16.07.2024 / Xəbərlər
İyulun 16-da Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, Gənclər Fondu, Milli QHT Forumu, Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqının dəstəyi ilə Komitənin tabeliyindəki Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda qanvermə aksiyası keçirilib.
Aksiyada Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov, Milli Məclisin deputatları Əziz Ələkbərli, Ceyhun Məmmədov, Gənclər Fondunun icraçı direktor vəzifəsini icra edən Qədir Xəlilov, "ASAN Radio"nun direktoru Emin Musavi, Azərbaycan Könüllü Təşkilatları İttifaqının sədri Yusif Vəliyev, "Türk Hava Yolları" şirkətinin Bakı nümayəndəliyinin rəhbəri Hamid Eldeleklioğlu,  “Qan Donorları Assosiasiyası” İctimai Birliyinin, habelə Milli QHT Forumuna daxil olan 30-dan çox qeyri hökumət təşkilatının üzvləri, idmançılar, 100-dək könüllü və ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Aksiya iştirakçıları ölkəmizdə Məhərrəm ayında kütləvi olaraq təşkil edilən könüllü qanvermə ənənəsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.  Aşura günündə zorakılıq etmək, özünə xəsarət yetirmək əvəzinə qanvermənin daha mütərəqqi bir seçim olduğunu bildirərək, Kərbəla şəhidlərinin xatirəsinə qan verilməsi təşəbbüsünün cəmiyyətdə təqdir edildiyini qeyd ediblər. Bu nəcib ənənənin Məhərrəmlik mərasimlərinin İslam dininin mahiyyətinə uyğun olaraq xurafat elementlərindən kənar, xalqımızın yüksək mədəniyyətinə uyğun keçirilməsində böyük rola malik olduğunu diqqətə çatdırıblar.
Milli Hematologiya və Transfuziologiya Mərkəzinin Qan Bankının xüsusi tibb briqadasının həkim hematoloqları tərəfindən aparılan qanvermə prosesində toplanan qan hemofiliya və talassemiya, həmçinin digər xəstəlikdən əziyyət çəkən insanların müalicəsində istifadə olunacaq.
Xatırladaq ki, bu gün qanvermə aksiyaları Naxçıvan Muxtar Respublikası daxil olmaqla Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin müəyyən etdiyi  35 (ali təhsil müəssisələri, xəstəxana, məscid və ziyarətgahlar) ünvanda keçirilir.

Blood donation campaign held at the Azerbaijan Institute of Theology
On July 16, a blood donation campaign was organized at the Azerbaijan Institute of Theology under the State Committee on Affairs with Religious Associations. The initiative was undertaken by the Committee, with support from the Youth Foundation, the National NGO Forum, and the Union of Volunteer Organizations of Azerbaijan.
The event was attended by Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee; members of the Milli Majlis Aziz Alakbarli and Jeyhun Mammadov; Gadir Khalilov, Acting Executive Director of the Youth Foundation; Emin Musavi, Director of “ASAN Radio”; Yusif Valiyev, Chairman of the Union of Volunteer Organizations of Azerbaijan; Hamid Eldeleklioghlu, Head of the Baku Representation of Turkish Airlines; members of the “Blood Donors Association” Public Union; over 30 NGOs affiliated with the National NGO Forum; as well as athletes and around 100 volunteers and members of the public.
Participants emphasized the significance of the tradition of voluntary blood donation, which is widely organized in the country during the month of Muharram. They highlighted that donating blood in memory of the martyrs of Karbala is a progressive alternative to acts of violence or self-harm observed on Ashura. This initiative is well-regarded within society and serves to ensure that Muharram ceremonies are conducted in accordance with the essence of Islam, free from superstitious elements, and reflective of the high cultural values of the Azerbaijani people.
The blood collected during the campaign, conducted by hematologists from the special medical team of the National Center of Hematology and Transfusion, will be used to treat individuals suffering from hemophilia, thalassemia, and other illnesses.
It is worth noting that blood donation campaigns are currently being held at 35 locations designated by the State Committee on Affairs with Religious Associations and the Caucasian Muslims Board, including higher education institutions, hospitals, mosques, and shrines across the country, including the Nakhchivan Autonomous Republic.