20.07.2019 / Xəbərlər
ABŞ tərəfinin dəvəti ilə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iyulun 16-18-də Vaşinqton şəhərində keçirilmiş Din Azadlığının İrəlilədilməsi üzrə 2-ci Nazirlər Konfransında iştirak edib.
Konfransa 100-dən artıq dövlətin və 10-dan çox beynəlxalq təşkilatın rəsmiləri, habelə dini liderlər və vətəndaş cəmiyyəti qruplarının nümayəndələri qatılıblar.
ABŞ-ın vitse-prezidenti Mayk Pens, dövlət katibi Mayk Pompeo və Dövlət Departamentinin beynəlxalq din azadlıqları sahəsində xüsusi tapşırıqlar üzrə səfiri Sem Braunbek tədbirdə çıxış ediblər.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri Mübariz Qurbanlı çıxışında ölkəmizin dünyəvi dövlət olduğunu, respublikamızdakı mövcud dövlət-din modelini, müxtəlif dini icmaların dostluq və mehribanlıq şəraitində birgə yaşadığını, cəmiyyətimizin tolerantlıq və multikulturalizm ənənələrinin bir nümunə olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin qeyd edib ki, bu ənənələri daha da gücləndirmək üçün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ardıcıl siyasət həyata keçirilir, dini icmaların inkişafı üçün onlara maddi yardımlar edilir. Ölkəmizin beynəlxalq aləmdə model olduğunu söyləyən M.Qurbanlı antisemitizmin olmadığı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının fəal üzvü olan Azərbaycanın dinlər və sivilizasiyalar arasında dialoqu təşviq edən əsas dövlətlərdən biri olduğunu vurğulayıb. M.Qurbanlı, həmçinin cari ilin noyabrında Azərbaycanın Dünya dini liderlərinin II Bakı sammitini keçirəcəyini də xatırladıb.
Bəzi münaqişələrin sonradan dini dona salınmasının yolverilməz olduğunu söyləyən M.Qurbanlı belə addımların qınanılmasının və onların qarşısının alınmasının vacibliyini qeyd edib. O, dinlərin barışa və sülhə töhfə verməli olduğunu, bu xüsusda xristian və müsəlman dini liderləri Azərbaycan torpaqlarının işğalı ilə nəticələnən münaqişənin həllinə və bir milyonadək soydaşımızın öz doğma yurd-yuvasına qayıtmasına yardım etməyə çağırıb.
Qeyd edək ki, konfrans çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyəti ABŞ rəsmiləri, ABŞ-ın Beynəlxalq Din Azadlığı Komissiyasının müvəkkilləri, Macarıstan Xarici İşlər və Ticarət naziri, habelə Qazaxıstan, Özbəkistan rəsmiləri, müxtəlif dini liderlər və tanınmış ictimai xadimlərlə görüşlər keçirib.

Azerbaijan actively participated in the conference on religious freedom held in Washington DC in the USA.
At the invitation of the United States, a delegation led by Mubariz Gurbanli, the Chairman of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan attended the 2nd Ministerial to advance religious Freedom held in Washington DC, USA on July 16-18. Officials from more than 100 countries and more 10 international organizations, as well as religious leaders and representatives from civil society groups participated in the conference. US Vice President Mike Pence, Secretary of State Mike Pompeo and US ambassador at large for international Religious Freedom Sam Brownback made a speech in the conference.
The head of the Azerbaijani delegation Mubariz Gurbanli stressed in his speech that our country is a secular state, state-religion model exists in our republic, different religious communities live in friendship and kindness together, our society is a model of tolerance and multiculturalism traditions, a consistent policy is being pursued under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in order to further strengthen these traditions and financial assistance is being allocated for the development of religious communities.
There is no anti-Semitism and Azerbaijan is one of the key states promoting dialogue among religions and civilizations as an active member of the Organization of Islamic Cooperation and our country is a model in the international community, Mr. Gurbanli added. He also reminded that Azerbaijan will host the 2nd Summit of World Religious Leaders in November of the current year. It is unacceptable to turn some conflicts into religious matter later and expressed the importance of condemning and preventing such steps.
The head of the Azerbaijani delegation Mr. Gurbanli noted that religions should contribute to peace and reconciliation, and called Christian and Muslim religious leaders for the settlement of the conflict that had been resulted in the occupation of Azerbaijani lands and about one million citizens-refugees and internally displaced persons to return to their homeland. During the conference, the Azerbaijani delegation held meetings with US officials, US Commissioners on International Religious Freedom, Hungarian Foreign and Trade Minister, as well as Kazakhstan, Uzbekistan officials, religious leaders and prominent public figures as well.