Azərbaycan Din Xadimlərinin Forumu iştirakçılarının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevə MÜRACİƏTİ
Möhtərəm cənab Prezident!
Azərbaycan Din Xadimləri Forumunun iştirakçılarına ünvanladığınız dərin məzmunlu müraciətə görə Zati-alinizə sonsuz təşəkkürümüzü bildirir, Azərbaycanın tərəqqisi naminə həyata keçirdiyiniz möhtəşəm işlərdə yeni uğurlar arzulayırıq.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu mütərəqqi dövlət-din münasibətləri modeli Sizin qətiyyətli siyasi iradəniz sayəsində daha da möhkəmlənmiş, ölkəmizdə bütün dünyaya nümunə olacaq multikultural və tolerant mühit bərqərar olmuşdur. Bunun nəticəsidir ki, Azərbaycanda müxtəlif dini konfessiyaların nümayəndələri dövlətin diqqət, qayğı və himayəsi ilə Konstitusiya və qanunlarda təsbit olunmuş dini etiqad azadlığı hüququndan sərbəst istifadə etmək imkanına malikdir.
Eyni zamanda, ötən dövrdə dövlət-din münasibətlərinin uğurlu inkişafı, etiqad azadlığına təminat yaradan hüquqi mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bir sıra uğurlu addımlar atılmış, dövlət tərəfindən dini ibadət yerlərinin bərpası, din xadimlərinin sosial durumunun yaxşılaşdırılması, dini maarifləndirilmə işinin gücləndirilməsi, dini təhsilin inkişaf etdirilməsi, vətənpərvər, yüksək intellektli din xadimlərinin yetişdirilməsi və digər istiqamətlərdə kompleks tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Bu həqiqətləri biz, Azərbaycanın din xadimləri daima xüsusi ehtiram, minnətdarlıqla vurğulayır və yüksək dəyərləndiririk. Zati-aliniz əmin ola bilər ki, dövlət tərəfindən göstərilən bu qayğı və ehtiramın qarşılığında din xadimi, ən əsası Azərbaycanımızın sədaqətli vətəndaşları kimi doğma Vətənimizin tərəqqisi naminə Sizin ətrafınızda bundan sonra da sıx birləşəcəyik.
Dörd il öncə Müzəffər Ali Baş Komandan kimi Sizin müdrik rəhbərliyiniz, xalqımızın sarsılmaz birliyi, şəhid və qazilərimizin qəhrəmanlığı sayəsində əldə olunmuş zəfər nəinki Azərbaycanın, bütün regionun tarixində yeni bir səhifə açmışdır. İşğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən quruculuq işləri, yüksək zövqlə bərpa olunan dini-mədəni abidələr, yeni inşa edilən ibadət yerləri xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinə, tarixi köklərinə, ənənələrinə nə qədər möhkəm tellərlə bağlı olduğunun parlaq nişanələridir. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti hörmətli Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə Heydər Əliyev Fondunun Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda, eyni zamanda ölkə hüdudlarından kənarda dini və tarixi abidələrin bərpası məqsədilə həyata keçirdiyi layihələr dövlətimizin dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq bəşəriyyətin ümumi mədəni irsi olan bütün müqəddəs məkanlara eyni qayğıyla yanaşdığını göstərir.
Dünyanın, o cümlədən yaşadığımız coğrafiyanın bir çox ölkəsində ksenofobiya, islamofobiya, antisemitizm, irqi ayrı-seçkilik, dini və etnik məzmunlu ziddiyyətlərin dərinləşdiyi, münaqişə və müharibələrin qlobal təhlükəsizliyə ciddi təhdidlər yaratdığı müasir dövrdə mədəniyyətlər və dinlər arasında dialoqa indi həmişə olduğundan daha çox ehtiyac duyulur. Biz, müxtəlif konfessiyaları təmsil edən din xadimləri qürur hissi ilə vurğulayırıq ki, Azərbaycan dövləti mədəniyyətlərin fərqliliyini ayırıcı xətt deyil, əksinə, beynəlxalq münasibətlərin və xalqlar arasında əlaqələrin ahəngdar harmoniyasını yaratmağa imkan verən unikal bir sərvət kimi qiymətləndirir. Bakıda ənənəvi olaraq keçirilən beynəlxalq tədbirlər mədəniyyətlər arasında qarşılıqlı anlaşmanı, hörməti təşviq edən unikal platforma kimi dünya miqyasında qəbul edilir.
Möhtərəm Prezident!
Fürsətdən istifadə edərək doğum gününüz, qarşıdan gələn Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni il münasibəti ilə Sizi səmimi qəlbdən təbrik edir və Zati-alinizin doğma Azərbaycanımızla bağlı bütün arzularının reallaşması üçün dualar edirik.

Appeal of the participants of the Forum of religious figures of Azerbaijan to His Excellency Mr. Ilham Aliyev
Respected Mr. President!
We express our infinite gratitude to Your Excellency for the profound appeal you addressed to the participants of the Azerbaijan Religious Leaders Forum, and we wish you new success in the great work you are doing for the sake of the progress of Azerbaijan.
The model of progressive state-religion relations founded by national leader Heydar Aliyev has been further strengthened thanks to your decisive political will, and a multicultural and tolerant environment has been established in our country, which will be an example to the whole world. As a result of this, representatives of various religious denominations in Azerbaijan have the opportunity to freely use the right to freedom of religion established in the Constitution and laws, under the state care and protection.
At the same time, in the past period, a number of successful steps have been taken regarding the successful development of state-religion relations, the improvement of legal mechanisms that guarantee freedom of religion,  complex measures were implemented by the state to restore religious places of worship, improve the social condition of religious figures, strengthen the work of religious enlightment, develop religious education, train patriotic, highly intelligent religious figures and other directions.
We and Azerbaijan's clerics always highlight and appreciate these truths, and appreciation with special respect. Your Excellency, let convince you that in return for this care and respect by the state, clergymen and the most importantly loyal citizens of Azedrbaijan will be united around you, for progress of homeland.
Four years ago, the victory achieved thanks to your wise leadership as the Supreme Commander-in-Chief, the unshakable unity of our people, and the heroism of our martyrs and veterans opened a new page not only in the history of Azerbaijan, but the entire region. The construction works carried out in our territories freed from occupation, the religious and cultural monuments restored with great mastership, the newly built places of worship are bright signs of how strongly our nation is connected to the national-spiritual values, historical roots, and traditions. The projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation on the initiative of the First Vice-President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva for the restoration of religious and historical monuments in Karabakh and East Zangezur, as well as outside the borders of the country, show that regardless of religious affiliation, our state treats all sacred places that are the common cultural heritage of mankind with the same care.
In many countries of the world, including in our geography, when xenophobia, Islamophobia, anti-Semitism, racial discrimination, religious and ethnic conflicts deepen, and conflicts and wars pose serious threats to global security, dialogue between cultures and religions is needed more than ever. We emphasize the difference between the Azerbaijani state, which represents various confessions, the Azerbaijani state is not a unique wealth that allows the difference in culture, but to create a harmony of relations between international relations and peoples. International measures traditionally held in Baku are accepted in the world as a unique platform that promotes mutual understanding and respect for cultures.
Dear President!
Taking this opportunity, we sincerely congratulate you on the occasion of your birthday, Solidarity Day and New Year, and we pray for realization of all our dreams of our native Azerbaijan.