06.07.2021 / Xəbərlər
İyulun 6-da Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin birinci müavini Səyyad Salahlı İsrailin İqtisadi Sülh Mərkəzinin (Economic Peace Center - İsrail ilə Yaxın Şərq və İslam dünyası arasında sülhün təşviq olunması istiqamətində fəaliyyət göstərən qurum)  prezidenti Ayub Kara və mərkəzin informasiya-xəbər saytının redaktoru, siyasi analitik Reyçel Avraham ilə görüşüb.
S.Salahlı Azərbaycandakı nümunəvi dövlət-din modelinə diqqət çəkərək, Konstitusiyamızda təsbit edilmiş vicdan azadlığı, dinlərarası harmoniya, ayrı-ayrı dini konfessiyalar arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlıq münasibətləri haqqında, eləcə də bu münasibətlərin tənzimlənməsi sahəsində fəaliyyət göstərən Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi barədə qonaqlara məlumat verib.
Sədrin birinci müavini yəhudilərin ölkəmizdə məskunlaşma tarixindən danışaraq bildirib ki, respublikamızda digər icmalar kimi, yəhudi icmasının da qarşılıqlı anlaşma və əmin-amanlıq şəraitində yaşaması üçün lazımi şərait var.
Səyyad Salahlı Azərbaycanda bu günədək 970 dini qurumun dövlət qeydiyyatına alındığını, onlardan 933-nün İslam, 37-nin isə qeyri-İslam təmayüllü olduğunu, eyni zamanda, ölkə ərazisində 2250 məscidlə yanaşı 16 kilsə və 7 sinaqoqun fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Həmçinin əlavə edib ki, respublikada Dağ, Avropa və Gürcü yəhudi dini icmaları, yəhudi məktəbi fəaliyyət göstərir.
S. Salahlı vurğulayıb ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi nəticəsində Azərbaycanda nümunəvi multikultural və birgəyaşayış modeli formalaşıb.
İqtisadi Sülh Mərkəzinin prezidenti Ayub Kara Azərbaycanın tolerantlıq və multikulturalizmin təşviqi istiqamətində oynadığı nümunəvi rolu xüsusi vurğulayaraq, Azərbaycanla qurulmuş sıx dostluq əlaqələrinə önəm verdiklərini bildirib. Eyni zamanda, ölkəmizdə müxtəlif dinlərin və xalqların dinc birgəyaşayışının, eləcə də uzun əsrlərdən bəri Azərbaycanda mövcud olan yəhudi icmasına göstərilən diqqət və qayğının yüksək səviyyədə olmasının böyük rəğbətlə qarşılandığını vurğulayıb.
Görüşün sonunda Dövlət Komitəsi, eləcə də Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun dəstəyi ilə ölkəmizdəki etnik və dini tolerantlıq mühiti və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmi haqqında ingilis dilində nəşr edilmiş kitablar qonaqlara təqdim edilib.

July 6, Sayyad Salahli, First Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations has held a meeting with Ayoob Kara, President of the Economic Peace Center of Israel and Rachel Avraham, the editor of the Center.
S. Salahli informed the guest on exemplary state-religion model in Azerbaijan, freedom of conscience enshrined in the constitution, inter-religious harmony, cooperative relationships based on mutual respect and trust amongst different religious confessions, as well as the State Committee on Religious Associations, which is acting in the area of regulations of those relations.
Speaking about the history of the settlement of Jews in Azerbaijan, the First Deputy Chairman said that, the state has created necessary conditions for the Jewish community in order to live under mutual understanding and peace in our Republic like other communities.
Sayyad Salahli noted that 970 religious associations have been registered in Azerbaijan so far, 933 of them are Islamic and 37 are non-Islamic, the country is a home to 16 churches and 7 synagogues along with 2,250 mosques. He has added that Mountain, European and Georgian Jewish religious communities and a Jewish school are operating in the country.
Exemplary model of multicultural and coexistence has been formed in Azerbaijan as a result of successful policy led by President Ilham Aliyev which was founded by the National Leader Heydar Aliyev, the First Deputy Chairman emphasized.
Noting the exemplary role of Azerbaijan in promoting tolerance and multiculturalism, Ayoob Kara, President of the Economic Peace Center stressed the importance of close friendly relations with Azerbaijan. Ayoob Kara said that the peaceful coexistence of various religions and peoples in Azerbaijan, as well as the high level of attention and care for the Jewish community in Azerbaijan for many centuries have arouse great sympathy.
At the end of the meeting, the guests were presented books published in English about the environment of ethnic and religious tolerance in our country and the Armenian vandalism against our material and cultural heritage with the support of the State Committee, as well as the Moral Values Promotion Fund.