Azərbaycan Vaşinqtonda keçirilən qlobal sülh və təhlükəsizliklə bağlı beynəlxalq konfransda təmsil olunub
Vaşinqtonda “Qlobal sülh və təhlükəsizlik naminə dinlərarası harmoniya” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, konfrans ABŞ-nin Briqam Yanq Universitetinin tabeliyindəki Hüquq və Dini Araşdırmalar üzrə Beynəlxalq Mərkəzi, Amerika Katolik Universitetinin Kolumbus Hüquq Məktəbi, Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DQİDK) və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb. Tədbirdə beyin mərkəzlərinin, müxtəlif dini qurumlar, fondların, eləcə də diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak ediblər.
Amerika Katolik Universitetində təşkil edilən konfransda “Simon Wiesenthal” Mərkəzinin sədr müavini Abraham Kuper, ABŞ-nin Etnik Anlaşma Fondunun prezidenti Ravvin Mark Schneier, xoşməramlı səfir və BMT-nin Təcrübəçi və Təqaüdçülərinin Dünya Assosiasiyaları üçün Sülh və İnkişaf üzrə xüsusi elçisi keşiş Art Uilson, Türkiyənin ABŞ-dakı səfiri Hasan Murat Mercan, Vaad L'Hatzolas Nidchei Yisroel təşkilatının prezidenti Ravvin Efraim Hasenfild, Amerika Dəyanət Mərkəzinin direktoru professor Hafiz Ahmet Salih Bayraktar, professor Robert A.Destro, DQİDK sədrinin müavini Sahib Nağıyev, Bakı Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov və digərləri çıxış ediblər. Natiqlər “Davamlı İnkişaf və Sülh üçün Dinlərarası Harmoniya: Dini baxımdan çoxluq və azlıq anlayışı” və “Multikultural və dini təhlükəsizliyin qorunmasında dinlərarası dialoqun rolu” mövzularında öz fikirlərini bildiriblər.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Səyavuş Heydərov və Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dəki səfiri Xəzər İbrahimin bağlanış nitqi ilə başa çatıb.

Azerbaijan was represented at the international conference on global peace and security held in Washington D.C. USA
International Conference held on "Interfaith harmony for global peace and security" in Washington DC, USA
The conference was held with the joint organizational support by the International Center for Law and Religious Studies under Brigham Young University, the Catholic University of America Columbus School of Law, USA, the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan (SCRA) and Baku International Multiculturalism Centre in Washington D.C. USA, AZERTAC reports. Representatives from think tanks, various religious institutions, foundations and diplomatic corps attended the conference.
Abraham Cooper, Vice Chairman of the Simon Wiesenthal, Rabbi Marc Schneier, President of the Foundation for Ethnic Understanding, USA, Art Wilson, Goodwill Ambassador and Special Envoy on Peace and Development for the World Associations of the United Nations Interns and Fellows, Hasan Murat Mercan the Ambassador of Turkiye to the USA,  Rabbi Ephraim Hasenfeld, President of Vaad L’Hatzolas Nidchei Yisroel organization, Professor, Dr. Hafiz Ahmet Salih Bayraktar, Director of Diyanet Center of America, Robert A. Destro, Professor of Law at The Catholic University of America’s Columbus School of Law in Washington, Sahib Nagiyev, Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, Ravan Hasanov, Executive Director of Baku International Multiculturalism Center and other participants made speeched at the conference held in Catholic University of America. The speakers expressed their opinion on the subject “Interreligious Harmony for Sustainable Development and Peace: Majority minority conception through a religious perspective” and “The role of interfaith dialogue in the protection of multicultural and religious security”.
The conference concluded with the closing remarks by Sayavush Heydarov, Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan and Khazar Ibrahim, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the United States of America