01.05.2024 / Xəbərlər
Bakıda Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu işə başlayıb
Mayın 1-də Bakı Konqres Mərkəzində “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun açılış mərasimi keçirilir.
AZƏRTAC xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev tədbirdə iştirak edir.
Qeyd edək ki, Forum Azərbaycan hökumətinin təşkilatçılığı, UNESCO-nun, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının, Dünya Turizm Təşkilatı və ICESCO-nun tərəfdaşlığı ilə keçirilir. Tədbirdə 100-dən çox ölkəni təmsil edən 700 mötəbər qonaq iştirak edir.
Yüksək səviyyəli dövlət xadimləri, parlament rəhbərləri, dini liderlər, alimlər, jurnalistlər və müxtəlif etnik və mədəni qrupa daxil olan şəxslərdən ibarət iştirakçılar mənalı dialoq vasitəsilə sülh və qlobal təhlükəsizliyə doğru irəliləyişə nail olmaq üçün bir araya gəliblər.
Üç gün davam edəcək Forum çərçivəsində 4 plenar sessiyanın və 12 panel müzakirənin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Müzakirə olunacaq mövzular təhsil, gənclər, iqlim dəyişikliyi, süni intellekt, mədəni irsin mühafizəsi, qanunsuz miqrasiya və digər sahələri əhatə edir.
Forum iştirakçılarının Azərbaycanın 30 illik işğaldan azad edilmiş ərazilərinə səfərlərinin təşkili də gözlənilir. Tədbir çərçivəsində Ağdamda və Şuşada xüsusi panel sessiyaların keçirilməsi də nəzərdə tutulur. Bu, eyni zamanda, Azərbaycanın işğaldan azad etdiyi ərazilərdən beynəlxalq ictimaiyyətə müraciət üçün bir platforma yaratmaq fürsətidir.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2008-ci ildə irəli sürülmüş mədəniyyətlərarası dialoqa dair “Bakı Prosesi”nin tərkib hissəsi sayılan Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu ilk dəfə Bakıda 2011-ci ildə, sonra isə 2013-cü, 2015-ci, 2017-ci və 2019-cu illərdə təşkil olunub. Ötən müddət ərzində Forumun coğrafiyası çox genişlənib, tədbirə qoşulan ölkələrin və qurumların sayı xeyli artıb. Forumlara ümumilikdə 10 mindən çox iştirakçı – hökumət rəsmiləri, beynəlxalq təşkilat və institutlardan rəhbər və nümayəndələr qatılıblar. Eyni zamanda, forumlar çərçivəsində 200-dən artıq müxtəlif formatlı və miqyaslı tədbirlər, plenar və panel müzakirələr, təqdimatlar təşkil olunub. Bəşəriyyəti narahat edən qlobal çağırışların diqqət mərkəzinə çevrildiyi ötən beş Forum çərçivəsində aparılan müzakirələr, tərtib edilən sənədlər beynəlxalq təşkilatlar üçün əsas istinad rolunu oynayıb və “Bakı Prosesi” mədəniyyətlərarası dialoqa dair vacib platforma kimi qəbul edilib.

The 6th World Forum on Intercultural Dialogue held in Baku with participation of President Ilham Aliyev
The opening ceremony of the 6th World Forum on Intercultural Dialogue themed “Dialogue for Peace and Global Security” took place at the Baku Convention Center on May 1 with the participation of President Ilham Aliyev.
According to AZERTAG, the Forum is organized by the Government of Azerbaijan, in partnership with UNESCO, the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC), the World Tourism Organization (WTO), and ICESCO. It brings together 700 distinguished guests representing more than 100 countries.
High-level officials, heads of parliament, religious leaders, scholars, journalists, and participants from diverse ethnic and cultural backgrounds came together to advance peace and global security through meaningful dialogue.
The three-day Forum will feature four plenary sessions and 12 panel discussions on topics such as education, youth, climate change, artificial intelligence, protection of cultural heritage and illegal migration.
The Forum participants will visit territories in Azerbaijan that were liberated after 30 years of occupation. Special panel sessions are scheduled to be held in Aghdam and Shusha providing a platform to address the international community from the liberated territories.
The World Forum on Intercultural Dialogue is an integral part of the "Baku Process" initiated by President Ilham Aliyev in 2008. The first Forum was held in Baku in 2011 with subsequent events organized in 2013, 2015, 2017 and 2019. The number of participating countries and organizations has significantly increased over the time. In total, more than 10,000 participants, including government officials and representatives of international organizations, have attended these forums, which featured over 200 various events, plenary sessions and panel discussions and presentations.
The discussions from the previous five forums, which focused on global challenges, along with the documents produced, have served as main references for international organizations, positioning the “Baku Process” as a crucial platform for intercultural dialogue.