13.11.2025 / Müsahibə
Gündüz İsmayılov: "İsa Məsihin Son Gün Müqəddəsləri Kilsəsinin sərbəst fəaliyyəti tolerantlığın göstəricisidir"
Azərbaycanda qeyri-islam dini icmalarının sayı 39-a çatıb.
Bu barədə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılov ABŞ-nin İsa Məsihin Sonuncu Gün Müqəddəsləri Kilsəsinin Bakı ofisinin açılış mərasimində jurnalistlərə açıqlamasında məlumat verib.
Onun sözlərinə görə, indiyədək Azərbaycanda 38 qeyri-islam dini icması fəaliyyət göstərirdi:
"ABŞ-nin İsa Məsihin Sonuncu Gün Müqəddəsləri Kilsəsinin Bakı ofisinin də qeydiyyata alınması ilə bu say artıq 39-a çatıb".
G.İsmayılov həmçinin bildirib ki, bugünkü mərasim Azərbaycanda vicdan azadlığının təmin olunmasının bariz göstəricisidir:
"Azərbaycanda tarixən formalaşan multikultural dəyərlər mövcuddur. Bu hadisə həm də onu göstərir ki, dövlət dini icmaların fəaliyyəti üçün hər cür şərait yaradır və bundan sonra da dini icmalara dövlət tərəfindən lazımi dəstək göstəriləcək".

13.11.2025 / Interview
Gunduz Ismayilov: "The free activity of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints is an indicator of tolerance"
The number of non-Islamic religious communities in Azerbaijan has risen to 39, Gunduz Ismayilov, Deputy Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations.
Ismayilov made the statement at the opening ceremony of the Baku office of the US Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.
He emphasized that today's event is a clear reflection of Azerbaijan's commitment to ensuring freedom of conscience. "A multicultural environment has historically formed in our country. This development also demonstrates that the state provides all necessary conditions for the functioning of religious communities. The government will continue to support them in the future," he added.