02.09.2020 / "AMİN könüllüləri”
Sentyabrın 2-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlının Komitənin “Könüllü fəaliyyət” layihəsinin iştirakçıları ilə onlayn formatda görüşü keçirilib.
Mübariz Qurbanlı Dövlət Komitəsinin öz fəaliyyətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla reallaşdırılan dövlət gənclər siyasətinə uyğun olaraq gənclərin və könüllülərin iştirakını əsas götürdüyünü bildirib. Dövlət tərəfindən həyata keçirilən gənclər siyasəti barədə məlumat verərək qeyd edib ki, DQİDK və tabeliyində yaradılmış Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu, eləcə də İlahiyyat İnstitutu könüllülərin və gənclərin fəaliyyətə cəlb edilmələri üçün zəruri tədbirlər görüblər. Mövcud pandemiya müddətində hər iki qurumun könüllüləri istər xeyriyyə məqsədilə təşkil edilmiş tədbirlərdə, istərsə də keçirilən layihələrdə yaxından iştirak ediblər.
Komitə sədri bundan sonra da könüllü gənclərin Dövlət Komitəsi tərəfindən reallaşdırılacaq layihələrə cəlb ediləcəyini, mövcud pandemiya dövründə isə Komitə rəhbərliyi və rəsmiləri ilə mütəmadi olaraq onlayn formatda görüşlərinin keçiriləcəyini qeyd edib. Ölkəmizdə könüllülük proqramının çox yüksək səviyyədə təşkil edildiyini vurğulayan sədr Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın da bu sahəyə göstərdiyi xüsusi diqqətdən, bu istiqamətdə həyata keçirdiyi tədbirlərdən və proqramın sferasının son illər necə genişləndiyindən söhbət açıb.
Dövlət Komitəsinin “Könüllülük fəaliyyəti” layihəsinə qoşulduqları üçün gənclərə təşəkkürünü bildirən Mübariz Qurbanlı DQİDK-nın bütün fəaliyyət istiqamətləri, iş mühiti barədə geniş məlumat əldə etmək imkanı verən bu önəmli təşəbbüsün onların gələcək fəaliyyətlərinə öz müsbət təsirini göstərəcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
Qeyd edək ki, könüllü kimi fəaliyyət göstərib müqavilə öhdəliklərini uğurla başa vuran gənclərin hər birinə Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən xüsusi sertifikatlar veriləcək ki, bu da onların əmək fəaliyyətinə uğurlu bir keçid fürsəti olacaq.

02.09.2020 / AMIN Volunteers
On September 2, Mubariz Gurbanli, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA), met online with the participants of the Committee's "Volunteer  activity" project.
Mubariz Gurbanli said the State Committee based its activities on the participation of youth and volunteers in accordance with the state youth policy successfully implemented by President Ilham Aliyev. Giving information about the state youth policy, he noted that the SCRA and Moral Values Promotion Foundation, as well as the Theology Institute have taken the necessary measures to involve volunteers and youth in their activities. During the current pandemic, volunteers from both organizations were closely involved in both charity events and projects.
The chairman of the committee noted that young volunteers will continue to be involved in projects to be implemented by the State Committee, and during the current pandemic, regular meetings with the leadership and officials of the Committee will be held online. Emphasizing that the volunteer program is organized at a very high level in our country, the chairman spoke about the special attention paid by First Vice President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, the measures taken in this direction and how the program has expanded in recent years.
Expressing gratitude to the youth for joining the State Committee's "Volunteer Activity" project, Mubariz Gurbanli said he hoped that this important initiative, which provides  them with extensive information about all activities and working environment of the SCRA, will have a positive impact on their future activities.
It should be noted that the State Committee on Religious Associations  of the Republic of Azerbaijan will issue special certificates to each young person who participated in this project as a volunteer and successfully fulfilled contract obligations, which will be an opportunity for a successful transition to their work.