Bruneydə islamofobiya ilə mübarizə yolları müzakirə edilib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DQİDK) və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) əməkdaşlarından ibarət nümayəndə heyətinin Bruneyə işgüzar səfəri sona çatıb.
Səfər çərçivəsində Bruney Dini İşlər naziri Hacı Badaruddin ibn Pengarah Hacı Osman və Bruneyin Ali müftisi Abdul Aziz ibn Juned ilə görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə DQİDK-nın sədr müavini Gündüz İsmayılov ölkəmizdə dövlət-din münasibətlərindən geniş bəhs edib. Təmsil etdiyi qurum haqqında məlumat verən sədr müavini bildirib ki, Komitə dini fəaliyyət sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən orqandır.
Ölkəmizdə bütün dinlərin nümayəndələrinin sülh şəraitində yaşadıqlarını, istər dini, istərsə də milli və irqi ayrı-seçkiliyin olmadığını qeyd edən G.İsmayılov daha sonra bildirib ki, Azərbaycandakı mövcud tolerant və multikultural mühit dünyaya nümunədir.
G.İsmayılov, həmçinin islamofobiya ilə mübarizə üsullarından bəhs edərək vurğulayıb ki, Azərbaycan dövləti bu istiqamətdə müxtəlif tədbirlər həyata keçirir, ölkəmiz İslam mədəniyyətinin xaricdə təbliğinə böyük önəm verir.
Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, mövcud təhsil pillələri, ixtisaslar, təqaüd proqramları, ödənişsiz təhsil imkanları, İnstitutun beynəlxalq əlaqələri, xarici universitetlərlə bağlanmış müqavilələr haqqında geniş məlumat verib.
Görüşlərdə islamofobiya ilə mübarizə yolları, din təhsili sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradılması, birgə layihələrin həyata keçirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın Malayziyadakı Səfirliyinin və “İdrak” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən işgüzar səfərdə DQİDK-nın sədr müavini Gündüz İsmayılov, Aİİ rektoru, dosent Aqil Şirinov, ali təhsil müəssisəsinin rektor köməkçisi Emin Orucov və İnstitutun xarici əlaqələr üzrə baş mütəxəssisi Şahin Ələsgərov iştirak ediblər.

Ways to combat Islamophobia discussed in Brunei
Working visit to Brunei by the delegation composed of representatives from the State Committee on Religious Associations (SCRA) and Azerbaijan Institute of Theology (AIT) has completed.
Within the visit, the meetings have been held with Minister of Religious Affairs of Brunei Haji Badaruddin Bin Pengarah Haji Othman and Grand Mufti of Brunei Abdul Aziz Bin Juned.
At meetings, SCRA Deputy Chairman Gunduz Ismayilov gave detailed information on relations between State and religion, the Committee he is representing emphasizing that the Committee is a state body that pursues state policy in religious activity.
Mr. Ismayilov has said that representatives of all religious beliefs live in peace without national, racial, religious discrimination in Azerbaijan emphasizing existing tolerant and multicultural environment as an exemplary for the entire world.
The Deputy Chairman has focused on ways combating Islamophobia and mentioned Azerbaijan’s various measures in this direction and the great importance that the country attaches to the promotion of Islamic culture abroad.
Then, rector of the Azerbaijan Institute of Theology (AIT), Assistant Professor Agil Shirinov gave extensive information on the activities of the institute, professions and degrees, scholarship programs, opportunities for free education, international relations of the Institute, contracts signed with universities abroad.
At the time of meetings, discussions were held on ways to combat islamophobia, building bilateral cooperation in the field of religious education and joint projects.
With the organizational support of the Embassy of Azerbaijan to Malaysia and Public Community “Idrak”, SCRA Deputy Chairman Gunduz Ismailov, Rector of Azerbaijan Institute of Theology, Assistant Professor Agil Shirinov, Assistant to the Rector Emin Orujov and senior expert on international relations of the Institute Shahin Alaskerov attend the business visit.