Azərbaycan nümayəndə heyətinin Səudiyyə Ərəbistanına rəsmi səfəri bu ölkənin KİV-lərində işıqlandırılıb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının (SƏK) İslam Məsələləri, Çağırış və İrşad Nazirliyinin (nazirlik) dəvəti ilə 30 may-03 iyun tarixlərində sözügedən ölkədə səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində baş tutan rəsmi görüşlər, eləcə də Komitə sədrinin Mədinə şəhərinə səfəri zamanı verdiyi müsahibə SƏK-in “Saudi Press Agency”, “Shula posts”, “Sabq.org”, “Arab posts” kimi kütləvi informasiya vasitələrində işıqlandırılıb. Yerli media portalları tərəfindən yayılan məlumatlarda görüş zamanı DQİDK sədri Mübariz Qurbanlının İslam həmrəyliyinin, vəhdətin önəmi, həqiqi islami dəyərlərin qorunub saxlanılmasının vacibliyi barədə danışdığı vurğulanıb. Eyni zamanda Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının İslam Məsələləri, Çağırış və İrşad Nazirliyi arasında imzalanan Anlaşma Memorandumu barədə ətraflı məlumat verilib. Diqqətə çatdırılıb ki, Memorandum iki ölkə arasında ekstremist ideologiya, terrorizm və ekstremizm problemləri ilə mübarizə, təcrübə mübadiləsi sahəsində əməkdaşlığı genişləndirmək, bu istiqamətdə hər iki ölkədə konfranslar, seminarlar və görüşlər təşkil etmək məqsədi daşıyır.

Mass media of the Kingdom of Saudi Arabia covered the official visit of Azerbaijani delegation
May 30-June 3, a delegation led by the Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli has been on a visit to the Kingdom of Saudi Arabia at the invitation of the Ministry of Islamic Affairs, Dawah and Guidance of the Kingdom of Saudi Arabia.
Mass media of the Kingdom of Saudi Arabia such as “Saudi Press Agency”, “Shula News”, “Sabq.org”, “Arab news” covered official meetings held within the visit and interviews by the Chairman of the Committee during the visit to Medina city of Saudi Arabia.
During the meeting, Chairman Mubariz Gurbanli has discussed the significance of Islamic solidarity, unity, and preserving true Islamic values, local media reports. The detailed information was given on the memorandum of understanding that signed between the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Islamic Affairs, Dawah and Guidance of the Kingdom of Saudi Arabia.
The memorandum aims to expand cooperation between the two countries in combating extremist ideology, fighting against terrorism and extremism, as well as exchange experience, organization of conferences, seminars and meetings in both countries.