25.09.2020 / Xəbərlər
Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Rima Hacıyevanın “Azərbaycan tolerantlığında alman irsinin izləri və memarlığı” adlı kitabı çap edilib.
Kitabda tarixi mənbələrə istinad edilərək almanların Cənubi Qafqaza köçürülmə səbəbləri, Azərbaycanda yaranmış böyük koloniyalar haqqında məlumat verilib. Bildirilib ki, Avropa və Asiyanın qovşağında yerləşən, əsrlərdir müxtəlif mədəniyyətlərin, dinlərin beşiyinə çevrilən Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra da ölkə ərazisində məskunlaşan xalqların, milli azlıqların və müxtəlif etnik qrupların mədəni inkişafının təmin olunmasında, ölkədə mövcud olan multikultural, tolerant mühitin qorunub saxlanılmasında mühüm addımlar atıb. Əsas məskunlaşma prosesi çar Rusiyası dövründən başlayan və iki əsrdən bəri ölkəmizdə yaşayan almanlar da buranı özlərinə doğma ana qucağı bilib və günümüzə qədər öz mədəni irslərini qoruyub saxlayıblar. Müəllif qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı ilə hər zaman qardaşlıq, dostluq şəraitində yaşayan almanlar İkinci Dünya müharibəsinin başlanması nəticəsində Azərbaycandan kənara sürgün ediliblər. Lakin onlar özlərindən sonra ölkəmizin müxtəlif guşələrində dərin izlər qoyublar.
Qeyd edək ki, geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulan , üç dildə  - Azərbaycan, alman və rus dillərində yazılan kitab Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyindəki Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu tərəfindən nəşr edilib.

Rima Hajiyeva, an employee of the State Committee on Religious Associations, has published a book entitled "Traces and architecture of the German heritage in the tolerance of Azerbaijan."
The book provides information about the reasons for the resettlement of Germans in the South Caucasus, large colonies in Azerbaijan, citing historical sources. It was noted that Azerbaijan, located at the crossroads of Europe and Asia and the cradle of different cultures and religions for centuries, has taken important steps to ensure the cultural development of peoples, national minorities and various ethnic groups and preserve the multicultural, tolerant environment in the country. The Germans, whose main settlement process began in the time of Tsarist Russia and who have lived in our country for two centuries, have also considered this place as their homeland and have preserved their cultural heritage to this day. The author noted that the Germans, who have always lived in brotherhood and friendship with the Azerbaijani people, were deported from Azerbaijan as a result of the outbreak of World War II. However, they have left deep traces in different parts of our country.
It should be noted that the book, intended for a wide audience, written in three languages ​​- Azerbaijani, German and Russian, was published by the Foundation for the Propagation of Moral Values ​​under the State Committee on Religious Associations.