Azərbaycan Din Xadimlərinin Forumu işini paralel panel sessiyalarla davam etdirir
“Dini maarifləndirmənin aktual məsələləri: ənənə, təcrübə və perspektivlər” mövzusunda Azərbaycan Din Xadimlərinin Forumu işini paralel panel sessiyalarla davam etdirir.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri Fazil Mustafanın moderatorluğu ilə “Dünyəvi dövlətdə dini təhdidlər: siyasi-ideoloji baxış” mövzusunda keçirilən I paneldə ilk olaraq Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi sədrinin birinci müavini, müfti Hacı Salman Musayev məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, din xadimləri İslamın mənəvi-etik dəyərlərinin doğru təqdim edilməsi, sülh və tolerantlığın təbliği istiqamətlərinə daha çox diqqət yetirməlidirlər. Çünki cəmiyyətdə yüksək mənəviyyatın, dəyərlər səviyyəsinin inkişaf etdirilməsində, ölkə əhalisinin əsas hissəsini təşkil edən müsəlmanlarla digər dinlərin mənsubları arasında birliyin, qardaşlığın təşviqində din xadimləri mühüm rol oynayır.
Mövzu ilə bağlı fikirlərini bölüşən Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Məhəmməd Quluzadə təmsil etdiyi qurumun hüquq təsisatları ilə müvafiq istiqamətdə tədbirlər keçirdiyini bildirib. Ölkəmizdə hökm sürən dözümlülük ənənələrindən də bəhs edən M.Quluzadə Azərbaycanın həyata keçirdiyi dövlət-din modelinin dünyəvilik, tolerantlıq və multikultural dəyərlərə əsaslandığını söyləyib.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Pərviz Səfərov müxtəlif dövrlərdə xaricə miqrasiya etmiş və çətin həyat şəraiti ilə üzləşərək ölkəyə qayıtmış Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının repatriasiyası, sosial reablitasiyası məqsədilə təmsil etdiyi qurum tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı məlumat verib. Bildirib ki, 2018-ci ildən bəri Türkiyə, İraq, Suriya Ərəb və Əfqanıstan İslam Respublikalarından çoxlu sayda vətəndaş ölkəmizə repatriasiya olunub və dövlət tərəfindən onlara hər cür yardım göstərilib.
“Dini mövzuda başlıca manipulyativ istiqamətlər və media” adlı təqdimatla çıxış edən Bakı Dövlət Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin dekanı, filologiya elmləri doktoru Vüqar Zifəroğlu radikal dini cərəyanların istifadə etdikləri başlıca təbliğat alətlərinə diqqəti çəkib. Bildirib ki, kütləvi informasiya vasitələri, çap və multimedia məhsulları ilə yanaşı, müasir dövrdə sosial şəbəkələr də təbliğat platforması kimi çıxış edir.  Geniş kütlələrə çıxış əldə edərək ictimaiyyət arasında qorxu və inamsızlıq yaratmaq radikal dini cərəyanların mediadan təbliğat aləti kimi yararlanmasının başlıca məqsədidir.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun Dinşünaslıq kafedrasının müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Anar Qafarov məruzə ilə çıxış edərək bildirib ki, böyük dövlətlər və beynəlxalq korporasiyalar hədəf seçdikləri ölkələri iqtisadi sanksiya və təzyiqlərlə öz maraqları istiqamətində yola gətirə bilmədikləri təqdirdə, dini öz siyasətlərinin alətinə çevirir və bundan yararlanmağa çalışırlar. Bu qəbildən təzyiqlərə məruz qalmış dövlət və cəmiyyətlərdə dinə milli, ictimai, hətta ideoloji təhlükəsizlik məsələsi kimi baxılır.
II panel sessiya Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Aynur Sofiyevanın moderatorluğu ilə baş tutub. “Qadın hüquqlarının həyata keçirilməsində din amilinin rolu” mövzusundakı sessiyada Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri Hicran Hüseynova məruzə ilə çıxış edib. Vurğulayıb ki, Azərbaycanda qadın hüquqlarının təmin edilməsi sahəsində əldə edilmiş böyük uğurlarla yanaşı, bir sıra problemlər aktuallığını saxlayır. Qeyd edib ki, erkən nikah, qadınlara münasibətdə ayrı-seçkilik, məişət zorakılığı və digər problemlərin həlli üçün işlər görülməlidir. O, bu istiqamətdə düzgün maarifləndirmənin effektivliyinin təmin edilməsində xüsusilə din xadimlərinin fəallığının mühüm olduğunu deyib.
Azərbaycan Respublikası gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva deyib ki, ölkəmizdə tarixən qadına münasibət məsələsində xüsusi yanaşma olub. Qadın siyasətinin əsas prinsiplərinin müəyyən edilməsi və dövlət səviyyəsinə qaldırılması isə məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Min illər boyu formalaşan milli-mənəvi dəyərlərimiz kamil insan kimi formalaşmağımız, dövlətimizə, bəşəriyyətə lazımi töhfə verməyimiz üçün zəngin və hüdudsuz xəzinə olmaqla yanaşı, qloballaşan dünyada milli kimliyimizi qorumaq üçün ən etibarlı qalxandır.
Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin icraçı direktoru Aygün Əliyeva milli-mənəvi dəyərlərin hər bir xalqın kimliyini, tarixini və mədəniyyətini ifadə edən fundamental amillər, cəmiyyətin birlik və həmrəyliyini təmin edən mənəvi dayaqlar olduğunu söyləyib. A.Əliyeva onu da bildirib ki, vətəndaş cəmiyyəti milli dəyərlərin qorunması üçün geniş maarifləndirmə işləri aparır. Ənənələrimiz, mədəni irsimiz və mənəvi dəyərlərimiz haqqında təlimlər, seminarlar, kitab nəşrləri və müxtəlif tədbirlər vasitəsilə məlumatlandırma həyata keçirilir.
Mediasiya Şurası İdarə Heyətinin sədri Nadir Adilov indiyədək Şuraya edilmiş müraciətlər arasında dini zəmində mübahisə olmadığını bildirib. Qeyd edib ki, bu, Azərbaycanda dini müstəvidə hər hansı anlaşılmazlığın olmamasını bir daha sübut edir. “Hesab edirəm ki, ailə mübahisələrinin həllində din xadimlərin rolunu artırmağa ehtiyac vardır”, - deyə N.Adilov əlavə edib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun İlahiyyat fakültəsinin dekanı, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnurə Əzizova İslam dini kontekstində qadın hüquqlarından bəhs edib. Bildirib ki, dində əsas məsələlərdən biri olan qadın hüquqlarının mahiyyətini düzgün izah etmək üçün bu hüquqların hansı tarixi şəraitdə elan olunduğunu təhlil etmək lazımdır. İslam yarandığı cəmiyyəti sadəcə dini cəhətdən deyil, eyni zamanda insan hüquqlarının təmin edilməsi baxımından dəyişdirdi. E.Əzizova əlavə edib ki, Azərbaycanda İslam dininin qadınların lehinə olan mütərəqqi prinsipləri din xadimləri başda olmaqla, cəmiyyət tərəfindən diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır.

The Azerbaijan Clergy Forum continues its work with parallel panel sessions
The Forum of Religious Leaders of Azerbaijan continues its work with parallel panel sessions on the topic "Actual issues of religious education: tradition, experience and perspectives".
Fazil Mustafa, Chairman of the Public Unions and Religious Organizations Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, moderated the first panel on "Religious threats in the secular state: political-ideological view", first deputy chairman of the Caucasus Muslims Department, mufti Haji Salman Musayev, gave a speech. He said that clerics should pay more attention to the correct presentation of the spiritual and ethical values of Islam, and the promotion of peace and tolerance. Because religious figures play an important role in the development of high level of spirituality and values in the society, in promoting unity and brotherhood between Muslims, who make up the main part of the country's population, and members of other religions.
Sharing his views on the subject, Chairman of the Board of the Institute of Law and Human Rights, Doctor of Philosophy in Law, Muhammad Guluzade, said that the institution he represents is taking measures in the relevant direction with the legal institutions. Speaking about the traditions of tolerance prevailing in our country, M. Guluzade said that the state-religion model implemented by Azerbaijan is based on secularism, tolerance and multicultural values.
Parviz Safarov, Deputy Chairman of the Board of the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, informed about the measures implemented by the institution he represents for the purpose of repatriation and social rehabilitation of the citizens of the Republic of Azerbaijan who migrated abroad in different periods and returned to the country facing difficult life conditions. He said that since 2018, a large number of citizens from the Islamic Republics of Turkey, Iraq, Syria and Afghanistan have been repatriated to our country, and the state has provided them with all kinds of assistance.
The dean of the Faculty of Journalism of Baku State University, doctor of philological sciences Vugar Zifaroglu, who gave a presentation entitled "The main manipulative directions and media in religious matters", drew attention to the main propaganda tools used by radical religious trends. He said that in addition to mass media, print and multimedia products, social networks also act as propaganda platforms in modern times. Creating fear and mistrust among the public by gaining access to large masses is the main goal of radical religious movements using the media as a propaganda tool.
Head of the Department of Religious Studies of the Azerbaijan Institute of Theology, Doctor of Philosophy, Associate Professor Anar Gafarov delivered a report and said that if the big states and international corporations are unable to guide the countries they have chosen as targets with economic sanctions and pressures, they turn religion into a tool of their policies and take advantage of it. In states and societies subjected to such pressures, religion is viewed as a matter of national, social, and even ideological security
The II panel session was moderated by Aynur Sofiyeva, Deputy Chairman of the State Committee on Family, Women and Children's Problems of the Republic of Azerbaijan. Hijran Huseynova, chairman of the Committee on Family, Women's and Children's Affairs of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, made a speech at the session on "The Role of the Religious Factor in the Implementation of Women's Rights". He emphasized that in addition to the great successes achieved in the field of ensuring women's rights in Azerbaijan, a number of problems remain relevant. He noted that work should be done to solve early marriage, discrimination against women, domestic violence and other problems. He said that the activity of religious figures is especially important in ensuring the effectiveness of proper education in this direction.
Indira Hajiyeva, Deputy Minister of Youth and Sports of the Republic of Azerbaijan, said that our country historically had a special approach to the issue of women. Determining the main principles of women's policy and raising them to the state level is related to the name of National Leader Heydar Aliyev. Our national and moral values, formed over thousands of years, are a rich and boundless treasure for us to become perfect human beings, to make the necessary contribution to our state and humanity, and are the most reliable shield to protect our national identity in the globalized world.
State Support Director of State Support to Non-Governmental Organizations of the Republic of Azerbaijan Aygun Aliyeva said that the identity and culture of the national and spiritual values are the moral supports that ensure the unity and solidarity of society. A. Aliyeva also said that civil society is conducting extensive awareness-raising activities to protect national values. Our traditions are informed about our cultural heritage and spiritual values through trainings, seminars, book publications and various events.
Chairman of the Board of the Board of the Mediation Council Nadir Adilov has not been controversible between appeals to the Council so far. He noted that this proves once again the lack of understanding in the religious level in Azerbaijan. "I think there is a need to increase the role of religious figures in resolving family disputes, "adily said.
Dean of theology Faculty of Theology of Azerbaijan, Doctor of Philosophy in the Theology, Associate Professor Elnura Azizova spoke about women's rights in the Islamic religious context. He said that one of the main issues in religion should be analyzed that these rights were announced in the historical situation to properly explain the essence of women's rights. Islam has changed the society in which it is not only religious, but also in terms of ensuring human rights. E. Azizova added that the progressive principles of Islam in Azerbaijan in Azerbaijan should be focused by the Society, especially the religious figures.