Mayın 20-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı G20 Dinlərarası Forum Regional Hazırlıq İclası çərçivəsində “Prioritet Qlobal Məsələlər üzrə Multikultural Perspektivlər” adlı beynəlxalq konfransda iştirak etmək üçün Azərbaycanda səfərdə olan nümayəndələrin bir qismi ilə görüşüb.
Görüşdə G20 Dinlərarası Assosiasiyasının vitse-prezidenti Ketrin Marşall, Xarici Əlaqələr və Vəkillik təşkilatının direktoru Martin Kottingam, Beynəlxalq Multikultural Əməkdaşlıq Akademiyasının Prezidenti Audrey E. Kitagava, Saloniki Aristotel Universitetinin İlahiyyat fakültəsinin “Kanon və kilsə hüququ” üzrə dosenti Nikos Mangioros və digər şəxslər iştirak ediblər.
Qonaqlara din sahəsində dövlət siyasətinin əsas istiqamətləri, Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd olunub ki, tarixən Azərbaycan cəmiyyətinə xas olan fərqli mədəniyyət, din, dillərə ehtiram kimi humanist münasibətin dövlət tərəfindən inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən çoxşaxəli fəaliyyət multikulturalizm fenomenini gerçək mahiyyətinə uyğun şəkildə dünya gündəmində aktuallaşdırıb. Respublikamızda 16 kilsə və 7 sinaqoq fəaliyyət göstərir, 37 qeyri-islam dini icması dövlət qeydiyyatına alınıb. Azərbaycanda İslam dini abidələri ilə yanaşı, digər dinlərə aid ibadət ocaqları, Qafqaz Albaniyasının tarixi irsi qorunub-saxlanılır, dini qurumlara mütəmadi olaraq dövlət tərəfindən maliyyə yardımı ayrılır. Dinə dövlət qayğısı Prezident İlham Əliyevin siyasətinin mühüm prioritetlərindəndir. Həmçinin vurğulanıb ki, 30 illik işğaldan sonra azad olunan ərazilərdə Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə erməni vandalizminə məruz qalmış tarixi-dini abidələrin, mədəni-dini irsin yenidən dirçəldilməsi, bərpası işlərinə başlanılıb.
Sonra iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Müxtəlif ölkələri təmsil edən nümayəndələr Azərbaycandakı multikulturalizm və tolerant mühit barədə geniş bilgilər əldə ediblər.
Səmimi söhbətə görə təşəkkürlərini bildirən qonaqlar ölkəmizi yüksək dəyərlərə sahib olan multikultural cəmiyyət kimi qiymətləndiriblər.

On May 20, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with a group of representatives visiting Azerbaijan for attending an international conference G20 Interfaith Forum Regional Pre-Meeting titled “Multicultural Perspectives on Forefront Global Issues”.
Vice President of the G20 Interfaith Association Katherine Marshall, Director of External Relations and Advocacy Martin Cottingham,  President and Founder of the International Academy for Multicultural Cooperation, President of the Light of Awareness International Spiritual Family Audrey E. Kitagawa, Associate Professor at the School of Theology of the Aristotle University of Thessaloniki, specialized on Canon and Ecclesiastical Law Nikos Mangioros and other representatives have attended the meeting.
The guests were obtained detailed information on policy of religion by the state and major directions, activity of the State Committee. During the meeting, it has been emphasized that multifaceted activities carried out by the State for the development of humanistic relations such as respect for various cultures, religions and languages in Azerbaijani society have brought phenomenon of multiculturalism to the world agenda in accordance with its true essence. In our republic, there are 16 churches and 7 synagogues, 37 non-Muslim religious communities have been registered by the state so far. Islamic religious sites as well as places of worship belong to other religions, historical heritage of Caucasian Albania are being preserved and the State regularly provides financial assistance to religious organizations in Azerbaijan. State care for religion is among the top priorities of President Ilham Aliyev’s policy. On the initiative of the First Vice-President Mehriban Aliyeva, the revival of historical and religious sites, cultural and religious heritage that subjected to Armenian vandalism and restorations works have been launched in the liberated territories after 30 years of occupation.
At the end of the meeting, the questions that addressed by the participants were answered. Representatives from different countries got detailed information related to multiculturalism and tolerant environment in Azerbaijan.
Expressing gratitude for sincere conversation, the guests appreciated our country as a multicultural society with high values.