30.09.2024 / Xəbərlər
Sentyabrın 30-da Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Bakı İlahiyyat Kollecinə (BİK) 2024/2025-ci tədris ili üzrə qəbul olan tələbələrlə görüş keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb, şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov tələbələri təbrik edərək, onlara nailiyyətlər arzulayıb. Bildirib ki, qalib bir dövlətin vətəndaşları olaraq hər birimizin üzərinə Azərbaycanın daha da güclənməsi üçün mühüm vəzifələr düşür. O, Aİİ və BİK-də təhsilə başlayan gənclərin bu məsuliyyəti dərk edərək, milli-mənəvi dəyərlərə, dövlətçilik ənənələrinə sadiq mütəxəssis kimi yetişəcəyinə inandığını vurğulayıb. Ramin Məmmədov qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dini sahəyə dövlət qayğısının növbəti təzahürü olaraq yaradılan təhsil ocaqlarında yeniyetmə və gənclərin milli köklərimizə bağlılıq, vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması, milli kadr kimi yetişməsi üçün hər cür şərait var.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov qeyd edib ki, institutda tələbələrin müasir dövrün çağırışlarına uyğun olaraq yüksək dini və dünyəvi elmlərə yiyələnmələri istiqamətində dövlət tərəfindən bütün zəruri addımlar atılıb. Yüksək səviyyəli peşəkar müəllim heyətinə malik bu təhsil ocağında tələbələr ödənişsiz dil kurslarında, dərnəklərdə iştirak etmək, habelə təqaüd almaq imkanlarına malikdirlər. A.Şirinov gənclərə tövsiyələrini çatdıraraq qarşıda duran hədəf və məqsədlərdən danışıb.
Bakı İlahiyyat Kollecinin direktoru Mehman İsmayılov bildirib ki, kollecin yaradılmasında əsas məqsəd  dini fəaliyyətin təşkili sahəsində ixtisaslı kadrların hazırlanmasını təmin etməkdir. Bu etimadı doğrultmaq istiqamətində həm pedoqoji heyətin, həm də tələbələrin üzərinə mühüm vəzifələr düşür.
Daha sonra çıxış edən tələbələr institut və kollecdə peşəkar mütəxəssislərin yetişdirilməsi üçün yaradılan şəraitə görə ölkə rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.
Sonda 2024/2025-ci tədris ili üzrə yüksək göstəricilərlə qəbul olan tələbələrə qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.
Qeyd edək ki, bu il Azərbaycan İlahiyyat İnstitutuna bakalavriat pilləsi üzrə qəbul planı tam dolub. Belə ki, instituta “İslamşünaslıq” ixtisası üzrə 42, “Dinşünaslıq” ixtisası üzrə 36 tələbə daxil olub. Bakı İlahiyyat Kollecinin də qəbul planı 100 faiz dolub və “Dini-mənəvi xidmət” ixtisasına 20 tələbə qəbul edilib.

A meeting was held with students admitted to the Azerbaijan Institute of Theology and Baku Theological College
On September 30, a meeting was held with students admitted to the Azerbaijan Institute of Theology (AIT) and Baku Theological College (BTC) for the academic year 2024/2025.
The event began with the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, and the memory of our martyrs was commemorated with a minute of silence.
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations congratulated the students and wished them success. He said that as citizens of a victorious state, each of us has important tasks for the further strengthening of Azerbaijan. He emphasized that he believed that the young people who started studying at AIT and BTC would grow up as specialists loyal to national and moral values and traditions of statehood, realizing this responsibility. Ramin Mammadov noted that the educational institutions created under the leadership of President Ilham Aliyev as the next manifestation of the state's concern for the religious field have all conditions for the attachment of teenagers and young people to our national roots, upbringing in the spirit of patriotism, and growing up as national personnel.
Speaking at the event, Rector of the Azerbaijan Institute of Theology Agil Shirinov noted that all necessary steps have been taken by the state in order for the students of the institute to acquire higher religious and secular sciences in accordance with the challenges of the modern era. In this educational institution with a high-level professional teaching staff, students have the opportunity to participate in free language courses, associations, as well as receive scholarships. A. Shirinov conveyed his recommendations to the young people and talked about the upcoming goals and objectives.
Mehman Ismayilov, director of Baku Theological College, said that the main goal of establishing the college is to provide training of qualified personnel in the field of organizing religious activities. In order to justify this trust, both the pedagogical staff and the students have important tasks.
Speaking later, the students expressed their gratitude to the country's leadership for the conditions created for the training of professional specialists in the institute and college.
In the end, valuable gifts were presented to the students who were admitted with high performance for the 2024/2025 academic year.
It should be noted that this year the admission plan for the bachelor's degree at the Azerbaijan Institute of Theology is fully filled. Thus, 42 students majoring in "Islamic Studies" and 36 students majoring in "Religious Studies" entered the institute. The admission plan of the Baku Theological College was 100 percent full and 20 students were admitted to the "Religious-spiritual service" specialty.