21.05.2024 / Xəbərlər
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar xidmətin rəhbərliyi arasında birgə fəaliyyətin təşkili ilə bağlı görüş keçirilib.
Penitensiar xidmətin Baş idarəsində keçirilən görüşdə Ədliyyə nazirinin müavini – Penitensiar xidmətin rəisi ədliyyə general-mayoru Mirsaleh Seyidov qonaqları salamlayaraq, ədliyyə naziri cənab Fərid Əhmədovun tapşırığına əsasən məhkumların, həbs edilmiş şəxslərin hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi istiqamətində dövlət qurumları ilə sıx əməkdaşlığın həyata keçirildiyini qeyd edib. Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin hər zaman məhkumların vicdan və dini etiqad azadlıqlarının təmin edilməsi istiqamətində əməli addımlar atdığını bildirən nazir müavini Komitə ilə Penitensiar xidmət arasında uzun illər sıx əməkdaşlığın mövcud olduğunu, azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərin sosial adaptasiyasında və islah işlərində birgə layihələrin uğurla icra olunduğunu vurğulayıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Azərbaycanda əsrlər boyunca müxtəlif dinlərin, etnik qrupların birgə yaşadığını, ölkədə daim dini tolerantlığın hökm sürdüyünü, konstitusion hüquqların, multikultural dəyərlərin dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissəsi olduğunu bildirib. Uzunmüddətli birgə fəaliyyətə diqqət çəkən Komitə sədri məhkumların vicdan və dini etiqad azadlıqlarına dair maarifləndirmə işinin genişləndirilməsinin önəmini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Dövlət Komitəsi birgə fəaliyyətin təşkili məqsədilə aktual məsələlərin müzakirəsinə dair mütəmadi görüşlərin, tədbirlərin keçirilməsinə hər zaman hazırdır.
Görüşdə gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub, imkanlar qiymətləndirilib. Tərəflər arasında növbəti illər ərzində fəaliyyətin koordinasiya edilməsi məqsədilə birgə Tədbirlər Planı imzalanıb.
Sonda qonaqlar Penitensiar xidmətin Baş idarəsindəki yeni muzeydə Ulu Öndər Heydər Əliyev və Zəfər şəhidlərinin xatirə guşələri ilə tanış olub, xatirə şəkli çəkdiriblər.

A joint Action Plan was signed between the State Committee and the Penitentiary Service
A meeting was held between the leadership of the State Committee on Affairs with Religious Associations of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Justice Penitentiary Service on the organization of joint activities.
At the meeting held at the Head Office of the Penitentiary Service, Major General Mirsaleh Seyidov, Deputy Minister of Justice - Chief of the Penitentiary Service greeted the guests and noted that close cooperation with state institutions is being implemented in order to ensure the rights and freedoms of convicts and arrested persons according to the instructions of Farid Ahmadov, the Minister of Justice. Stating that the State Committee on Affairs with Religious Associations always takes practical steps to ensure the freedom of conscience and religious beliefs of the prisoners, the deputy minister emphasized that there has been close cooperation between the Committee and the Penitentiary Service for many years, and that joint projects in the social adaptation and correctional works of persons deprived of their freedom have been successfully implemented.
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, said that different religions and ethnic groups have lived together in Azerbaijan for centuries, religious tolerance has always prevailed in the country, and constitutional rights and multicultural values are an important part of state policy. Paying attention to long-term joint activity, Chairman of the Committee emphasized the importance of expanding the work of educating convicts on the freedom of conscience and religious belief. He noted that the State Committee is always ready to hold regular meetings and events to discuss current issues in order to organize joint activities.
Prospects of future cooperation were discussed at the meeting, opportunities were evaluated. A joint Action Plan was signed between the parties for the purpose of coordinating activities in the next years.
In the end, the guests got acquainted with the memorial corners of the Great Leader Heydar Aliyev and Victory martyrs in the new museum at the Head Office of the Penitentiary Service and took a commemorative photo.