27.10.2021 / Xəbərlər
Oktyabrın 27-də Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DQİDK) və Qazaxıstan Respublikasının İnformasiya və İctimai İnkişaf Nazirliyinin Dini İşlər üzrə Dövlət Komitəsi arasında videoformatda görüş keçirilib.
Qazaxıstan Respublikasının İnformasiya və İctimai İnkişaf Nazirliyinin Dini İşlər üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Erjan Nukejanov Azərbaycanın ölkəsi üçün vacib tərəfdaş olduğunu vurğulayaraq iki dövlət arasındakı münasibətlərin tarixi köklərindən və ortaq dəyərlərimizdən bəhs edib. Mədəni və dini sahələrdəki sıx münasibətlərin davam etdirilməsinin önəminə diqqət çəkən E.Nukejanov Qazaxıstanın dini mühiti barədə geniş məlumat verib. Ölkəsində müxtəlif mədəniyyət və konfessiyaların inkişafı üçün bütün hüquqi, sosial bazanın yaradıldığını, eləcə də dini radikalizmə qarşı genişmiqyaslı mübarizə tədbirlərinin həyata keçirildiyini qeyd edib.
DQİDK sədri Mübariz Qurbanlı isə öz növbəsində bildirib ki, hər iki xalqın liderləri Heydər Əliyev və Nursultan Nazarbayev tərəfindən əsası qoyulan dostluq münasibətlərini bu gün Azərbaycan və Qazaxıstan prezidentləri İlham Əliyev və Kasım-Jomart Tokayev uğurla davam etdirirlər. Ölkəmizdəki dövlət-din münasibətləri, tolerant və multikultural mühit haqqında məlumat verən Mübariz Qurbanlı qeyd edib ki, dövlət tərəfindən dinlərə diqqət və qayğı hər zaman prioritet hesab olunur. Dövlət Komitəsinin fəaliyyət istiqamətləri barədə də danışan DQİDK sədri dindən və insanların dini inanclarından istifadə etməyə cəhd edən radikal elementlərə qarşı mübarizə sahəsində görülən işlərə toxunub. Komitə sədri, eyni zamanda 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın tarixi ədaləti və ərazi bütövlüyünü bərpa etməsinin önəmini, o cümlədən erməni vandalizmi barədə faktları diqqətə çatdırıb.
Sonda Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Qazaxıstan Respublikasının İnformasiya və İctimai İnkişaf Nazirliyinin Dini İşlər üzrə Dövlət Komitəsi arasında Memorandum imzalanıb. Dini sahədə əməkdaşlığı və təcrübə mübadiləsini gücləndirmək məqsədilə tərəflər arasında imzalanan Memorandumda qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər barədə konfranslar, dəyirmi masalar və digər bu kimi tədbirlərin təşkil edilməsi, zərərli dini ideologiyanın və dini ekstremizmin təzahürlərinin yayılmasının qarşısının alınması üzrə maarifləndirmə işlərinin aparılması, dini təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın dəstəklənməsi kimi müddəalar öz əksini tapıb.

Memorandum was signed on cooperation in the field of religion between Azerbaijan and Kazakhstan
On October 27, a meeting was held between the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan (SCRA) and Committee on Religious Affairs of the Ministry of Information and Social Development of the Republic of Kazakhstan in the format of a videoconference.
The Chairman of the Committee on Religious Affairs of the Ministry of Information and Social Development of the Republic of Kazakhstan Yerzhan Nukezhanov has stressed that Azerbaijan is an important partner for his country and spoken about the historical roots of the relationship between the two countries and our common values. Expressing the importance of maintaining close relations in the cultural and religious spheres, Yerzhan Nukezhanov provided detailed information on religious environment in Kazakhstan. His country has created a legal and social framework for the advancement of various cultures and faiths, implements large-scale measures tackling religious radicalism, Nukezhanov has underlined.
The Chairman of the State Committee on Religious Associations Mubariz Gurbanli has said that today, Presidents of Azerbaijan and Kazakhstan Ilham Aliyev and Kasim-Jomart Tokayev successfully implement the policy of friendly relations founded by the leaders of the two nations Heydar Aliyev and Nursultan Nazarbayev. Providing information about the state-religion relations, tolerant and multicultural environment in our country, Mubariz Gurbanli has noted that the state's attention and care for the religions has always considered a priority. The Chairman also touched the activities of the State Committee, work done to combat radical elements that attempting to exploit religious faiths and beliefs of the people. The Chairman of the committee also stressed the importance of restoring Azerbaijan's historical justice and territorial integrity amid 44-day war, noted the facts of Armenian vandalism.
In the end, Memorandum was signed between the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan (SCRA) and Committee on Religious Affairs of the Ministry of Information and Social Development of the Republic of Kazakhstan. Provisions, such as organizing conferences, round tables and other similar events on issues of mutual interest, carrying out awareness campaign activities aimed at preventing the spread of harmful religious ideology and manifestations of religious extremism, supporting cooperation between religious educational institutions are listed in the Memorandum that signed between the parties on strengthening cooperation and exchanging experience in the field of religion.