Azərbaycan Prezidenti: Müqəddəs Taxt-Tac ilə qarşılıqlı hörmət ilə səciyyələnən münasibətlərimiz böyük inkişaf yolu keçib
Biz Müqəddəs Taxt-Tac ilə əlaqələrimizə xüsusi önəm veririk. Məmnunluqla qeyd etmək istəyirəm ki, qarşılıqlı hörmət ilə səciyyələnən münasibətlərimiz otuzillik dövr ərzində böyük inkişaf yolu keçib.
Bu fikirlər Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Respublikası ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi ilə əlaqədar Roma Papası Fransisk həzrətlərinə təbrik məktubunda yer alıb.
“2002-ci ilin mayında Papa II İohann Pavelin və 2016-cı ilin oktyabrında Zati-müqəddəslərinizin Azərbaycana tarixi səfərləri həm ikitərəfli əlaqələrimiz, həm də sivilizasiyalararası dialoq baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etmişdi. Mən də Vatikana etdiyim üç rəsmi səfəri, Sizinlə həm Bakıda, həm də Vatikanda keçirdiyimiz görüşləri ən xoş təəssüratlarla xatırlayıram. 2008-ci ildə Bakıda Katolik Kilsəsinin açılışı münasibətlərimizin tarixində əlamətdar hadisələrdən biri olmuşdur. 2012-ci ildə isə Vatikanda ilk dəfə müsəlman ölkəsinə – Azərbaycana həsr olunmuş sərgi keçirilmişdir. Bütün bunlar dinlərarası və mədəniyyətlərarası anlaşmanın təşviqi, ümumbəşəri dəyərlərin qorunub saxlanması, insanlar arasında həmrəyliyin bərqərar olması istiqamətində əməkdaşlığımızın və birgə səylərimizin təzahürüdür”, - deyə təbrikdə qeyd olunur.
Dövlətimizin başçısı məktubunda Heydər Əliyev Fondu ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında formalaşmış səmərəli əməkdaşlığı xüsusi vurğulayır. Bildirilir ki, Fond tərəfindən Vatikanda bir sıra bəşəri əhəmiyyət daşıyan tarixi abidələrin bərpası həyata keçirilmiş, mədəni irsin qorunması sahəsində böyük işlər görülmüşdür. Fondun reallaşdırdığı bu layihələr multikultural dəyərlərə sadiq olan və bu dəyərləri təşviq edən ölkə kimi Azərbaycanın ənənəvi rolunu bir daha təsdiq edir.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında əlaqələrin inkişafında, konstruktiv dialoqun genişlənməsində Fransisk həzrətlərinin böyük şəxsi töhfəsini qeyd edərək, ölkəmizin multikulturalizm və tolerantlıq ənənələrinə daim verdiyi yüksək qiymətə görə ona təşəkkürünü bildirib.
Məktubda Azərbaycan ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasındakı əməkdaşlıq bundan sonra da sivilizasiyalar və dinlərarası dialoqun, dünyada tolerantlığın təşviqinə xidmət edəcəyinə inam ifadə olunur. (Azərtac)

President Ilham Aliyev: Our relations with the Holy See, characterized by mutual esteem, have come a long way
To His Holiness Pope Francis
Your Holiness,
It is on the occasion of the 30th anniversary of establishing diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the Holy See that, on my own behalf and on behalf of the people of Azerbaijan, I cordially congratulate you.
We attach particular importance to our ties with the Holy See, and I note with pleasure that our relations, characterized by mutual esteem, have come a long way in these 30 years. The historic visits by Pope John Paul II in May 2002 and of Your Holiness in October 2016 to Azerbaijan held utmost significance for our bilateral ties and the inter-civilizational dialogue. I also recall my three official visits to the Vatican and our meetings with you in Baku and Vatican with the fondest memories.
The inauguration of the Catholic Church in Baku in 2008 was one of the milestones in the history of our relations. In the meantime, an exhibition dedicated to Azerbaijan held in 2012 in the Vatican was the first of its kind dedicated to a Muslim country. All of that is the manifestation of our cooperation and joint efforts to promote interfaith and intercultural understanding, preserve universal values, and ensure solidarity among the people.
I wish to highlight the productive cooperation between the Heydar Aliyev Foundation and the Holy See. The Foundation had completed the restoration of a number of historical monuments of universal relevance in the Vatican and made great efforts to protect the cultural heritage. Those projects, implemented by the Foundation, reaffirm Azerbaijan’s traditional role as a country committed to multicultural values and promoting them.
You Holiness,
You have made a tremendous personal contribution to developing the ties and expanding the dialogue between Azerbaijan and the Holy See. I offer my gratitude to you for your constant high assessment of Azerbaijan’s multiculturalism and tolerance traditions.
I believe that cooperation between Azerbaijan and the Holy See will continue to serve the cause of promoting the dialogue between civilizations and faiths and tolerance worldwide.
I seize this opportunity to wish you robust health, longevity and success in your supreme mission in pursuit of sacred aspirations.