10.02.2020 / Xəbərlər
Fevralın 10-da Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı 09 fevral tarixində Azərbaycanda keçirilən növbədənkənar parlament seçkilərini müşahidə etmək məqsədilə ölkəmizə səfər edən bir qrup siyasətçi və jurnalistlərlə görüşlər keçirib.
Görüşlərdə qonaqlara ölkəmizdəki nümunəvi dövlət-din münasibətləri, Konstitusiyada təsbit edilmiş vicdan azadlığı, dinlərarası harmoniya, ayrı-ayrı dinlər və konfessiyalar arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlıq münasibətləri haqqında, eləcə də bu münasibətlərin tənzimlənməsi sahəsində fəaliyyət göstərən Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi barədə məlumat verilib.
Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, Azərbaycan dünyəvi, demokratik, hüquqi dövlətdir və bu Konstitusiyada öz əksini tapıb. Ölkəmizdə 35-i qeyri-müsəlman təmayüllü olmaqla 941 dini icma dövlət qeydiyyatına alınıb, 2250-dən çox məscid, 14 kilsə, 7 sinaqoq fəaliyyət göstərir. Tarixən etnik-dini zənginliyi, tolerant və multikultural dəyərləri ilə seçilən Azərbaycan əhalisinin təxminən 96 faizini müsəlmanlar, 4 faizini xristianlar, yəhudilər, bəhailər, krişnalar və digər dinlərin mənsubları təşkil edirlər. Azərbaycanda pravoslav, katolik, lüteran və protestant, eləcə də tarixi Alban kilsəsinin mənsubları olan xristianlar yaşayırlar, həmçinin yəhudilər ölkəmizdə 8 icma ilə təmsil olunublar.
Görüş iştirakçıları ölkəmizdə keçirilən növbədənkənar parlament seçkilərinin mövcud qanunvericiliyə uyğun olaraq azad, demokratik, şəffaf şəraitdə keçirildiyini bildiriblər. Eyni zamanda, Azərbaycandakı dini rəngarənglik, multikultural və həmrəylik mühitinə heyranlıqlarını dilə gətirən qonaqlar dövlətimizin tarixən gələn tolerant dəyərlərin qorunması, təşviqi istiqamətində həyata keçirdiyi siyasəti təqdir etdiklərini qeyd ediblər.
Daha sonra Mübariz Qurbanlı qonaqların ölkəmizin nümunəvi din siyasətinin uğurları, ölkəmizi xarici yad ideologiyaların təsirindən qoruma yolları və dini radikalizmə qarşı mübarizə istiqamətində görülən işlər barədə suallarını cavablandırıb.
Sonda qonaqlara Dövlət Komitəsinin ingilis və rus dilində nəşr etdirdiyi, ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühiti, dinlərin tarixi və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmindən bəhs edən kitablar təqdim edilib.
Qeyd edək ki, görüşlərdə İsveçin “Nya Tider”, Fransanın L'Incorrect, Almaniyanın “Contact Magazine”, Polşanın “Mysl Polska”, İtaliyanın “II Sole 24”, Belçikanın “EU Observer” nəşrlərinin əməkdaşları, Polşa Parlamentinin üzvü Katarzina Ueberhan, Rusiya Dövlət Dumasından Ramin Qasımov və Dövlət Dumasındakı LDPR fraksiyasının rəhbərinin müşaviri Aleksey Bıçkov, “Dialogue for Europe” QHT-sinin rəhbəri Eli Hadzhieva iştirak ediblər.

Meetings were held at the State Committee
On February 10, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli held meetings with a group of politicians and journalists visiting our country to observe snap parliamentary elections held on February 9 in Azerbaijan.
During the meetings, the guests were informed about the exemplary state-religion relations in our country, freedom of conscience enshrined in the Constitution, interreligious harmony, cooperation based on mutual respect and trust between different religions and confessions, as well as the SCRA.
Chairman of the State Committee said that Azerbaijan is a secular, democratic and legal state and it is reflected in the Constitution. There are 941 religious communities registered in the country, 35 of which are non-Muslim, there are more than 2,250 mosques, 14 churches and 7 synagogues functioning. Historically, about 96 percent of the Azerbaijani population, with its ethnic, religious, tolerant and multicultural values, is composed of Muslims, and 4 percent are Christians, Jews, Baha'is, Christians and other religions. Devout of Orthodox, Catholic, Lutheran and Protestant Christians, as well as Christians belonging to historic Albanian Church live in Azerbaijan. Jews are also represented by eight communities in our country.
The participants of the meeting maintained that the snap parliamentary elections in our country were held in a free, democratic and transparent manner in accordance with the current legislation. Expressing admiration for the religious diversity, multicultural and solidarity environment in Azerbaijan, the guests noted that they appreciated the policy pursued by our state in the field of preserving and promotion of tolerant values.
Mubariz Gurbanli responded the guests' questions about the success of exemplary religious policy in our country, means to protect our country from the influence of foreign ideologies and measures to combat religious radicalism.
In conclusion, the guests were presented books published by the State Committee in English and Russian, depicting the religious tolerance environment in our country, the history of religions and the Armenian vandalism committed against our material and cultural heritage.
Note that, the meeting was attended by representatives of the Swedish Nya Tider, France's L'Incorrect, Germany's Contact Magazine, Poland's Polishka, Italy’s II Sole 24, Belgium’s EU Observer, MP of the Polish Parliament Katarzina Ueberhan, the State Duma of Russia Ramin Gasimov and the adviser of leader of the LDPR faction in the State Duma Alexei Bichkov and chief of the NGO “Dialogue for Europe” Eli Hadzhieva.