik-Lüteran kilsəsinin yepiskopu Markus Şox ölkəmizdə bütün dini konfessiya nümayəndələrinə eyni ehtiramın göstərilməsinin əyani şahidi olduğunu vurğulayıb. Markus Şox uğurlu multikulturalizm və tolerantlıq modeli, dinlərarası münasibətlər sərgiləyən Azərbaycanın bu sahədəki nailiyyətlərinin bütün dünyada maraq doğurduğunu deyib. O, eyni zamanda ölkəmizdəki lüteran icmasının fəaliyyətinə göstərilən dəstəyə görə məmnunluğunu ifadə edib.
Öz növbəsində Cənubi Qafqaz və Gürcüstan Yevangelik-Lüteran kilsəsinin yeni yepiskopu Roef Bareyn Binhop səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirərək respublikamızdakı müxtəlif dini icmalarla sıx əməkdaşlığın və dostluğun təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb.

The meeting with the newly appointed Bishop of the Evangelical Lutheran Church of Georgia held in State Committee
On January 17, Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations Sayavush Heydarov met with the newly appointed Bishop of the South Caucasus and Georgia Evangelical Lutheran Church Roef Barein Binhop. Former Bishop of the church Markus Schoch and a member of the Evangelical Lutheran religious community in Jena, Germany, the Pastor of the Baku religious community of Evangelical Lutheran Lemke Gothard Gunter Walter have attended the meeting.
Drawing attention to the environment of religious tolerance in Azerbaijan and the state policy in this direction, Deputy Chairman of the State Committee Sayavush Heydarov has said that national and religious tolerance in our country have been shaped based on our historical traditions and is a requirement of our society. Mr. Heydarov has expressed that representatives of all religious faiths and ethnic groups living in the region should respect other's cultural and moral views, which have been a distinctive feature that dates back thousands of years in the country. The unbroken tradition of statehood throughout the history, the dominant position of values as a high moral quality in the society, tolerance and coexistence in relation to the representatives of other religions stand on the basis of our life principles.
The Deputy Chairman has emphasized that the protection of tolerance in Azerbaijan as an essential part of our national and spiritual values is in the focus of attention in terms of ongoing political disputes and conflicts on religious grounds.
Number of registered religious associations has reached to 971 including 37 non-Muslims, and religious associations are surrounded by state care, Mr. Heydarov added.
Bishop of the Evangelical Lutheran Church of the South Caucasus and Georgia Markus Shoch said that he had witnessed the same respect shown to all religious denominations in our country. Markus Schoch has noted that Azerbaijan's achievements in this direction, successful model of multiculturalism and tolerance, inter-religious relations provoke interest across the world. He also expressed satisfaction with the support provided to the activities of the Lutheran community in our country.
During the meeting, the new appointed Bishop of the Evangelical Lutheran Church of the South Caucasus and Georgia, Roef Barein Binhop expressed the gratitude for the warm welcome and praised the close cooperation and friendship with various religious communities in the country.