Fevralın 7-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sahib Nağıyev “Gateway Baptist Church” kilsələr şəbəkəsinin baş pastoru Brok Mak Donald və Flin Ronald İgne ilə görüşüb.
Qonaqlara Azərbaycandakı dini mühit, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verən Komitə rəsmisi ölkəmizdə hökm sürən yüksək tolerantlıq və birgəyaşayış modelinə diqqət çəkərək bildirib ki, bütün xalqların mehriban və bir-birinin adət-ənənəsinə hörmət ruhunda yaşaması həm tarixən, həm də bu gün malik olduğumuz ən böyük mənəvi dəyərlərdən biridir. Bu dəyər həm də ölkəmizin inkişafının və ictimai-siyasi sabitliyinin mühüm şərtləri sırasında yer alır. S.Nağıyev Azərbaycandakı müxtəlif dini konfessiya nümayəndələri, həmçinin etnik qruplar, onların əsrlərboyu qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşaması, eləcə də, multikultural cəmiyyətdəki inteqrasiya və idarəetmə siyasəti barədə danışıb. Bildirib ki, dövlətin başlıca məqsədi ümumbəşəri dəyərlər üzərində qurulan fərqli dinlərin nümayəndələrinin birlikdə, tolerantlıq mühitində yaşamalarını təmin etməkdir.
44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız qələbənin əsasında Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən və praqmatik siyasəti ilə yanaşı, milli-dini həmrəyliyimizin dayandığını vurğulayan sədr müavini bu həmrəyliyin Qələbədən sonrakı dövrdə də - ermənilər tərəfindən vandalizmə məruz qalan tarixi-dini abidələrimizin bərpa edilməsi prosesində davam etdirildiyini bildirib. Qeyd edib ki, işğaldan azad olunan torpaqlarımızda İslam tarixi-dini abidələri ilə yanaşı, qeyri-islam abidələri də yenidən qurulur və bərpa edilir.
Səfərindən məmnunluğunu ifadə edən Brok Mak Donald ölkəmizdə bütün dinlərin nümayəndələrinin bərabərhüquqlu fəaliyyət göstərmələri üçün hər cür şəraitin yaradılmasının əyani şahidi olduğunu vurğulayıb. Bunu tolerantlığın bariz nümunəsi kimi qiymətləndirən qonaq dini icmaya göstərilən dəstəyə və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib.
Görüşün sonunda qonaqlara Dövlət Komitəsinin nəşr etdirdiyi Azərbaycandakı tolerantlıq mühitindən bəhs edən kitablar təqdim edilib.

On February 7, Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations Sahib Nagiyev met with pastor of the “Gateway Baptist Church” Brock McDonald and Flynn Eugene.
The Deputy Chairman has provided the guest with the detailed information on religious environment in Azerbaijan, activities of the State Committee and has drawn attention to the high level of tolerance and coexistence model in our country. Mr. Nagiyev has emphasized that representatives of all the nations live in the country with the spirit of kindness and respect for each other’s traditions which is estimated one of the greatest moral values we have had historically and today. This value is also an essential condition for the development, social and political stability in the country. The Deputy Chairman also spoke about representatives of various religious denominations, ethnic groups, their centuries-old coexistence, integration and management policy in the multicultural society in Azerbaijan. The State aims is to ensure that representatives of various religious faiths live together in an atmosphere of tolerance based on universal values, he added.
President Ilham Aliyev’s forward-looking and pragmatic policy, our national and religious solidarity stand behind our victory in the 44-day Patriotic War, this solidarity has continued in the post-victory period, during the reconstruction of our historical and religious sites which vandalized by Armenians. Along with Islamic historical and religious sites, non-Islamic monuments are being reconstructed and restored in our liberated lands, the Deputy Chairman has stressed.
Expressing his satisfaction with his visit, Brock McDonald said that he had witnessed the creation of all conditions for the equal activities of representatives of all religions in Azerbaijan. The guest praised this as a perfect example of tolerance and expressed his gratitude for the support and care to the religious community.
At the end of the meeting, the guests were presented books related to the tolerant environment in Azerbaijan published by the State Committee.